reklama

Angličané neunesli blamáž. Po rvačce na hřišti se řeší i údajný rasismus Chorvatů

Potyčka po skončení duelu mezi Chorvatskem a Anglií Potyčka po skončení duelu mezi Chorvatskem a Anglií autor: Reuters
Hvězdami nabitá Anglie skončila na evropském šampionátu fotbalistů do 21 let už v základní skupině. Selhání velkého favorita dokonal gól Chorvata Domagoje Bradariče v nastaveném čase vzájemného duelu. Po utkání se na hřišti ve slovinském Koperu strhla pořádná mela.

Anglie, která prohrála předchozí dva duely se Švýcarskem i Portugalskem, přes deziluzi z předchozích výkonů rozhodující duel zvládla a už už sahala po postupu.

Poláci podpořili Čechy a v Anglii nepoklekli, Němci šokovali porážkou s outsiderem Poláci podpořili Čechy a v Anglii nepoklekli, Němci šokovali porážkou s outsiderem Čtěte zde

Nad Chorvaty vedla o kyžené dvě branky, když se po proměněné penaltě Eberechi Ezeho gólově prosadil i talent Liverpoolu a podle Sky Sports nejlepší hráč zápasu Curtis Jones.

V souběžně hraném utkání dominantní Portugalci jasně přehráli Švýcarsko a tak bylo jasné, že tři týmy budou mít po třech bodech a rozhodovat bude pouze rozdíl ve skóre. Bradaričova trefa do horního rohu za bezmocného Aarona Ramsdalea v samotném závěru proto pro Angličany znamenala absolutní pohromu.

Po konečném hvizdu se na slovinské půdě rozpoutala obrovská euforie Chorvatů, zatímco svěřence Aidyho Boothroyda přemohl smutek.

A také vztek.

Právě Jones se pustil do křížku s radujícími se protivníky a po chvilkové strkanici zničehonic bouchl. Neudrželi ho ani členové týmu, Jones se agresivně sápal po Chorvatech, kteří mezitím pokračovali v křepčení. 

Když se situace uklidnila, naznačoval ofenzivní klenot Norwiche Todd Cantwell, že Chorvaté měli vůči jeho parťákům použít rasistická gesta.

Podívejte se na video celého incidentu:

Incident výrazně rezonuje na Twitteru. Angličtí fans většinou o rasismu nepochybují, naopak Chorvaté upozorňují na neschopnost favoritů přijmout porážku.

K příspěvkům s videem přispěchala i celá řada českých fanoušků. Ti upozorňují na případ slávisty Ondřeje Kúdely, který byl z rasismu obviněn po utkání Evropské ligy se skotskými Rangers. V očích výrazné části britské společnosti o jeho vině není pochyb, přestože zatím neexistují jednoznačné důkazy a vyšetřování nadále probíhá.

Kouč Anglie se po utkání nechytil tématu rasismu tak, jak to učinil trenér Rangers Steven Gerrard po inkriminovaném duelu v Ibrox Parku.

"Chorvaté tam skákali a slavili, emoce se asi trochu vymkly kontrole. Nemluvil jsem s rozhodčím, ale rozhodně to byla jedna z těch emotivně vypjatých situacích, při kterých se mohou stát problematické věci," prohlásil Boothroyd.

Vyšetřování rasismus nezjistilo, tvrdí Slavia. Rangers podle ní stupňují tlak Vyšetřování rasismus nezjistilo, tvrdí Slavia. Rangers podle ní stupňují tlak Čtěte zde

Jones dostal za svůj výlev po ukončení zápasu druhou žlutou kartu a byl tedy vyloučen.

"Nevypadli jsme kvůli dnešku, ale kvůli porážce se Švýcarskem. Způsob, jakým jsme hráli v prvních dvou zápasech neodráží to, kým doopravdy jsme," krotil kouč vyhrocené emoce a přenesl pozornost na ryze sportovní témata.

"Na to, jak jsme zahráli proti Chorvatům, jsem hrdý. Fotbalisté se z toho poučí a budou z toho těžit v dospělé kategorii. Je to velká lekce," prohlásil Boothroyd.

V britských médiích však sklidil kritiku. Podle komentátorů by kategorie do 21 let neměla být pouhou přípravkou pro reprezentační áčko a neměly by se tímto způsobem relativizovat její neúspěchy.

Evropský šampionát opustil jeden z největších kandidátů na titul. Rovněž český tým skončil už ve skupině turnaje. Ve čtvrtfinále se na konci května utkají Nizozemsko s Francií, Dánsko s Německem, Portugalsko s Itálií a Španělsko s Chorvatskem.

Komentář: Centr na gól plus Kúdela jako "trofej". Čechy na kolena nakonec srazil Bale Komentář: Centr na gól plus Kúdela jako "trofej". Čechy na kolena nakonec srazil Bale Čtěte zde
reklama