reklama

Messiho sen pomáhá plnit "Bruce Willis“, který koučoval i ze stromu

Jorge Sampaoli, trenér Argentiny, na MS 2018 Jorge Sampaoli, trenér Argentiny, na MS 2018 autor: Reuters
Argentinu ve čtvrtek od 20:00 čeká klíčový duel základní skupiny mistrovství světa proti Chorvatsku. Spoléhat v něm bude nejen na Lionela Messiho, ale i trenérské schopnosti Jorge Sampaoliho.

Petrohrad - Lionel Messi a celá Argentina se chystají na své druhé vystoupení v Rusku. První, remízové, nevyšlo podle představ. Dnes čeká jihoamerického favorita těžký souboj s Chorvatskem. A svérázný trenér Jorge Sampaoli ví, že nastal čas předvést slibované zlepšení.

Když odcházel z první předzápasové tiskové konference, vyfotil se se dvěma argentinskými holčičkami, které byly vybrány jako doprovod týmu na úvodní vystoupení. Jedna z nich, blonďatá Kiril, vyrůstala v permském dětském domově, než ji manželský pár z Buenos Aires adoptoval. Teď se poprvé vrátila do Ruska.

Dívky seděly u stěny zaplněné místnosti, a když Sampaoli dohovořil, šly ho vystřídat za mikrofonem. Ještě předtím se s ním pozdravily a vyfotily. Malá Kiril ho objala, políbila svou ruku a položila ji na trenérovu tvář. Štěstí však nepřinesla, Argentina s Islandem pouze remizovala 1:1.

Ve středu se tisková konference obešla bez polibku, nicméně kouč se prezentoval stejným odhodláním jako napoprvé. Ví, že jej čeká těžký a důležitý souboj. Další zaváhání už by bylo pro jednoho z favoritů kritické.

Naznačil, že chystá změny, pravděpodobně i v rozestavení, šanci by měl dostat Cristian Pavon, který po příchodu na hřiště patřil k největším hrozbám. Co se nemění, je role Lionela Messiho, i tlak, jemuž čelí. Ten ještě vzrostl a jako tradičně (marně) se kouč snažil zmírnit tíhu zodpovědnosti.

Francie slaví zlato, Chorvatsko bere stříbro a Belgie bronz. Projděte si program a výsledky MS Francie slaví zlato, Chorvatsko bere stříbro a Belgie bronz. Projděte si program a výsledky MS Prohlédněte zde

"Když Messi vstřelí gól, všichni se s ním smějeme a radujeme. Když ale nevyhrajeme, hodíme všechnu zodpovědnost na něj," prohlásil Sampaoli a věří, že tentokrát spoluhráči lépe zužitkují kapitánovy přednosti. "Musíme umět využít prostory, které nám vytváří, když na sebe stáhne dva tři hráče," nabádá.

Uvědomuje si, že v případě neúspěchu by byl za Messim hned druhý na mušce, ačkoliv to byl on, kdo jako trenér dovedl Argentinu do Ruska.

Fotbalem posedlý bankéř

Když v roce 2017 Sampaoli jako třetí kouč v průběhu jediné kvalifikace převzal národní tým, splnil si svůj sen. A uzavřela se tím jedna dlouhá, pořádně klikatá cesta jeho kariéry.

Už na první pohled se liší od klasického modelu (reprezentačního) trenéra. Nejen postavou, drobnou, ale svalnatou, ale především tetováním, kterým si nechal před nedávnem hustě pokrýt obě ruce.

Invaze latinskoamerických fanoušků. Kvůli MS prodávali auta nebo si brali půjčku s úrokem 50 procent Invaze latinskoamerických fanoušků. Kvůli MS prodávali auta nebo si brali půjčku s úrokem 50 procent Čtěte zde

Ale bylo by nespravedlivé prezentovat tyto věci jako jediné zajímavé na Sampaolim. Fotbalem byl vždy posedlý. V městě Casilda, kde žil, mu říkali Maradona. "Ne proto, že by vynikal tak jako slavný Diego. Šlo o slovní hříčku. Od svých osmnácti let pracoval jako pokladní v místní bance, jenže to nebyl nejlepší zaměstnanec. Jeho docházka měla ke sto procentům daleko. Slovo "banco" má ve španělštině dva významy. Jednak "banka", a zároveň "lavička", což se používá i ve fotbale. A Maradona nikdy nevysedával na lavičce. Volně přeloženo, Sampaoli byl v bance asi tak často jako Maradona na lavičce náhradníků," napsal Federico Bassahún ve čtvrtletníku Football Club.

Svérázný zaměstnanec si raději povídal v kavárně (naproti vchodu do banky) o fotbale. Stal se trenérem místního týmu a - kupodivu - měl pověst velkého pedanta. A taky cholerika. Před jedním finálovým utkáním dostal trest, nemohl na lavičku. Přemýšlel, jak zákaz obejít. Našel si místo na jednom ze stromů podél hřiště a usedl na větev.

Zachytil jej fotograf místního deníku a druhý den vyšel pod fotkou následující text. "To není Bruce Willis natáčející poslední díl Smrtonosné pasti, ačkoliv ve svých slunečních brýlích vypadá jako on. A není to ani Tarzan, který slézá ze stromu. Je to místní trenér, kterého suspendovali, a on dostal nápad, jak to provést, aby hráči slyšeli jeho pokyny. Je to Jorge Sampaoli, trenér týmu Alumni."

To se odehrálo v roce 1995. Jeho kariéra následně začala pozvolna stoupat. Přes peruánské kluby se dostal k týmu Universidad de Chile, s nímž vyhrál tři tituly, a obdržel nabídku vést i tamní národní tým. Na mistrovství světa 2014 s ním předváděl skvělé výkony a atraktivní fotbal, ale Chilenos skončili v osmifinále po penaltách s Brazílií. Rok poté však Sampaoli dovedl Chile k historicky prvnímu triumfu na mistrovství Jižní Ameriky. Poté převzal FC Sevilla, jenže když o rok později přišla nabídka z rodné Argentiny, neváhal.

Teď musí splnit úkol, který dostal. Vyladit hvězdami nabitý kádr tak, aby přivezl po dvaatřiceti letech pohár do své vlasti. Možná pak o něm natočí film. 

Velké hvězdy poslaly outsidery domů. Ronaldova trefa odrovnala Maroko, Suárez rozesmutnil Saúdy Velké hvězdy poslaly outsidery domů. Ronaldova trefa odrovnala Maroko, Suárez rozesmutnil Saúdy Prohlédněte zde
reklama