Další rekord pokořen. Ronaldo zdolal Maroko a stal se nejlepším reprezentačním střelcem v Evropě

Podívejte se na fotogalerii ze středečních zápasů MS
Portugalci gólem Cristiana Ronalda přehráli Maroko 1:0...
.... a se čtyřmi body se přiblížili osmifinále.
Africký tým se naopak druhou porážkou odsoudil k jistotě, že si nezahraje ve vyřazovací části.
Ronaldo na moskevských Lužnikách rozhodl už ve čtvrté minutě a s 85 góly se stal nejlepším reprezentačním střelcem Evropy.
20. 6. 2018 16:13
Portugalsko díky gólu svého kapitána zvítězilo 1:0, africký celek ztratil jako první na šampionátu šanci na postup.

Moskva - Fotbalisté Portugalska ve druhém zápase skupiny B na mistrovství světa porazili Maroko 1:0 gólem Cristiana Ronalda a se čtyřmi body se přiblížili osmifinále. Africký tým naopak podruhé prohrál a jako první účastník turnaje v Rusku ztratil i teoretickou šanci na postup.

"Vyhráli jsme, ale náš výkon nebyl ideální. Ztratili jsme kontrolu nad zápasem, zkazili hodně přihrávek a přišli o sebevědomí. Nedokážu to vysvětlit," řekl novinářům portugalský trenér Fernando Santos.

Ronaldo na moskevském stadionu Lužniky rozhodl už ve čtvrté minutě a s 85 góly se stal nejlepším reprezentačním střelcem Evropy. Hvězdný útočník Realu Madrid překonal maďarskou legendu Ference Puskáse, více branek za národní tým než Ronaldo zaznamenal jen Íránec Alí Daeí.

V závěrečných pondělních utkáních skupiny B se úřadující mistři Evropy utkají s Íránem, Maroko turnaj uzavře proti Španělsku. "Z výkonu svého týmu nejsem zklamaný, jsem na hráče pyšný. Stejně jako v prvním utkání s Íránem (0:1) jsme si vypracovali hodně šancí a já nikoho nebudu kritizovat," uvedl francouzský kouč Maroka Hervé Renard.

Portugalci stejně jako v úvodním duelu se Španělskem (3:3) šli do vedení už ve čtvrté minutě. Při rohovém kopu dostal hodně prostoru Ronaldo a prosadil se razantní hlavičkou. Třiatřicetiletý kanonýr navázal na hattrick proti Španělům a se čtyřmi góly vede tabulku střelců turnaje. "Cristiano je jako portské víno, zraje s věkem. Na rozdíl od ostatních hráčů se stále zlepšuje," ocenil kapitána Santos.

Bašar Abdalláh Kuvajt 1996-2018

Ronaldo byl při chuti a o chvíli později po otočce v šestnáctce těsně minul branku. Maročané si pak vytvořili velký tlak. Odpovědět mohl stoper Benatía, ale jeho hlavičku z rohu zastavil brankář Patrício. Na druhé straně nepřidal druhý zásah Guades, kterého zblízka reflexivně vychytal gólman Kadžuí.

Maročané potřebovali minimálně remízu k odvrácení vyřazení a začali aktivněji i druhý poločas. V 57. minutě se blýskl Patrício proti Bilhandově hlavičce, po další standardní situaci kapitán Benatía z dobré pozice minul.

Hodně pasivní Portugalci i poté přenechávali iniciativu africkému soupeři, ale ten se dál trápil v koncovce. Nejaktivnější marocký střelec Benatía v nastavení z poslední šance opět vysoko přestřelil.

"Když proti hráčům, jaké má Maroko, v zápase nedržíte míč, dostanete se snadno do problémů. Hodně nás podržel Rui Patrício," konstatoval Santos.

Svěřenci Hervého Renarda tak nenavázali na předchozí vzájemné utkání z MS 1986, kdy porazili Portugalsko 3:1, a při prvním startu na šampionátu po 20 letech skončí už po základní skupině. "Přestože jsme vypadli, tak jsme v Rusku ukázali, že fotbal hrát umíme," podotkl Renard.

Mistrovství světa ve fotbale v Rusku - skupina B:

Portugalsko - Maroko 1:0 (1:0)

Branka: 4. Ronaldo. Rozhodčí: Geiger (USA) - Fletcher (Kan.), Anderson (USA) - Zwayer (video, Něm.). ŽK: Adrien Silva - Benatía. Diváci: 78.011.

Portugalsko: Patrício - Soares, Pepe, Fonte, Guerreiro - Bernardo Silva (59. Martins), W. Carvalho, Moutinho (89. Adrien Silva), Mário (70. B. Fernandes) - Guedes, Ronaldo. Trenér: Santos.

Maroko: Kadžuí - Dirár, Benatía, Da Costa, Hakimí - Ahmadí (86. Fadžr), Busúfa - S. Amrabat, Bilhanda (75. Carcela), Zijach - Butaíb (70. Kaabí). Trenér: Renard.