Belgie vyhrála skupinu. Ve šlágru s Anglií skóroval pouze Januzaj

Aktualizováno 28. 6. 2018 23:08
Belgie zvítězila díky brance Januzaje nad Anglií 1:0 a stala se vítězem skupiny G. Panama končí na MS po prohře 1:2 s Tuniskem bez bodu.
Belgie dává jediný gól v zápase.
Belgie dává jediný gól v zápase. | Foto: Reuters

Kaliningrad - Fotbalisté Belgie zvítězili v závěrečném zápase skupiny G mistrovství světa v Rusku nad Anglií 1:0 a postoupili do osmifinále z prvního místa. Výběr Albionu skončil v tabulce druhý. Přímý souboj dvou dosud stoprocentních týmů o vítězství ve skupině rozhodl na začátku druhého poločasu Adnan Januzaj.

Belgie si v pondělí v osmifinále zahraje s druhým mužstvem ze skupiny H Japonskem, Anglie na úvod vyřazovací fáze narazí v úterý na Kolumbii.

Belgie naplno bodovala i ve třetím utkání na turnaji a v základní hrací době vyhrála nad Anglií teprve druhý z celkových 22 zápasů. "Rudí ďáblové" protáhli sérii bez porážky na 22 duelů, naopak Angličané po 12 utkáních poprvé prohráli.

"Vítězství nám přinesl velmi dobrý kolektivní výkon, myslím, že jsme si to zasloužili. Chtěli jsme vyhrát skupinu, vítězství ale dnes nebylo tou nejdůležitější věcí, tou byl předvedený výkon. Čeká nás Japonsko a jsme připraveni," řekl kouč Belgie Roberto Martínez.

Oba týmy už měly před utkáním jistý postup, takže trenéři ve šlágru šetřili některé opory. Kouč Belgie Martínez udělal v sestavě hned devět změn oproti minulému duelu s Tuniskem a v úvodu nechal na lavičce největší ofenzivní esa Lukakua a Edena Hazarda.

Jeho protějšek Gareth Southgate nasadil z předchozí základní sestavy jen tři jména a vynechal s pěti góly nejlepšího střelce turnaje Kanea. Anglie nastoupila se svou druhou nejmladší zahajovací jedenáctou v historii na velkých turnajích po zápase se Švédskem v roce 2002.

"Byl to zápas, který jsme chtěli vyhrát, ale tím největším utkáním pro nás bude to ve vyřazovací fázi. Takže jsme chtěli mít jistotu, že naše opory budou odpočaté. Hráči, kteří hráli dnes, odevzdali absolutně vše a ani na chvíli nepolevili," podotkl Southgate.

Belgičané byli v první půli nebezpečnější. V šesté minutě protáhl gólmana Pickforda z dálky Tielemans, chvíli nato Angličané odvraceli míč z brankové čáry. V 27. minutě podobně zachraňoval Alexander-Arnold a na druhé straně anglický záložník Loftus-Cheek hlavičkoval vedle.

V 51. minutě šli Belgičané do vedení. Januzaj se pěkně zbavil bránícího Rose a povedenou technickou střelou k zadní tyči otevřel skóre. Dal svůj první gól v reprezentačním A-týmu.

V 66. minutě měla Anglie obrovskou šanci na vyrovnání. Vardy poslal do úniku Rashforda, jeho střelu ale tečoval brankář Courtois na roh. Vyrovnat nedokázal ani chvíli před koncem Welbeck, jehož ránu odvrátil Fellaini. Na druhé straně vychytal střídajícího Mertense Pickford.

Angličané po zápase odmítli, že záměrně nechtěli vyhrát skupinu, aby se dostali do papírově mnohem snadnější poloviny pavouka. "Chceme vyhrát každý zápas a jsme zklamaní, že se nám to dnes nepovedlo. Přes zklamání je ale tou nejdůležitější věcí, že postupujeme dál," řekl záložník Eric Dier.

Tunisko zvítězilo na MS po čtyřiceti letech

Fotbalisté Tuniska se rozloučili se světovým šampionátem v Rusku vítězstvím 2:1 nad Panamou a oslavili první výhru na MS po 40 letech a 13 zápasech. Panama sice vedla od 33. minuty po vlastním gólu Jasína Maríi, v druhém poločase ale Tunisané otočili skóre brankami Fachraddína bin Júsifa a Vahbího Chazrího. Oba týmy už před utkáním neměly šanci na účast v osmifinále, ze skupiny G postoupily Belgie a Anglie.

Do tuniské branky se postavil třetí gólman Ajmán Maslúsí a trenér Nabíl Maalúl musel doufat, že se nezraní nebo neinkasuje červenou kartu, neboť FIFA nedovolila africkému celku doplnit na soupisku dalšího brankáře. Bin Mustafá i Hasan jsou zranění, jako náhradního gólmana tak kouč nominoval útočníka bin Júsifa.

Mistrovství světa ve fotbale - skupina G:

Anglie - Belgie 0:1 (0:0)

Branka: 51. Januzaj. Rozhodčí: Skomina - Praprotnik, Vukan (všichni Slovin.) - Dias (video, Portug.). ŽK: Tielemans, Dendoncker (oba Belg.). Diváci: 33.973.

Anglie: Pickford - Jones, Stones (46. Maguire), Cahill - Alexander-Arnold (79. Welbeck), Loftus-Cheek, Dier, Delph, Rose - Rashford, Vardy. Trenér: Southgate.

Belgie: Courtois - Dendoncker, Boyata, Vermaelen (74. Kompany) - Chadli, Fellaini, Dembélé, T. Hazard - Januzaj (86. Mertens), Batshuayi, Tielemans. Trenér: Martínez.

Panama - Tunisko 1:2 (1:0)

Branky: 33. vlastní Maríá - 51. Bin Júsif, 66. Chazrí. Rozhodčí: Šukrallá - Tulefát (oba Bahrajn), Marrí (Katar) - Martins (video, Portug.). ŽK: Ávila, G. Gómez, Tejada - Sasí, Badrí, Čaalalí. Diváci: 37.168.

Panama: Penedo - Machado, R. Torres (56. Tejada), Escobar, Ovalle - Bárcenas, Godoy, G. Gómez, Ávila (81. Arroyo), J. L. Rodríguez - G. Torres (46. Cummings). Trenér: H. Gómez.

Tunisko: Maslúsí - Naggúz, Baduí, Maríá, Haddadí - Sasí (46. Badrí), Schirí, Čaalalí - F. bin Júsif, Chazrí (89. Srarfí), Slití (77. Chalíl). Trenér: N. Maalúl.