Mohou Afričané s přírodním fotbalem vyhrát? Už brzy

Zdeněk John
9. 6. 2010 6:00
Na šampionátu v JAR chtějí africké týmy poprvé uspět
Didier Drogba v dresu Pobřeží slonoviny
Didier Drogba v dresu Pobřeží slonoviny | Foto: Reuters

Johannesburg - Smělé tvrzení jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy, že se letos může první tým z černého kontinentu stát fotbalovým šampionem, je třeba brát s nadhledem.

Zuma stojí v čele země, která pořádá šampionát, a tak nemůže pár dní před jeho zahájením mluvit jinak.

Ale na druhou stranu není sám, kdo předpovídá africkému fotbalu velký úspěch právě na domácím mistrovství. Ke stejným závěrům ve svých prognózách došla třeba CNN.

Přišel už čas hráčů s přírodním talentem, jimž se dostalo zkušeností v nejlepších evropských ligách?

Mnohé tomu nasvědčuje.

Čtěte také:

Hvězdy z britské Premiere League, jednoznačně nejpopulárnější zábavy v celé Africe, oblečou hrdě dresy svých zemí. Nebude mezi nimi ke škodě fanoušků nejdražší fotbalista Afriky, kterým je stále Michael Essien, Ghaňan, za kterého Chelsea zaplatila do pokladny francouzského Lyonu v přepočtu přes miliardu korun.

Silní hoši z Pobřeží (slonoviny)

Ještě nikdy v historii šampionátů se nestalo, aby tým z pořadatelské země nepostoupil ze základní skupiny do vyřazovacích bojů. To samé se čeká od mužstva JAR. Díky jeho účasti je poprvé na šampionátu šest afrických států.

Nejsilnější výběr však nesestaví ani JAR, ani Ghana, ale patrně Pobřeží slonoviny. Projevuje se to i v kurzech sázkových kanceláří. Zatímco na celkové vítězství na turnaji jsou u Ghany vypsány kurzy 1:70 až 1:80, Pobřeží slonoviny má u bookmakerů lepší zvuk: 1:32.
Abyste měli srovnání: Brazílie, hlavní favorit, jede na šampionát s kurzem 1:6 a Argentina s nepřekonatelným kouzelníkem Lionelem Messim s 1:7. A třeba Slováci mají 1:180.

To, že Pobřeží slonoviny postoupí mezi poslední čtyři, se považuje málem za samozřejmost (s kursem 1:7,5).

Proč to všechno? Sestavu Pobřeží slonoviny vyztuží hráči, které každý víkend obdivují angličtí diváci na vyprodaných tribunách v Londýně, Manchesteru či dalších městech, kde se hraje nejuznávanější liga světa. Didier Drogba z Chelsea si sice zlomil ruku, ale stále zůstávají ve hře Emanuel Eboue z Arsenalu, Salomon Kalou z Chelsea, Kolo Touré z Manchesteru City. Navíc další z bratří Touréových, Yaya, hraje za Barcelonu.

1990: Kamerunský šok

Když Kamerun poprvé porazil na MS 1990 Argentinu, byl to fotbalový šok. Tehdy hrála v Evropě jen hrstka Afričanů, kteří museli snášet rasistické pokřiky a sem tam na trávník přilétla slupka od banánu.

Dnes ve Francii, v zemi, od které se přesně před půlstoletím osvobodilo 14 jejích bývalých afrických kolonií, hraje 80 profesionálních fotbalistů, a to jen z jediné africké země - ze Senegalu. Připomíná to Steve Bloomfield ve své knize Spojená Afrika.

Jiný znalec fotbalu na tomto kontinentu, africký korespondent The Economist Jonathan Ledgard soudí, že africké týmy mají opravdu velkou šanci. A také jmenuje Pobřeží slonoviny.

Přes všechny potíže, které jsou s pořadatelstvím šampionátu v JAR spojeny - hlavně obavy o bezpečnost - je fotbalové mistrovství požehnáním nejen pro Afriku, ale i pro fotbal samotný.

Odhaduje se, že šampionát budou sledovat miliardy lidí, v afrických státech skoro každý. Takovou pozornost na sebe nestrhl dosud žádný turnaj světa.

 

Právě se děje

Další zprávy