Další facka pro Slavii. Eden vyloupila i Sparta a postupuje do semifinále poháru

Aktualizováno 9. 2. 2022 20:26
Slavia prohrála i svůj druhý zápas v jarní části sezony. Po senzační ligové porážce s Karvinou úřadující mistr doma nestačil ani na Spartu, které ve čtvrtfinále MOL Cupu podlehl 0:2, a s pohárem se tedy loučí.
Jakub Pešek slaví branku v pohárovém derby se Slavií
Jakub Pešek slaví branku v pohárovém derby se Slavií | Foto: ČTK

Letenští rozhodli souboj druhého s třetím týmem ligové tabulky už v prvním poločase, kdy se trefili Ladislav Krejčí mladší a Jakub Pešek. V 85. minutě byl vyloučen domácí Taras Kačaraba.

Letenští porazili Slavii podruhé za sebou, v říjnu nad ní zvítězili doma 1:0 a připravili jí tehdy první prohru v lize po 54 zápasech. Předtím Sparta nevyhrála nad Slavií 14 soutěžních derby po sobě. V poháru Letenští oplatili "červenobílým" porážku 0:3 ze semifinále vloni v květnu, v MOL Cupu zdolali odvěkého rivala po šesti utkáních.

"Jsem rád, že výsledek je naprosto zasloužený. Vážíme si každého vítězství nad Slavií, vyhrát s tak těžkým a kvalitním soupeřem je pro nás hodně povzbuzující. Zatím jsou to krůčky, potřebujeme takových zápasů s takovou kvalitou odehrát víc. Potom teprve můžeme říkat, že jsme někde, kde bychom chtěli být," řekl na on-line tiskové konferenci sparťanský trenér Pavel Vrba.

"Nevybavuji si, že bychom dnes vystřelili na branku. V domácím prostředí to za mě není akceptovatelné. Je před námi spousta práce. Musíme makat dál, protože ambice zůstávají stejné. Po těchto dvou upozorněních, nechci říkat úplně fackách, do toho šlápneme o to víc," uvedl asistent slávistického trenéra Jaroslav Köstl.

Předloňský vítěz poháru Sparta se stala druhým semifinalistou MOL Cupu po Slovácku. Další dvě čtvrtfinále se odehrají v příštím týdnu. Hradec Králové v úterý přivítá Bohemians 1905 a Jablonec o den později nastoupí proti Mladé Boleslavi.

Více změn oproti nepovedenému vstupu do jarní části ligové sezony udělala v sestavě Sparta. Trenér Vrba mimo jiné nasadil do soutěžní premiéry za A-tým devatenáctiletého beka Suchomela, v brance dostal šanci Heča. "Sparta má velice široký a kvalitní kádr. Hráči, kteří třeba nedostali šanci v prvním zápase jara, ukázali, že se na ně můžeme spolehnout," řekl Vrba.

Letenští přestáli úvodní nápor domácích a v 10. minutě udeřili. Po rohovém kopu vypálil zpoza vápna Sáček a odražený míč napálil do sítě Krejčí mladší. "Byl to odražený balon, vytěžil jsem z toho, že jsem se pohyboval pod zónou. Jeden z mála gólů pravačkou, které jsem v kariéře dal," uvedl Krejčí v České televizi.

"Z lavičky to vypadalo, že jsme šli pomalu z vápna. Vstup do zápasu nebyl úplně špatný, ale trošku nás nalomil první gól. Možná to trochu zacloumalo s mentalitou některých hráčů," prohlásil Köstl.

Odpovědět vzápětí mohl Hromada, ale jeho křížná střela těsně minula tyč. V 26. minutě Sparta po ukázkovém brejku zvýšila. Wiesner našel ve vápně zpětnou přihrávkou Peška a ten přehodil Mandouse, byť mu zakončení úplně nesedlo. "Cpal jsem to na zadní tyč. Ještě mi to nějak brnklo o nohu, takže takový šťastný gól. Ale jsem šťastný, taťka slaví dnes narozeniny. Takže je to i pro něj," řekl Pešek.

Na druhé straně zahrozil hlavičkou kousek mimo Holeš, větší šance však měla Sparta. Minčev z úhlu vypálil do boční sítě, už v nastavení pak stejný hráč postupoval sám na Mandouse, ale klička mu nevyšla.

Slávistický trenér Trpišovský, který v minulosti vedl na Spartě mládež, poslal do druhé půle útočníka Krmenčíka. Domácí sice měli převahu, ale v ofenzivě jim chyběla kreativita. V 68. minutě mohl naopak po další chybě ve slávistické obraně zvýšit střídající Haraslín, sám před Mandousem však trestuhodně minul.

O chvíli později se protáhl po straně Schranz, nabil Holešovi, ale ten v nadějné pozici vystřelil nepřesně. V 83. minutě hosté neproměnili třetí únik v zápase, na Mandouse tentokrát nevyzrál Pešek. Sparťany už to ale nemuselo mrzet, závěr s přehledem pohlídali i díky tomu, že v 85. minutě sudí Orel po druhé žluté kartě vyloučil Kačarabu.

Čtvrtfinále českého fotbalového poháru MOL Cupu:

Slavia Praha - Sparta Praha 0:2 (0:2)

Branky: 10. Ladislav Krejčí II, 26. Pešek. Rozhodčí: Orel - Hájek, Klíma - Franěk (video). ŽK: Kačaraba, Schranz - Suchomel, Ladislav Krejčí II. ČK: 85. Kačaraba. Diváci: 1000 (omezený počet).

Slavia: Mandous - Bah, Ousou (70. Traoré), Kačaraba, Plavšič (75. Tecl) - Hromada (46. Krmenčík), Holeš - Lingr (65. Sor), Ševčík (65. Madsen), Olayinka - Schranz. Trenér: Trpišovský.

Sparta: Heča - Wiesner, Vitík, Čelůstka, Suchomel (46. Panák) - Sáček, Ladislav Krejčí II - Pešek (88. Ryneš), Karabec (79. Pulkrab), Hložek (88. Pavelka) - Minčev (63. Haraslín). Trenér: Vrba.

Sigma Olomouc - 1. FC Slovácko 0:0 po prodloužení, na penalty 2:4

Penaltu proměnili: Greššák, Vepřek - Daníček, Ljovin, Havlík, Vecheta. Penaltu neproměnili: Zifčák, Daněk (oba Olomouc). Rozhodčí: Černý - Paták, Horák - Hrubeš (video). ŽK: Greššák (Olomouc). Diváci: 612 (omezený počet).

Olomouc: Stejskal - Chvátal, Jemelka, Poulolo, Zmrzlý (115. Vepřek) - Breite, Spáčil (70. Greššák) - Navrátil (91. Matoušek), Růsek (46. Daněk), González - Chytil (83. Zifčák). Trenér: Jílek.

Slovácko: Ngyuen - Tomič, Šimko, Daníček, Kalabiška (91. Juroška) - Havlík, Sadílek - Petržela (73. Vecheta), Kohút (62. Ljovin), Holzer (86. Divíšek) - Jurečka. Trenér: Svědík.