reklama

Doping? FIFA hájí Rusko coby pořadatele MS. Je trend obviňovat jen nás, říká Mutko

Ruská fotbalová reprezentace. Ruská fotbalová reprezentace. autor: Reuters
Vitalij Mutko, šéf ruského fotbalového svazu a zároveň vysoký politik, si postěžoval, že všichni v souvislosti s dopingem mluví jen o Rusku.

Moskva - Mezinárodní federace FIFA obhajuje právo Ruska hostit v příštím roce fotbalové mistrovství světa, i když v zemi kvůli dopingu přibývají počty suspendovaných sportovců. V případě fotbalu FIFA nemá žádné známky užívání zakázaných látek. Nejnovější nařčení, že i fotbalisté byli součástí systému, označil šéf tamního svazu Vitalij Mutko za hloupost.

Vrátit medaili? Radši ji vyhodím, hlásí ruská biatlonistka. Další se opřela do MOV Vrátit medaili? Radši ji vyhodím, hlásí ruská biatlonistka. Další se opřela do MOV Čtěte zde

"Teď je trend obviňovat jen Rusko," řekl Mutko agentuře R-Sport. "Prohlášení o užívání látek zvyšujících výkonnost jsou pokusem o diskreditaci naší země. Mohu veřejně říct, že se nemáme čeho bát," dodal.

Antidopingová agentura WADA v loňské zprávě o dopingu ruských sportovců organizovaném státními orgány jmenovala také fotbal. I v něm údajně byly maskovány pozitivní testy. O víkendu právník bývalého šéfa moskevské laboratoře a korunního svědka Grigorije Rodčenkova řekl deníku Daily Mail, že toto tvrzení může podložit důkazy.

"Je to naprostá hloupost. Kdybychom takhle hráli s pomocí dopingu, jak bychom pak hráli bez něj?" prohlásil Mutko v narážce na skutečnost, že ruští fotbalisté rozhodně nepatří do světové špičky a v posledních letech neudělali pořádný výsledek na žádné velké akci.

Spekulace o dopingu i u ruských fotbalistů se objevily jen pár dnů před pátečním losem mistrovství světa, které bude Rusko hostit v červnu a červenci. "Z informací, které máme, nemůžeme hovořit o rozšířeném užívání dopingu v ruském fotbale," reagovala dnes generální sekretářka FIFA Fatma Samouraová. A dodala, že všechny vzorky během šampionátu budou k analýze odesílány z Ruska do laboratoře v Lausanne.

Rusko podle WADA krylo dopingové nálezy či manipulovalo se vzorky systematicky od zimní olympiády ve Vancouveru až po hry v Soči. Z výsledkových listin sočských her 2014 bylo kvůli podvodům vyškrtnuto již 19 ruských sportovců. Dostali také doživotní zákaz účastnit se olympiád.

reklama