reklama

Budou nám fandit stovky milionů lidí, cítí Rakitič. Pro titul z MS by obětoval zbytek kariéry

MS 2018: Ivan Rakitič MS 2018: Ivan Rakitič autor: ČTK
Moskevské finále na mistrovství světa odstartuje už v neděli. A Chorvat Rakitič nešetří silnými slovy.

Praha - Už teď dosáhli na nejlepší výsledek ve své historii. Aby fotbalisté Chorvatska došli ještě o kus dál, k titulu, potřebují porazit Francii, která světový triumf už jednou získala. Dvakrát navíc ovládla Euro. I teď má silnou generaci.

Paul Pogba, Antoine Griezmann, Kylian Mbappé. Nejen tito muži mají Chorvaty zdecimovat.

Jeden z nástupnických států Jugoslávie však nebude za mírného outsidera poprvé. Stejnou situaci zažil v semifinále, kde porazil Anglii 2:1 v prodloužení. Předtím dvakrát vyválčil postup v penaltách, a tak se mnozí ptají: "Budou mít Chorvati po tolika dlouhých bojích dost sil?"

"Pořád máme sílu a energii, to se nebojte," hlásí jeden z klíčových záložníků Ivan Rakitič.

Že historické tažení své země prožívá hodně silně, dokázal novinářům například touto odpovědí. "Rozhodně bych v pondělí pověsil kopačky na hřebík, kdyby to byla cena za to, že moje země vyhraje," řekl ve 30 letech.

Francii ve finále mnozí čekali, Chorvatsko ne. Proto teď celý přímořský stát žije fotbalem.

"Když se podíváte na záběry z Chorvatska, vidíte, co se tam poslední měsíc děje. Lidé jsou šťastní," prohlásil Rakitič. "Prostě radost, soudržnost, pýcha. Všichni si to zasloužíme. Nejen 23 hráčů, trenéři a realizační tým, ale i lidé tam doma."

"Je to pro nás historický zápas," dodal záložník Barcelony. "Na hřišti bude čtyři a půl milionu lidí."

Na finálové vítězství Chorvatů vypsali bookmakeři kurz takřka 5:1. Snad i proto budí mužstvo kapitána Luky Modriče sympatie po celé zeměkouli.

"Mám pocit, že nám v neděli budou fandit stovky milionů lidí," řekl Rakitič. "Dostávám zprávy z Argentiny, Španělska, Německa, ze všech koutů světa. Za to jsem šťastný. Lidé mi říkají, že si nikdy nedokázali představit, že náš gól budou slavit, jako kdyby skórovala jejich země. Získali jsme si srdce fanoušků po celém světě."

Chorvatsku fandí rovněž hvězdný tenista Novak Djokovič. A protože je Srb, popudil svým postojem vlastní národ. Mezi oběma státy totiž stále panuje napětí po krvavé válce z přelomu tisíciletí.

Rakitič se grandslamového šampiona zastal: "Klobouk dolů před ním. V první řadě jsme lidé a musíme se snažit zapomenout na minulost. Byl bych rád, kdyby se (Djokovič) dostal do nedělního finále Wimbledonu. Pak bychom mohli mít oba v jeden den velký zápas."

Ke zvládnutí toho svého nemusí Chorvatům stačit ani stoprocentní výkon. "Chceme odejít ze hřiště s hlavami nahoře. Abychom to dotáhli do konce, potřebujeme i trochu štěstí," doplnil Rakitič.

Velké finále začíná v neděli v 17:00.

Angličané nevěřili svým očím. Čekání na titul prodloužil o další čtyři roky Mandžukič Angličané nevěřili svým očím. Čekání na titul prodloužil o další čtyři roky Mandžukič Prohlédněte zde
reklama