reklama

Já na bráchu, brácha na mě. Dva mladí Češi se vydali za Messim, uspěli i díky hokejovému kapitánovi

Čeští fanoušci na MS 2018 Čeští fanoušci na MS 2018 autor: Lukáš Sudek
I díky pomoci bývalého kapitána hokejové reprezentace Jiřího Novotného sehnali dva čeští fanoušci lístky na mistrovství světa.

Moskva (od našeho zpravodaje) - Česká fotbalová reprezentace na mistrovství světa chybí, ale to neznamená, že by si někteří fanoušci nechali tuhle slavnost ujít. Lukáš a Matouš Sudkovi si splnili sen, když viděli na vlastní oči Lionela Messiho.

Staršímu Lukášovi je dvaadvacet a letos odpromoval, Matouš je o tři roky mladší. Společně fandí Chelsea, minimálně jednou za rok vyrazí do Anglie. Naposledy si vyzkoušeli výjezd na venkovní zápas a poznali, že v kotli hostů je lepší atmosféra než při domácích utkáních. Aktuální zážitek prožívají stejně intenzivně.

Sedíme v restauraci Českého domu, na zadní stěně běží na velkém plátně zápas Brazílie se Švýcarskem. Vedle u stolu večeří Jaromír Bosák, populární komentátor ČT sport, či Luděk Zelenka, který mu u přenosů z Ruska sekunduje v roli experta. Kromě zážitků si tak mladíci odvezou i společné fotky.

Na začátku všeho byl pokus o překvapivý narozeninový dárek. "Vždycky se snažíme něco vymyslet navzájem. Máme souseda, hokejistu Jirku Novotného, který hrával v Rusku. Šel jsem za ním a říkám mu: 'Hele, sháním dárek bráchovi. Tys hrál v Rusku, neuměl bys sehnat lístky na mistrovství?'," vypráví Lukáš.

Nevěděl, že o pár dní později za mistrem světa z roku 2010 vyrazí se stejnou otázkou i Matouš. Jiří Novotný, který býval dokonce kapitánem národního týmu, si to dal dohromady, a tak se spojil s rodiči, zatímco klukům řekl, že je asi sehnat nedokáže.

"Po nějaké době si nás zavolala mamka, že potřebuje pár našich údajů, a pak řekla, že jedeme do Ruska. To jsme se ale dozvěděli asi až týden před odletem," vypráví Lukáš. "Rodiče nám udělali obrovskou radost, strašně jsme chtěli vidět Messiho."

Komentář: Nezvykle pomalí Němci a přílišná závislost na Messim. I proto se giganti trápí Komentář: Nezvykle pomalí Němci a přílišná závislost na Messim. I proto se giganti trápí Čtěte zde

Sen se jim splnil v sobotu na stadionu Spartaku, kde sledovali zápas z poslední řady mezi fanoušky Argentiny. Výhry se nedočkali, výborná atmosféra, na které se podílely i modré skupiny Islanďanů, je samozřejmě nadchla.

Dokonce natolik, že zkusili koupit před stadionem i vstupenky na nedělní duel Německo-Mexiko. "Celý den jsme obětovali shánění vstupenek na tohle utkání," říká Matouš a popisuje zvolený plán. "Brácha si svlékl tričko a já mu napsal fixou na tělo, že sháníme dva lístky. Pak jsme chodili okolo stadionu."

Čeští fanoušci na MS 2018 Čeští fanoušci na MS 2018 Foto: Lukáš Sudek

K osmdesátitisícové aréně v Lužnikách dorazili okolo druhé, hrálo se od šesti. Chodili tam i zpátky. Několik nabídek se objevilo, ale… "Měli jsme nějakých 30 tisíc rublů, což je zhruba 10 tisíc korun. Ráno jsme se bavili o tom, jaký si dáme strop, aby nás to ještě za tu cenu bavilo a užili jsme si to. Nechtěli jsme zaplatit víc než pět tisíc korun za jeden," popsal Lukáš sourozeneckou strategii.

Oba brzy zjistili, že je to nereálný úkol. Ceny se pohybovaly v úplně jiných rovinách. "Ta nejnižší částka byla 900 dolarů za kus (cca 20 tisíc korun), nejvyšší 1500. "Prvního chlapa jsme potkali dvě a půl hodiny před zápasem, ten chtěl devět stovek. Říkali jsme si, že třeba půl hodiny před zápasem znervózní a půjdou dolů. Jenže Němci a Mexičani do toho šli, protože pro ně bylo opravdu důležité ten zápas vidět, pro nás za tu cenu ne," doplnil mladší z bratrů z Českých Budějovic.

První velkou fotbalovou akcí, které se zúčastnili, bylo Euro 2008 v Rakousku a Švýcarsku, kde se představili i Češi. Světový šampionát se po neúspěšné kvalifikaci musí obejít bez národního týmu. "Zrovna jsme si říkali, jak nás mrzí, že tady nejsme. Když vidíte tu atmosféru před zápasy, to je neskutečné. Mexičani chodí v nádherných kostýmech, prostě paráda," usmívá se Matouš Sudek.

Jejich dobrodružství v pondělí skončilo, ale na tyhle zážitky se nezapomíná.

Soumrak bohů? Löw šém pro německého golema nenašel, Brazilcům zaskočil švýcarský ementál Soumrak bohů? Löw šém pro německého golema nenašel, Brazilcům zaskočil švýcarský ementál Prohlédněte zde
reklama