Češi prohráli o tři góly a přišli o Vaclíka. Belgičané jsou extratřída, uznal Souček

Belgičané slaví druhý gól v zápase skupiny E kvalifikace MS Belgie - Česko Belgičané slaví druhý gól v zápase skupiny E kvalifikace MS Belgie - Česko autor: Reuters
Čeští fotbalisté prohráli kvalifikační utkání o mistrovství světa v Belgii 0:3. Trápil je zejména domácí kanonýr Romelu Lukaku, který jeden gól dal a na další nahrál. A ještě stačil zranit brankáře Tomáše Vaclíka.

"Belgie vyhrála naprosto zaslouženě. Je to první tým na světě. Abychom mohli v těchto zápasech pomýšlet na dobrý výsledek, musí tam každý nechat mimořádný výkon. To se dnes nepovedlo," uvedl pro ČT Sport Šilhavý.

Při zářijovém programu z nejrůznějších důvodů postrádá bezmála 20 hráčů včetně potrestané útočné jedničky Schicka. Po čtvrtečním vítězném domácím zápase s Běloruskem (1:0) udělal tři změny v sestavě - zraněného Jankta nahradil Pešek, na hrotu útoku tentokrát začal Vydra a premiéru v národním A-týmu si odbyl stoper Kaša.

Právě plzeňský reprezentační nováček hned v první minutě poslal slabou malou domů na Vaclíka, který musel být po bolestivém přišlápnutí od Lukakua ošetřen. "Nešťastná malá domů, byla pomalá. Chyba," poznamenal Šilhavý.

Češi začali aktivně, vysoko napadali a v sedmé minutě měli úvodní možnost, Hložkovu ránu ale srazil Denayer. Za minutu udeřili domácí. Vanaken našel kolmicí Lukakua a ten únik zakončil přesně k tyči. Útočník, jenž se v létě vrátil do Chelsea, brankově oslavil 100. zápas za národní celek a coby nejlepší střelec belgické reprezentační historie si připsal 67. gól.

Po 14 minutách musel ze hry zraněný Vaclík, kterého mezi tyčemi při své premiéře v českém týmu nahradil Staněk. "Je to realita, musíme si s tím poradit. Zítra půjde Tomáš na rentgen a uvidíme. Podle toho se zařídíme na poslední zápas na srazu," uvedl Šilhavý.

Plzeňský gólman po půlhodině hry vyrazil Lukakuovu střelu, v 41. minutě už ale inkasoval. Rychlou kombinační akci zakončil Hazard. "Škoda toho druhého inkasovaného gólu, tam se mi zasekla noha," litoval Staněk.

V nastavení první půle mohl snížit Souček, ale trefil jen střed branky. Neprosadil se ani Vydra, který tři minuty po pauze postupoval sám na gólmana, ale velkou šanci neproměnil. V 55. minutě na opačné straně Lukaku nepřekonal Staňka.

Za osm minut vypálil Hložek, ale radost z premiérové reprezentační branky mu zkazil Courtois. "Tu střelu jsem úplně neviděl, protože jsem padal, ale Courtois to chytil nádherně. Asi proto chytá za Real Madrid," uvedl Hložek.

Belgické školení ve třech lekcích. Tak Češi přišli o naději na přímý postup na MS Belgické školení ve třech lekcích. Tak Češi přišli o naději na přímý postup na MS Prohlédněte zde

To bronzoví medailisté z posledního mistrovství světa, kteří stejně jako Češi došli na letošním evropském šampionátu do čtvrtfinále, si počínali v koncovce mnohem lépe. Po Lukakuově přiťuknutí patičkou se dostal v 65. minutě před Staňka střídající Saelemaekers a nezaváhal. Připsal si první reprezentační trefu. Český nebo československý tým nevyhrál ani devátý soutěžní zápas s Belgií.

"Kvalita se ukázala hlavně v proměňování šancí. U nich z toho byl většinou gól, my jsme si vypracovali tak čtyři gólové šance a nedali je. Rozdíl je markantní," připustil Šilhavý.

"Belgičané jsou extratřída, jsou zaslouženě tam, kde jsou. My jsme toho mohli ukázat víc, jako jsme ukázali v Praze. Měli jsme tam dobré věci, vytvořili jsme si nějaké šance. Belgičané si toho ale vytvořili víc a zaslouženě vyhráli. Náš tým umí určitě podat lepší výkon a má na to, hrát i s takovými soupeři. Dnes jsme to ale neukázali," dodal kapitán týmu Tomáš Souček.

Utkání skupiny E kvalifikace mistrovství světa ve fotbale v Bruselu:

Belgie - ČR 3:0 (2:0)

Branky: 8. Lukaku, 41. E. Hazard, 65. Saelemaekers. Rozhodčí: Oliver - Burt, Bennett - Kavanagh (video, všichni Angl.). ŽK: Vertonghen, Witsel, Lukaku - Barák.

Sestavy:

Belgie: Courtois - Alderweireld, Denayer, Vertonghen - Castagne, Tielemans (81. Dendoncker), Witsel, Carrasco (57. Saelemaekers) - Vanaken (81. Lukebakio), Lukaku (81. Batshuayi), E. Hazard (73. Trossard). Trenér: Martínez.

ČR: Vaclík (14. Staněk) - Coufal, Kaša, Kalas, Matějů - Holeš, Souček - Pešek (66. Zmrhal), Barák (77. Král), Hložek (77. Wiesner) - Vydra (65. Tecl). Trenér: Šilhavý.