reklama

Neodehráli jsme žádný skvělý zápas, přiznává trenér Francouzů Deschamps. Rozhodla prý psychika

Didier Deschamps Didier Deschamps autor: Reuters
Didier Deschamps v roce 1998 dovedl Francii jako kapitán k jejich premiérovému titulu mistrů světa. Teď slaví jako trenér.

Moskva - Kouč francouzských fotbalistů Didier Deschamps jako teprve třetí v historii dokázal vyhrát světový šampionát jako hráč i trenér, po dnešním finálovém vítězství 4:2 nad Chorvatskem ale vlastní zásluhy odmítal. Pochvaloval si, že se jeho svěřenci poučili z předloňské porážky 0:1 po prodloužení s Portugalskem ve finále Eura na domácí půdě.

Deschamps v roce 1998 dovedl Francii jako kapitán k jejich premiérovému titulu mistrů světa a dnešním ziskem zlata v Moskvě se zařadil po bok legend Němce Franze Beckenbauera a Brazilce Mária Zagalla, kteří před ním jako jediní dokázali na MS triumfovat v obou rolích.

"Vítězství není o mně, je to vítězství hráčů, kteří vyhráli finále. Nemyslím na sebe. Ano, je tam samozřejmě hrdost, ale já jsem tam (na lavičce) od toho, abych dosáhl cílů," řekl Deschamps.

Předloni musel spolu s devíti hráči současného kádru překousnout prohru ve finále evropského šampionátu a hořká zkušenost podle něj týmu v dnešním zápase pomohla. "Ta porážka před dvěma lety nás hrozně bolela, ale zároveň nám pomohla, protože jsme se mohli poučit. Museli jsme přestavit tým, což byl důležitý proces," prohlásil devětačtyřicetiletý kouč.

Ocenil, že jeho svěřenci zvládli finále, i když se jim herně tolik nedařilo a Chorvatsko bylo aktivnější. "Neodehráli jsme žádný skvělý zápas. Neexistuje dokonalost a vše dnes z naší strany nebylo v pořádku. V prvním poločase jsme toho moc neměli, ale přesto jsme vedli 2:1," řekl Deschamps.

"Ukázali jsme psychickou kvalitu, což je na mistrovství světa rozhodující. A dali jsme čtyři góly. Zaslouženě jsme zvítězili," pochvaloval si Deschamps.

Jeho celek na šampionátu vsadil na účelnou hru s důrazem na defenzivu a ze sedmi utkání čtyřikrát neinkasoval. "Samozřejmě si vždy můžeme položit otázku: je Francie krásným šampionem? Jsme světovými šampiony a Francie bude další čtyři roky nejlepší na světě. To je to, co si je třeba pamatovat," uvedl Deschamps.

Jeho celek slaví zlato, přestože měl třetí nejnižší věkový průměr ze všech 32 účastníků turnaje. "Je to velmi mladý tým, který je nejlepší na světě. Některým šampionům je teprve 19 let, 14 hráčů jelo na mistrovství světa na jakousi poznávací cestu. Ale kvalita tam byla," prohlásil Deschamps.

"Tahle parta hráčů tvrdě pracovala, za 55 dní, co jsme spolu, jsme toho hodně dokázali, ale také jsme museli projít těžkými chvílemi. A tohle je ta největší možná korunovace. Nejvíc pyšný jsem na to, že hráči byli po celý turnaj správně psychicky nastaveni. Pořád jsem opakoval: nikdy se nevzdávejte," dodal Deschamps.

Dechberoucí boj o zlato: Macron řádil, Pussy Riot na hřišti, bouřící Paříž či "Chorvat" Putin Dechberoucí boj o zlato: Macron řádil, Pussy Riot na hřišti, bouřící Paříž či "Chorvat" Putin Prohlédněte zde
Francouzi v pařížských ulicích a kavárnách slavili titul mistrů světa ve fotbale. Chorvatům v Záhřebu radost nezkazila ani porážka jejich týmu. Reuters |  01:59
reklama