Češi na závěr kvalifikace smetli pěti góly San Marino. Bylo to laxní, prohlásil Jarolím

Aktualizováno 8. 10. 2017 23:18
Český národním tým v posledním utkání kvalifikace o mistrovství světa porazil v Plzni San Marino 5:0. Ve skupině tak skončí třetí a i když si na šampionátu nezahrají, zajistí si alespoň postup do druhé skupiny chystané Ligy národů.
Michal Krmenčík
Michal Krmenčík | Foto: Reuters

Plzeň - Čeští fotbalisté se rozloučili s neúspěšnou kvalifikací na mistrovství světa domácí výhrou 5:0 nad San Marinem. V prvním poločase závěrečného duelu skupiny se v Plzni proti žebříčkově druhé nejhorší reprezentaci Evropy trefili hráči domácí Viktorie - dva góly dal Michael Krmenčík a jeden Jan Kopic. Po přestávce pak přidali další branky Filip Novák a Václav Kadlec.

"Neklapalo nám to, jak by mělo. Bylo tam dost neproměněných šancí, nakládali jsme s tím dost laxně. V kombinaci jsme byli netrpěliví a dávali jsme finální přihrávky, kdy to nebylo úplně připravené," nebyl ani přes vysokou výhru spokojen trenér Karel Jarolím.

Reprezentanti, kteří už v září ztratili naději na postup, obsadili v šestičlenné skupině třetí místo a ziskem 15 bodů vyrovnali nejhorší výsledek ve světové kvalifikaci v samostatné historii.

Český tým si dnešní výhrou zajistil účast v druhé ze čtyř lig Ligy národů. Nový projekt od příštího podzimu nahradí přípravné zápasy a nabízí dodatečnou šanci postoupit na evropský šampionát. Zároveň se od Ligy národů bude za rok odvíjet nasazení pro klasickou kvalifikaci.

"Do těch dvou zbylých zápasů s Ázerbájdžánem a San Marinem jsme šli především s motivací, abychom získali body a byli v druhém koši. Ať už budu u reprezentace pokračovat nebo ne, je to dobře pro český fotbal," řekl novinářům Jarolím, o jehož budoucnosti u týmu by měl v úterý jednat výkonný výbor.

Krmenčík na hattrick nedosáhl

Český trenér udělal pět změn oproti čtvrtečnímu vítěznému zápasu v Ázerbájdžánu. Premiéru v reprezentačním A-týmu si odbyl Lüftner, poprvé v soutěžním utkání za národní celek chytal brankář Koubek.

Český tým podle předpokladů od úvodu režíroval hru a v osmé minutě otevřel skóre. Jankto se uvolnil na levé straně pokutového území a jeho přihrávku usměrnil pod břevno plzeňský útočník Krmenčík.

Kanonýr Viktorie měl na domovském stadionu viditelnou motivaci a v 23. minutě poprvé v reprezentaci v jednom utkání vstřelil dvě branky. Po Dočkalově centru z přímého kopu překonal hostujícího brankáře hlavou a v vylepšil si bilanci v národním týmu na šest gólů v deseti duelech.

"Hrál jsem na domácím stadionu a nějaký gól se ode mě čekal. Dal jsem dva, takže jsem spokojený," podotkl Krmenčík.

Hned za čtyři minuty se trefil i druhý plzeňský hráč v základní sestavě Kopic, který doklepl míč do sítě po chybě brankáře Simonciniho a navázal na gól z Ázerbájdžánu.

V 41. minutě mohli senzačně udeřit hosté. Na centr si naběhl Palazzi, ale radost z teprve třetí branky San Marina v této kvalifikaci mu pokazil Koubkův zákrok. Hned z protiakce šli Češi čtyři na jednoho, ale Kopic svůj druhý gól nepřidal a velkou šanci pak neproměnil ani Kalas.

I po přestávce domácí proti osmému nejhoršímu celku světového žebříčku pokračovali v zahazování vyložených šancí. Novák překopl branku, Krmenčíkovi zkazil radost z hattricku ofsajd a v 56. minutě zahodil svou druhou gólovou možnost Jankto, který napálil jen Simonciniho.

Krmenčík se nedočkal hattricku ani v 62. minutě, kdy mířil nad. "Mrzí mě, že jsem ten hattrick nedal. Trefil jsem to jako žák," litoval Krmenčík.

Novákovi spadl kámen ze srdce

V 71. minutě zlomil čekání na první reprezentační branku Novák, který tentokrát po Klimentově přiťuknutí sám před gólmanem nezaváhal. "Spadl mi kámen ze srdce, protože šancí bylo dost nejen v tomhle zápase, ale i v předešlých. Jen doufám, že už jsem to teď prolomil. Můžu jít s klidnou hlavou do dalších zápasů a už mám jako takovou fajfku," řekl Novák.

Skóre pak v 83. minutě po Dočkalově centru uzavřel střídající Kadlec. Český celek tak zaostal o jednu trefu za výhrou 6:0 z březnového utkání v San Marinu.

"Přistoupili jsme k tomu dobře, vstřelili jsme brzo branku, ale škoda, že jsme jich nevstřelili víc, protože šance na to byly. Je škoda, že jsme nezvládli ty první zápasy v kvalifikaci, kde nebylo tolik šancí, ale ty, co byly, jsme neproměnili. To byl jeden z hlavních problémů. Nevybírali jsme ta nejlepší řešení," zhodnotil dnešní zápas i celou kvalifikaci kapitán Vladimír Darida.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2018 ve fotbale v Plzni:

ČR - San Marino 5:0 (3:0)

Branky: 8. a 23. Krmenčík, 27. Kopic, 71. Novák, 83. V. Kadlec. Rozhodčí: Troleis - Christiansen, Höjgaard (všichni Faer. ostr.). ŽK: Battistini (San Marino). Diváci: 5625.

Sestavy:

ČR: Koubek - Kadeřábek, Kalas, Lüftner, Novák - Dočkal, Darida - Kopic (63. Sýkora), Barák (70. V. Kadlec), Jankto - Krmenčík (63. Kliment). Trenér: Jarolím.

San Marino: A. Simoncini - Brolli, Vitaioli (82. M. Berardi), Della Valle, Palazzi, Grandoni - Tosi - Battistini, F. Berardi (76. Berretti), Rinaldi - Bernardi (63. Bonini). Trenér: Manzaroli.