Mrštný Navas čaroval, ani on však nestačil na precizní přímý kop Kolarova a Srbové slaví vítězství

17. 6. 2018 16:03
Kostarika se většinou jen bránila, přežila šance soupeře, ovšem nakonec rozhodla standardní situace.
Překonaný  Keylor Navas  v zápase Kostarika - Srbsko na MS 2018
Překonaný Keylor Navas v zápase Kostarika - Srbsko na MS 2018 | Foto: Reuters

Samara - Fotbalisté Srbska vstoupili do mistrovství světa vítězstvím 1:0 nad Kostarikou. Úvodní duel skupiny E v Samaře rozhodl v 56. minutě kapitán Aleksandar Kolarov krásným gólem z přímého kopu.

Středoamerický čtvrtfinalista z minulého šampionátu na MS prohrál poprvé po pěti utkáních. V dalších zápasech Kostaričané budou hrát s Brazílií a Srbové rovněž v pátek se Švýcarskem.

V první větší šanci se objevila už ve druhé minutě Kostarika. Ureňa dostal přesný pas do šestnáctky, jenže zaváhal při zpracování a z velkého úhlu gólmana Stojkoviče nepřekonal. Později volný González po rohu hlavičkoval nad branku.

Ve 29. minutě zahrozili i Srbové. Milinkovič-Savič si naběhl za obranu, ale slabou střelou Navase nezaskočil. Brankář Realu Madrid předtím zneškodnil i nebezpečný centr Ivanoviče, který se stal novým srbským rekordmanem se 104 reprezentačními starty. Krátce před pauzou ještě mířil vedle Kostaričan Calvo.

V úvodu druhého poločasu zahodil velkou šanci Mitrovič, kterého tváří v tváří vychytal vyběhnutý Navas. Balkánské mužstvo získalo velkou převahu a v 56. minutě otevřelo skóre. K přímému kopu ze zhruba 25 metrů se postavil bek Kolarov a levačkou perfektně zatočil míč přes zeď k tyči.

Středoameričané, kteří mají nejstarší tým na ruském šampionátu, si z následného tlaku žádnou gólovou příležitost nevypracovali. Čtvrt hodiny před koncem mohl pojistit vedení střídající Kostič, ale i kvůli teči Navase netrefil míč před odkrytou brankou. Kostič pak ve slibné pozici vypálil nad břevno.

Srbové si i v hektickém závěru, kdy senegalský rozhodčí Diedhiou zkoumal na videu faul náhradníka Prijoviče a nastavil osm minut, těsný náskok pohlídali.

Mistrovství světa ve fotbale v Rusku - základní skupina E:

Kostarika - Srbsko 0:1 (0:0)

Branka: 56. Kolarov. Rozhodčí: Diedhiou - Camara, Samba (všichni Sen.) - Turpin (video, Fr.). ŽK: Calvo, Guzmán - Ivanovič, Prijovič. Diváci: 41.432.

Kostarika: Navas - Gamboa, Acosta, González, Duarte, Calvo - Venegas (60. Bolaňos), Guzmán (73. Colindres), Borges, Ruiz - Ureňa (67. Campbell). Trenér: Ramírez.

Srbsko: Stojkovič - Ivanovič, Milenkovič, Tošič, Kolarov - Matič, Milivojevič - Tadič (83. Rukavina), Milinkovič-Savič, Ljajič (70. Kostič) - Mitrovič (90. Prijovič). Trenér: Krstajič.