reklama

Sedmnáct reprezentačních gólů? Panenka, Skuhravý a teď i Schick

Patrik Schick a Ruslan Judenkov v zápase skupiny E kvalifikace MS Bělorusko - Česko Patrik Schick a Ruslan Judenkov v zápase skupiny E kvalifikace MS Bělorusko - Česko autor: Reuters
Patrik Schick se gólem a asistencí podílel na výhře českých fotbalistů 2:0 nad Běloruskem v kvalifikaci o mistrovství světa. Pětadvacetiletý útočník se 17. reprezentační brankou dotáhl v historickém pořadí na Antonína Panenku a Tomáše Skuhravého, čehož si váží.

Ocenil ho i trenér Jaroslav Šilhavý, podle nějž se od Schicka očekává, že národnímu týmu bude podobným způsobem pomáhat i nadále.

"Je hezké být v takové společnosti. Řek bych, že jsem se tam přiblížil relativně rychle. Chci v tom samozřejmě pokračovat. V repre mi to celkem pálí. Věřím, že gólů přidám ještě mnohem víc," řekl Schick na tiskové konferenci.

Do elitní patnáctky nejlepších střelců českých a československých dějin mu schází jediná trefa. "Doufám, že příští sraz to vyjde," dodal pražský rodák.

Šilhavý ho po utkání pochválil. "Patrik už v pátečním duelu doma s Walesem (2:2) ukázal, že je nebezpečný. Zdvojovali ho, ztrojovali. Viděl jsem, že z něho mají respekt a Patrik že má formu. Dneska nám pomohl k vítězství a třem bodům. To se od něj čeká i nadále. Věřím, že Patrikovi to bude střílet pořád dál," uvedl devětapadesátiletý kouč.

Je zvědavý, jestli se Schick z Leverkusenu dostane do ještě lepšího klubu. "Je to mladý kluk. Na Euru byl s (Cristianem) Ronaldem nejlepším střelcem. Pořád stoupá. Jeho jméno skloňuje více klubů ve více zemích. Bude to záviset na něm a na tom, jak se mu budou vyhýbat zranění, jestli zůstane v Leverkusenu, nebo přestoupí do dalšího týmu. Je to skvělý útočník a má veliký talent," prohlásil Šilhavý.

Schick otevřel skóre na neutrální půdě v Kazani v 22. minutě, když se ze vzduchu ve vápně opřel do centru Michala Sadílka. "Střela z voleje byla první myšlenkou, a tou jsem se řídil. Chtěl jsem to hrát z jedničky na zadní tyč. Mohl jsem to možná uklidit ještě trošičku víc, aby si na to nesáhnul, ale naštěstí to tam takhle zapadlo," podotkl autor vítězné branky.

Naděje na druhé místo ve skupině žije. Čeští fotbalisté vyhráli nad Běloruskem Naděje na druhé místo ve skupině žije. Čeští fotbalisté vyhráli nad Běloruskem Čtěte zde

V 65. minutě přihrál Adamu Hložkovi na jeho premiérový zásah v národním týmu. "Rád si to takhle navádím na střed na levačku. Celkově Bělorusové byli dost často u sebe. Nebyl tam prostor na střelbu ze střední vzdálenosti, nebo někde za vápnem. Jak byli u sebe, vytvořil se tam prostor pro přihrávku na Hložana a ten to hezky trefil," konstatoval Schick.

O vítězství svého týmu se neobával. "Měl jsem pocit v podstatě celý zápas, že ho kontrolujeme a k ničemu je nepouštíme. Akorát je škoda, že jsme nepřidali víc gólů," řekl bývalý hráč Sparty, Bohemians 1905, Sampdorie Janov, AS Řím a Lipska.

Češi si výhrou udrželi reálnou naději na druhé místo ve skupině, o nějž bojují s Walesem. Na světovém šampionátu se naposledy představili v roce 2006. "Byl bych rád, kdybychom byli tou generací, která se tam dostane. Byl by to velký turnaj a zkušenost. Je to pro mě důležité. Je třeba doufat, že Wales někde ztratí a my se druhému místu přiblížíme za měsíc," uvedl Schick. Šilhavého výběr zakončí kvalifikaci 16. listopadu doma s Estonskem.

Tři body z prázdné Kazaně, tak Češi přehráli fotbalisty Běloruska Tři body z prázdné Kazaně, tak Češi přehráli fotbalisty Běloruska Prohlédněte zde
reklama