Mladá Boleslav přehrála Hradec a je v ligovém čele, Bohemka slaví proti Jablonci první výhru

Aktualizováno 26. 8. 2016 22:18
Teplice a Mladá Boleslav zvládly duely 5. kola české nejvyšší fotbalové soutěže shodně 2:0. Zatímco Severočeši podnikli úspěšnou výpravu do Jihlavy, Středočeši si uhájili tři body doma proti Hradci Králové.
Radost Mladé Boleslavi
Radost Mladé Boleslavi | Foto: Milan Kammermayer

Mladá Boleslav - Fotbalisté Mladé Boleslavi v 5. kole první ligy porazili na svém hřišti nováčka Hradec Králové 2:0. Ačkoli "Votrokům" momentálně Boleslav svůj stadion pronajímá, tentokráte potvrdila roli domácího celku a zápas rozhodla góly Lukáše Hůlky a Lukáše Magery. Vyhrála tak čtvrtý z pěti zápasů a aktuálně vede neúplnou tabulku.

Stejným výsledkem vyhrály i Teplice na půdě Jihlavy. Rozhodly góly Admira Ljevakoviče a Jakuba Hory ze závěrečné čtvrthodiny. Severočeši zvítězili podruhé v ročníku a počtvrté neinkasovali.

2:0 skončilo i utkání Bohemians 1905, kteří doma porazili Jablonec. "Klokani" se dočkali první výhry v ligové sezoně a posunuli se na dvanácté místo neúplné tabulky. Jablonec naopak po minulé porážce 0:3 na Spartě nebodoval ani v druhém pražském zápase po sobě a je sedmý.

V Mladé Boleslavi zahrával v 10. minutě rohový kop domácí Přikryl a stoper Hůlka z úhlu protlačil hlavou míč do branky. Pro reprezentanta do 21 let to byl druhý ligový gól v kariéře a první po dvou letech.

Hradec se pak tlačil za vyrovnáním, ovšem Vlkanova po hezké akci Holeše střílel v dobré pozici vedle. Stejně tak stoper Plašil, který se po rohu protlačil do dobré příležitosti, ale jeho hlavička těsně minula branku.

V závěru poločasu přišla Mladá Boleslav o reprezentanta Radu, který se zranil. I bez něj ale byla v druhé půli výrazně aktivnější. V 50. minutě byla blízko navýšení skóre. Jenže Přikryl trefil jen tyč a Mebrahtu nechal z dorážky vyniknout brankáře Ottmara.

Pojistka tak přišla až o pět minut později. Domácí kapitán Magera si stoupl k přímému kopu a střelou přes zeď se trefil přesně k tyči.

Hradec měl pak několik nadějných akcí, ovšem gólmana Diviše výrazně protáhl jen Chleboun. Na druhé straně pak třetí gól domácích odmítl po hlavičce Da Silvy skvělým zákrokem Ottmar. Boleslav porazila východočeský tým teprve podruhé z devíti vzájemných ligových zápasů.

Jihlava dál čeká na vítězství

Jihlava v úvodu soupeře zatlačila a v sedmé minutě si vytvořila první slibnou šanci, ale Hronek z voleje netrefil branku. I další domácí pokusy postrádaly přesnost a razanci, Urblíkovu střelu z dálky bez problémů chytil gólman Grigar a podobně dopadla i rána Ikauniekse.

Ani druhý poločas dlouho nic závratného nepřinášel. Jihlavští se dopředu nehnali a také hosté vypadali, že s remízovým výsledkem jsou docela spokojeni. V poslední dvacetiminutovce sice domácí zvýšili aktivitu, ale jejich převaha končila před pokutovým územím.

Když už se Vysočina dostávala do nadějné situace, zrazovalo ji zdlouhavé zpracování, či nepřesné přihrávky. Jihlava přece jen zahrozila přízemní střelou Hronka, Grigar však nepříjemný pokus k tyči dokázal zneškodnit.

Lekci z efektivity hosté udělili Jihlavě hned z první střely na branku: v 78. minutě otevřel skóre dalekonosnou ranou Bosnaň Ljevakovič. O tom, že si tepličtí fotbalisté odvezou z Vysočiny tři body, bylo jasné čtyři minuty před koncem. Podél brankové čáry pronikl do vápna Fillo a Hora doklepl jeho přihrávku do prázdné brány. Hora tak stylově oslavil svůj 150. ligový zápas.

Klokani Jablonec dokázali zaskočit

Jablonec se z úvodního tlaku Bohemky vymanil ve 14. minutě, kdy mohl sám udeřit. Po rohovém kopu hlavičkoval Wágner, ale pátého gólu v ligové sezoně se nedočkal, neboť výborně zasáhl Budinský.

O čtyři minuty později se na druhé straně obtočil Mikuš, ale mířil vedle. Jablonecký Mešanovič si poté sám před bránou ve vyložené šanci ukopl míč. Poslední větší šanci první půle měl ve 36. minutě Mašek, jehož střelu vyrazil Hrubý.

V první minutě druhé půle už se nováček v domácím dresu dočkal. Hašek nejprve po brejku trefil obránce, Mikuš poté zblízka gólmana Hrubého, ale Mašek už poslal odražený balon do odkryté branky a dočkal se první ligové trefy v kariéře.

Jablonecký kouč Frťala poslal na trávník druhého útočníka Doležala a hosté měli dvakrát za sebou blízko k vyrovnání. Nejprve v 54. minutě se Kubista po sérii narážeček dostal až před bránu, ale domácí gólman Budinský zázračně vyrazil jeho střelu na břevno. Po následném rohu pálil Hübschman a k první ligové trefě v kariéře mu chyběly decimetry.

Po hodině hry mohli Bohemians zvýšit, Krchovu hlavičku po rohu však vytáhl Hrubý. V 79. minutě už Pražané svůj náskok pojistili. Kuchta vybojoval míč u postranní čáry, Dostál následně poslal centr do vápna a střídající Čížek hlavičkou překonal Hrubého. Svému bývalému klubu dal gól i v úvodním vzájemném duelu minulé sezony.

5. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - FC Hradec Králové 2:0 (1:0)
10. Hůlka, 56. Magera. Rozhodčí: Machálek - Pochylý, Antoníček. ŽK: Magera, Pauschek, Da Silva - Vlkanova, P. Černý, Malinský. Diváci: 3217.

M. Boleslav: Diviš - Pauschek, Da Silva, Hůlka, Fleišman (54. Keresteš) - Kúdela, Rada (46. Valenta) - Vukadinovič, Magera, Přikryl - Mebrahtu (83. Chramosta). Trenér: Kalvoda.

Hradec: Ottmar - Holeš, Chleboun, Plašil, Mudra - P. Černý (63. Pázler), Mareš - Martan (75. M. Černý), Vlkanova, Malinský (85. Zorvan) - Žondra. Trenéři: Frimmel a Pilný.

Vysočina Jihlava - FK Teplice 0:2 (0:0)
78. Ljevakovič, 86. Hora. Rozhodčí: Nenadál - Mokrusch, Nádvorník. ŽK: Batioja, Rabušic - Kodeš, Vachoušek. Diváci: 2843.

Jihlava: Hanuš - Blaič, Mišůn, Rosa, Urdinov - Batioja (56. Zoubele), Urblík - Vaculík (66. Šamánek), Hronek (79. Dvořák), Ikaunieks - Rabušic. Trenér: Hipp.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Lüftner, Jeřábek, Krob - Ljevakovič - Hora (89. Dressler), Hrubý (87. Vachoušek), Kodeš, Fillo (84. Potočný) - Vaněček. Trenér: Šmejkal.