Místo nudy gólostroj. Rusové odstartovali domácí MS kanonádou, Saúdové schytali pět branek

14. 6. 2018 18:56
Rusové v prvním duelu mistrovství světa ve fotbale porazili Saúdskou Arábii 5:0. Šampionát pokračuje v pátek dalšími třemi duely včetně šlágru Španělsko - Portugalsko.
Rusové zvládli vstup do mistrovství světa skvěle, Saúdskou Arábii porazili 5:0
Rusové zvládli vstup do mistrovství světa skvěle, Saúdskou Arábii porazili 5:0 | Foto: Reuters

Moskva - Fotbalisté domácího Ruska v zahajovacím utkání mistrovství světa porazili 5:0 Saúdskou Arábii. Zápas na moskevském stadionu v Lužnikách, na který poprvé v historii dohlížel videorozhodčí, rozhodl dvěma góly Denis Čeryšev, zbývající branky přidali Jurij Gazinskij, Arťom Dzjuba a Alexandr Golovin.

Domácí trenér Stanislav Čerčesov prokázal velmi šťastnou ruku, protože Čeryšev i Dzjuba se prosadili poté, co přišli na trávník jako střídající hráči. Rusko díky nim ukončilo sedm zápasů a od loňského října trvající sérii bez vítězství. V dalším utkání nastoupí sborná proti Egyptu, Saúdskou Arábii čeká Uruguay.

"Vítězství v prvním zápase je velmi důležité, ale nic neřeší, protože turnaj tímhle utkáním nekončí. Nicméně takový výsledek jsme nečekali, ale předvedenou hru ano," řekl Čerčesov. "Možná teď budeme až v přehnané euforii, ale jsem rád, že jsme fanouškům udělali radost. Také mi volal prezident, pogratuloval mně i hráčům a řekl, ať takhle hrajeme dál," dodal.

Rusové měli od začátku navrch a už ve 12. minutě se ujali vedení. Po centru z levé strany před Gazinským upadl jeden ze stoperů a domácí reprezentant otevřel střelecký účet šampionátu. Záložník Krasnodaru dal první gól v reprezentačním dresu.

Hráči Saúdské Arábie neměli v prvním poločase jedinou střelu na branku, nejblíže byl v 21. minutě Šahláví, jehož pokus skončil těsně vedle. Vzápětí přišel další důležitý moment, když si na druhé straně při sprintu poranil stehenní sval Dzagojev a musel střídat.

"Jak je na tom Dzagojev, to ještě nevíme, ale taková zranění obvykle bývají vážná a nemusel by si už na turnaji zahrát. Ale zítra ho čeká další vyšetření a budeme vědět víc," uvedl Čerčesov.

Na hřiště místo Dzagojeva přišel Čeryšev a byl to právě on, kdo ve 43. minutě poslal Rusko do dvoubrankového vedení. Po rychlém brejku sice nedostal od Zobnina dobrou přihrávku, přesto si dokázal přehodit padajícího obránce a i on si připsal první zásah v národním týmu.

Skvěle vyšlo střídání Čerčesovovi i ve druhém poločase. V 70. minutě totiž poslal na hřiště Dzjubu a ten zvýšil na 3:0 po pouhé minutě na trávníku. Prosadil se po centru Golovina, který přesnou přihrávkou připravil už úvodní gól pro Gazinského.

Také u čtvrtého zásahu figurovali střídající hráči. Dzjuba v první minutě nastavení sklepl míč Čeryševovi, který šikovně křížnou střelou šajtlí překonal brankáře Majúfa. Vzápětí se povedenou ranou z přímého kopu z hranice vápna dočkal gólové odměny za dobrý výkon Golovin.

Saúdská Arábie se tak na mistrovství světa vrátila po 12 letech debaklem a její trenér Juan Antonio Pizzi musel čelit dotazům, jestli se nebojí odvolání. "Moje filozofie je dělat věci, jak nejlépe umím a přenést to na hráče. Některé věci ovlivnit nemůžu a tohle je jedna z nich," prohlásil. "Ano, zkomplikovali jsme si cestu za naším cílem, ale neměli bychom být souzeni jen na základě jednoho zápasu," dodal.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina A:

Rusko - Saúdská Arábie 5:0 (2:0)

Branky: 43. a 90.+1 Čeryšev, 12. Gazinskij, 71. Dzjuba, 90.+5 Golovin. Rozhodčí: Pitana - Bellati, Maidana (všichni Arg.) - Irrati (video, It.). ŽK: Golovin - Džasím. Diváci: 78.011.

Rusko: Akinfejev - Fernandes, Kutěpov, Ignaševič, Žirkov - Samedov (64. Kuzjajev), Gazinskij, Dzagojev (24. Čeryšev), Zobnin, Golovin - Smolov (70. Dzjuba). Trenér: Čerčesov.

Saúdská Arábie: Majúf - Braík, Usáma Havsáví, Umar Havsáví, Šahrání - Davsárí, Utajf (64. Muválad), Faradž, Džasím, Šahrí (72. Bahabrí) - Šahláví (84. Asírí). Trenér: Pizzi.