MS v JAR: Fotbalisté, nebojte se!

Reuters SportPlus
26. 1. 2007 17:10
Londýn - Návštěvníci mistrovství světa ve fotbale v roce 2010 v Jihoafrické republice by se neměli dostat do styku s tamní vysokou násilnou kriminalitou, tvrdí pořadatelé.
Německá fanynka věří, že se její barvy dočkají titulu v roce 2010.
Německá fanynka věří, že se její barvy dočkají titulu v roce 2010. | Foto: Reuters

Stadiony jsou totiž umístěny v částech města, které jsou relativně bezpečné. "Kde s ebude hrát fotbal, kde jsou stadiony a policie, tam bude kriminality málo," řekl Andre Pruis, zástupce šéfa jihoafrické policie.

Na Mezinárodním sumitu sportovní bezpečnosti Pruis připoustil, že policejní stanice v jiných částech země jsou loupeže, vraždy a znásilnění na denním pořádku. "To jsou naneštěstí ty části země, které stále trpí minulostí naší země, jsou to nedostatečně rozvinuté části," použil eufemismus pro oblasti s drtivou převahou černošského obyvatelstva.

  • Vše o Jihoafrické republice naleznete ZDE

Jihoafrická vláda slíbila vynaložit téměř půl miliardy dolarů (zhruba 20 miliard korun) na zajištění bezpečnosti turnaje, jenž by měl přilákat na 360 tisíc návštěvníků.

"Během takové usdálosti se jedna země stává celým světem," řekl Pruis a dodal, že na jedné straně se JAR stane výkladní skříní globálních bezpečnostních problémů a zároveň bude sama pod pečlivým dohledem. "Přijedou různí lidé i se svými problémy," řekl a dodal, že zvládnout bezpečnost fotbalového mistrovství je úkolem nejen Jihoafrické republiky, nýbrž úkol mezinárodní.

Věrní příznivci izraelského klubu Maccabi Haifa přijeli povzbudit své hráče i do Kijeva, kde musel kvůli bezpečnosti izraelský tým sehrát odvetu 3. předkola LM s Liverpoolem.
Věrní příznivci izraelského klubu Maccabi Haifa přijeli povzbudit své hráče i do Kijeva, kde musel kvůli bezpečnosti izraelský tým sehrát odvetu 3. předkola LM s Liverpoolem. | Foto: Reuters

Pruis také řekl, že z pořadatelského rozpočtu dostal od vlády na zajištění bezpečnosti více peněz, než očekával. Policie by v roce 2010 měla mít 195 tisíc mužů a žen, jimž bude vypomáhat ještě dalších 320 tisíc soukromých bezpečnostních agentur.

Jihoafrická republika  bude první africkou zejmí, jež mistrovství světa ve fotbale uspořádá. Po pořadatelství Světového poháru v kriketu v roce 2003 to bude druhá zkouška civilizovanosti země. Protože však násilná kriminalita v zemi jen kvete, vzbuzuje bezpečnost všech zúčastněných větší obavy než při minulých šampionátech. V posledních dvanácti měsících zaevidovali policisté18 a půl tisíce vražd, téměř 55 tisíc znásilnění a téměř čtvrt milionů napadení.

To by však podle Pruise nemělo znamenat, že by se turisté měli jaho zemi vyhábat. "Když se pan (generální sekretář FIFA Sepp) Blatter dozvěděl o úvahách, zda by z bezpečnostních důvodů nebylo lépe přesunout pořadatelství jinam, odpověděl, že první volbou je Jihoarická republika, druhou Jihoarická republika a třetí znovu Jihoarická republika.

"Kanceláře FFA již Johannesburgu již jsou a výborně se nám spolupracuje. Podle mne musíme postupovat stejně jako v případě Světového poháru v kriketu, stejné soutěže v ragby a Všeafrických her z roku 1999," řekl druhý muž Jihoafické policie. FIFA by měla schválit podrobné bezpečnostní plány pořadatelů v červnu 2009, tedy zhruba rok před zahájením šampionátu.

 

Právě se děje

Další zprávy