reklama

Ruský blog: Naivní Saúdští Arabové předvedli, jak hloupý nápad je rozšířit MS o dalších 16 týmů

Saúdští Arabové jen bezmocně přihlíželi, jak jim průměrní Rusové sází jeden gól za druhým. Saúdští Arabové jen bezmocně přihlíželi, jak jim průměrní Rusové sází jeden gól za druhým. autor: Reuters
Mistrovství světa se za osm let rozšíří na 48 týmů. Jak ale ukázal čtvrteční úvodní duel letošního šampionátu mezi Ruskem a Saúdskou Arábií (5:0), možná to není úplně nejlepší plán.

Blog - Když padla na stadionu v Lužnikách první branka, saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán se naklonil přes Gianniho Infantina, předsedu FIFA, a pogratuloval Vladimiru Putinovi.

Ruský prezident se musel na konci utkání po pětibrankové výhře tetelit blahem. Naopak saúdský princ asi zrovna přemýšlel, jestli hned nenechá propustit trenéra Juana Antonia Pizziho.

A první muž FIFA se možná zhrozil, co že to vlastně Mezinárodní fotbalová federace vyvedla s nápadem na rozšíření počtu účastníků závěrečného turnaje z dvaatřiceti na osmačtyřicet, a to od roku 2026. Je velmi reálnou hrozbou, že podobné zápasy uvidíme v budoucnu častěji…

Ne že by někdo čekal od Saúdské Arábie zázraky. Ještě v květnu figurovala v žebříčku FIFA na nejhorším místě ze všech dvaatřiceti zemí šampionátu. V červnu pod ni kleslo Rusko, na čemž se však podepsala absence soutěžních zápasů.

Pro fotbalový svět byl tým "Zelených sokolů", jak je přezdíván, absolutní neznámou. Drtivá většina kádru působí v klubech Al Ahlí Džidda, Al Hilál a Al Nasr. V lednu se vedení svazu dohodlo na spolupráci se španělskou La Ligou a vyslalo tři hráče na zkušenou do Španělska, konkrétně do Villarrealu, Levante a Leganes. Ani jeden z nich nenastoupil během necelého půlroku k soutěžnímu utkání, což o lecčems svědčí.

Krásné fanynky, zlatý pohár a kanonáda na úvod. Tak se svět vrhl do fotbalového třeštění Krásné fanynky, zlatý pohár a kanonáda na úvod. Tak se svět vrhl do fotbalového třeštění Prohlédněte zde

Rusko, které šlo do turnaje se sérií sedmi zápasů bez výhry a s hodně velkým respektem, asijský celek rozebralo. Naivita saúdskoarabských fotbalistů v obraně i ofenzivní části vzbuzovala až lítostivý úsměv.

Navíc to nebylo poprvé, v roce 2002 inkasovali od Němců osm gólů, a dnes ani nedokázali vystřelit na branku. Od jejich premiérového vystoupení na MS 1994 to bylo už počtvrté. Nikomu jinému se to za toho období "nepovedlo" tolikrát.

Místo nudy gólostroj. Rusové odstartovali domácí MS kanonádou, Saúdové schytali pět branek Místo nudy gólostroj. Rusové odstartovali domácí MS kanonádou, Saúdové schytali pět branek Čtěte zde

A to se bavíme o jednom z nejlepších pěti týmů asijské konfederace, které se kvalifikovaly do Ruska. Pro šampionát v USA, Mexiku a Kanadě jich podle nového klíče vyšle Asie osm. Horší reklamu pro budoucnost šampionátů zahajovací duel nemohl dát, protože kvalita půjde zákonitě dolů.

Ale vraťme se k mistrovství, které právě začalo. Pro atmosféru turnaje je vždy dobře, když se domácímu týmu podaří vstup, což Rusku vyšlo nadmíru. Má tři body a sebevědomí. Nicméně mnohem těžší prověrky před sebou.

Každopádně špičkového fotbalu se na tomto šampionátu stoprocentně dočkáme. V pátek se střetne Španělsko s Portugalskem. To může být ten pravý "zahajovací" zápas.

Francie slaví zlato, Chorvatsko bere stříbro a Belgie bronz. Projděte si program a výsledky MS Francie slaví zlato, Chorvatsko bere stříbro a Belgie bronz. Projděte si program a výsledky MS Prohlédněte zde
reklama