7. 7. 2007 0:53
Česká fotbalová dvacítka na MS poprvé vyhrála
Marek Střeštík (vpravo) v souboji s Erikem Vaquezem z Panamy.
Marek Střeštík (vpravo) v souboji s Erikem Vaquezem z Panamy. | Foto: Reuters

Montreal - Čeští fotbalisté do 20 let porazili ve svém posledním zápase v základní skupině E Panamu 2:1 a zajistili si tak účast v osmifinále turnaje.

V souběžně hraném utkání Argentina zdolala KLDR 1:0, takže českému týmu k postupu stačila i remíza.

Češi postoupili z druhého místa s pěti body a v osmifinále se střetnou s vítězem skupiny F - Japonskem, nebo Nigérií. Soupeř dohrával v deseti, v nastaveném čase byl vyloučen Vasquez, který viděl dvě žluté karty ve dvou minutách.

Český kouč Soukup stejně jako proti KLDR i tentokrát udělal několik změn v sestavě. Místo Dohnálka poslal na pravý kraj obrany Kúdelu, Pekharta nahradil Střeštík a od začátku poprvé nastoupil Mičola. Navíc se do stoperské dvojice vrátil Mazuch, který dosud laboroval s třísly.

Mladíkům, kteří měli na kontě dvě remízy, dávala jistotu účasti v osmifinále jen výhra, ale nástup do duelu místo očekávaného tlaku prospali.

Hned v úvodu nebezpečně pálil panamský kapitán Torres a v osmé minutě čeští beci pouze pozorovali, jak se kolem nich stejný hráč hravě prosadil a jen těsně minul Petrovu branku.

Outsider skupiny se Čechům vyrovnal v kombinaci, poradil si i s umělou trávou, ale naprosto zoastával při bránění standardních situací. Právě při nich si také Soukupovi svěřenci vytvářeli naprostou většinu šancí; ve 22.minutě posadil Střeštík z rohu míč přímo na hlavu Suchého, ovšem ten přestřelil.

Střelecké probuzení přišlo ke konci

Za sedm minut zkoušel ze strany z trestného kopu opět Střeštík překvapit panamského gólmana, který na poslední chvíli vyrazil na roh. Z něj se po centru agilního Střeštíka pověsil do vzduchu nabíhající Janda, ale těsně minul.

Češi jako by se časem rozkoukali v 'halovém' prostředí montrealské arény a postupně ovládli hru. Kromě standardních situací se však přes zahuštěnou obranu soupeře jen těžko dostávali, a když se v 37. minutě neujal ani pohotový pokus teplického Fenina, odcházelo se do kabin za bezbrankového stavu.

Panama věděla, že jen výhra ji udrží v šampionátu, a tak se na začátku druhé půle dostal český tým pod menší tlak. Jenže středoamerickému celku začaly po hodině evidentně ubývat síly, a tak se hrálo převážně na panamské polovině.

V 61. minutě Kalouda šikovně narazil Jandovi, jenže na jeho přihrávku z volného prostoru spoluhráči nedosáhli. O chvíli později si za obranu naběhl Fenin, poslední hráč Panamy ho stáhl, ovšem píšťalka kanadského sudího místo odpískání penalty nepochopitelně mlčela.

Panama se tlačila do útoku a českému soupeři se otevírala možnost k rychlým brejkům. Sedmnáct minut před koncem krásně poslal dlouhým pasem Kúdela do šance Fenina a jen reflexivní zákrok brankáře Mejiy zabránil jistému gólu.

Češi však nakonec unaveného soupeře přece jen zlomili: v 79. minutě jim k tomu pomohl další pěkný centr Kúdely, na který si naběhl Kalouda a hlavou otevřel skóre. Za tři minuty se dočkal i aktivní Střeštík, který se postavil k další standardce ze strany a jeho centr prošel až za záda panamského gólmana.

Panama sice snížila precizně zahraným přímým kopem střídajícího Barahony, ovšem to už nic nezměnilo na tom, že Češi vylepšili výsledek svých předchůdců z roku 2003 a postoupili do vyřazovací části turnaje.

Výsledky - skupina E:
Česko - Panama 2:1 (0:0)

Branky: 79. Kalouda, 82. Střeštík - 84. Barahona. Rozhodčí: Depiero - Vergara, Fletcher (všichni Kan.). ŽK: Suchý, Střeštík, Gecov - Rodriguez, Cooper, Castaneda, Barahona, Vasquez. ČK: 90+3. Vasquez. Diváci: 8200.
Česko: Petr - Kúdela, Mazuch, Šimůnek, Kubáň - Mičola (67. Gecov), Kalouda, Suchý, Janda (89. Mareš) - Fenin (84. Pekhart), Střeštík. Trenér: Soukup.
Panama: Mejia - Vasquez, Mitchel, Vergara, Rodriguez (46. Cooper) - Ovalle, Castaneda (65. Quintero), J. Gonzalez (73. Barahona), P. Gonzalez, Polo - Torres. Trenér: Dely.

Argentina - KLDR 1:0