Belgie nasázela nebohým Bělorusům osm gólů. Slováci slaví výhru nad Ruskem

30. 3. 2021 22:50
Fotbalisté Belgie rozstříleli i bez svých hlavních hvězd v kvalifikačním utkání o světový šampionát Bělorusko 8:0 a dostali se do čela "české" skupiny E. Slováci si v boji o mistrovství v roce 2022 připsali první výhru, když porazili Rusko 2:1. Portugalci otočili zápas v Lucembursku a zvítězili 3:1.
Radost slovenského fotbalisty Róberta Maka.
Radost slovenského fotbalisty Róberta Maka. | Foto: Reuters

Belgičané o svém triumfu rozhodli už v prvním poločase, kdy si vypracovali čtyřbrankový náskok. Proti Bělorusku nastoupili oproti utkání v Praze s výrazně obměněnou sestavou, v níž chyběly například hvězdy De Bruyne nebo Lukaku.

Neuběhla však ani čtvrthodina hry a favorit šel do vedení, kdy se si na přihrávku Dokua naběhl Batshuayi a otevřel tvrdou střelou pod břevno skóre. Útočník Crystal Palace dal svůj devátý reprezentační gól ze sedmi odehraných zápasů. O chvíli později se prosadil svou první brankou v reprezentaci Vanaken a do přestávky přidali další góly Trossard a Doku.

"Rudí ďáblové" nepolevili ani ve druhé půli, kdy hned čtyři minuty po návratu z kabin přidal pátou branku ranou z hranice pokutového území Praet. Dvacet minut před koncem se přesnou hlavičkou prosadil střídající Benteke a v závěru přidali své druhé branky v zápase Trossard a Vanaken. Belgičané zaznamenali nejen největší kvalifikační výhru dne, ale vyhoupli se i do čela tabulky skupiny E.

V čele skupiny G se nadále drží Turci, i když promarnili proti Lotyšsku dvoubrankový náskok a přišli o dosavadní stoprocentní bilanci. Po remíze 3:3 mají sedm bodů a drží se o bod před Nizozemskem. To si pro změnu zastřílelo na hřišti Gibraltaru, který deklasovalo 7:0. I ve třetím zápase po sobě se třeba trefil Luuk de Jong. Šest bodů mají též Norové, kteří uspěli 1:0 na hřišti Černé Hory.

Náprava za nečekanou remízu 2:2 s Maltou se povedla Slovákům, kteří díky trefám Škriniara a Maka porazili Rusko 2:1. Ve skupině H zůstávají jediným neporaženým týmem a na své dnešní soupeře a Chorvaty ztrácí jen bod.

Vstříc dalšímu překvapení vykročilo pár dní po vítězství nad Irskem znovu Lucembursko, které se proti Portugalsku dostalo ve 30. minutě do vedení zásluhou Gersona Rodriguese. Tentokrát však branka útočníka Dynama Kyjev na senzaci nestačila a tým Fernanda Santose postupně zásluhou Joty, Ronalda a Palhinhy duel otočil. Díky lepšímu skóre se dostal i do čela skupiny A před Srby.

Ti se na vítězství 2:1 na hřišti Ázerbájdžánu také nečekaně nadřeli. Již v prvním poločase šli sice zásluhou přesné rány Mitroviče do vedení, po přestávce však Kostič přehnal důraz v pokutovém území a Machmudov z penalty vyrovnal. Vítězství Srbům zachránil znovu až Mitrovič, jenž devět minut před koncem zužitkoval přihrávku Milinkoviče-Saviče. Šlo už o jeho 41. trefu v reprezentaci a 31. gól z posledních 32 startů v národním týmu.

Slovinci utrpěli druhou porážku po sobě. Ačkoliv na úvod kvalifikace zdolali vicemistry světa Chorvaty, následně nestačili na Rusko a nyní nečekaně ztratili i na Kypru. O jediný gól se postaral krátce koncem první půle Pittas.

Kvalifikace MS 2022 ve fotbale:

Skupina A:

Ázerbájdžán - Srbsko 1:2 (0:1)

Branky: 60. Machmudov z pen. - 16. a 81. A. Mitrovič.

Lucembursko - Portugalsko 1:3 (1:1)

Branky: 31. Rodrigues - 45.+2 Jota, 51. Ronaldo, 80. Palhinha. ČK: 86. Chanot (Luc.).

Belgie - Bělorusko 8:0 (4:0)

Branky: 38. a 76. Trossard, 17. a 89. Vanaken, 14. Batshuayi, 42. Doku, 49. Praet, 70. Benteke.

Gibraltar - Nizozemsko 0:7 (0:1)

Branky: 61. a 89. Depay, 42. Berghuis, 55. L. de Jong, 62. Wijnaldum, 64. Malen, 85. Van de Beek.

Černá Hora - Norsko 0:1 (0:1)

Branka: 35. Sörloth.

Turecko - Lotyšsko 3:3 (2:1)

Branky: 2. Karaman, 34. Calhanoglu, 52. Yilmaz z pen. - 36. Savalnieks, 58. Uldrikis, 80. Ikaunieks.

1. Turecko 3 2 1 0 10:5 7
2. Nizozemsko 3 2 0 1 11:4 6
3. Černá Hora 3 2 0 1 6:3 6
4. Norsko 3 2 0 1 4:3 6
5. Lotyšsko 3 0 1 2 4:7 1
6. Gibraltar 3 0 0 3 1:14 0