Buffon odchytal tisící zápas v profesionální kariéře a udržel proti Albánii čisté konto

24. 3. 2017 23:24
Italský brankář Gianluigi Buffon nastoupil ke 168. utkání v reprezentaci, čímž překonal evropský rekord. Jeho Itálie doma porazila Albánii 2:0. Ve skupině G však po výhře nad Izraelem zůstávají první Španělé. Srbsko se dostalo do čela své skupiny, Chorvati zase udrželi neporazitelnost proti Ukrajině.
Gianluigi Buffon
Gianluigi Buffon | Foto: Reuters

Palermo - Italští fotbalisté v kvalifikaci mistrovství světa doma porazili Albánii 2:0. Brankář Gianluigi Buffon v Palermu odehrál tisící zápas v profesionální kariéře a 168. reprezentačním startem vytvořil nový evropský rekord.

Kapitán reprezentace a Juventusu Turín překonal Španěla Ikera Casillase a Lotyše Vitalijse Astafjevse. Víc reprezentačních zápasů než devětatřicetiletý gólman, který debutoval v italském dresu jako devatenáctiletý v říjnu 1997, mají na kontě pouze Egypťané Ahmed Hasan (184) a Husam Hasan (178), Mexičan Claudio Suárez (177), Muhammad Dajía ze Saúdské Arábie (172) a Ekvádorec Iván Hurtado (168).

Buffon mohl inkasovat už po 40. vteřinách hry, ale Cikalleshi těsně minul. Domácí se ujali vedení ve 12. minutě. Basha v pokutovém území stáhl Belottiho a nařízenou penaltu bezpečně proměnil De Rossi, který oslavil jubilejní 20. reprezentační trefu.

Ve druhém poločase bylo utkání na téměř deset minut přerušeno kvůli vybuchující pyrotechnice v sektoru hostů. Favorita to však nerozhodilo a v 71. minutě přidal pojistku Immobile. Italové prodloužili sérii bez kvalifikační porážky na 55 zápasů.

Po pěti kolech zůstala Itálie ve skupině G druhá o skóre za Španělskem, které doma porazilo 4:1 Izrael. V Gijónu otevřel skóre ve 13. minutě Silva, v nastavení první půle zvýšil Vitolo a krátce po změně stran přidal třetí branku Costa. Čtvrthodiny před koncem snížil Refaelov, ale v 88. minutě pečetil vítězství střídající Isco.

Irsko remizovalo v Dublinu 0:0 s Walesem a přišlo o první místo ve skupině D. Do čela se díky lepšímu skóre dostalo Srbsko po výhře 3:1 v Gruzii. Wales v kvalifikaci počtvrté za sebou remizoval a zůstal třetí.

Chorvatsko v Záhřebu porazilo Ukrajinu 1:0 a udrželo kvalifikační neporazitelnost i vedoucí příčku ve skupině I. Ukrajinu na druhé pozici vystřídal Island díky vítězství 2:1 na hřišti Kosova. V základní sestavě domácích nastoupil záložník Shala, který ze Sparty hostuje v Kasimpase.