reklama

Švédové začali éru bez Zlatana vítězstvím. Hvězdný útočník v Rusku místo fotbalu propaguje kreditku

Radost fotbalistů Švédska Radost fotbalistů Švédska autor: Reuters
Bude hrát, nebude? Jaké je to hrát bez něj? Švédské reprezentanty začínají otázky na Zlatana Ibrahimovice unavovat.

Moskva - Švédové jsou na velkém turnaji poprvé po letech bez Zlatana Ibrahimovice. Reprezentace bez něj ale hraje už dva roky a úspěšně zvládla i kvalifikaci, přesto musí teprve vykročit ze stínu největšího hráče švédské fotbalové historie.

Zlatan Ibrahimovic za švédskou reprezentaci naposledy nastoupil téměř přesně před dvěma lety.

Přesto hráči současného výběru stále čelí otázkám, jaké je to hrát bez hvězdného útočníka. Před MS se spekulovalo, že se "Ibra" do národního týmu vrátí. Sám útočník spekulace přiživil. "Uvidíme, nemám zavřené dveře," řekl. "Když budu mít týmu co dát, chtěl bych se vrátit. Národní dres mi chybí," dodal.

Později se ukázalo, že Ibrahimovic na sebe strhl pozornost v rámci marketingové kampaně společnosti Visa, jejíž je tváří. Nehezky si tak zahrál s přízní svých fanoušků.

Proti Koreji tak nastoupili Švédové v sestavě, která postrádala velké jméno. Přesto dokázali zvítězit po tvrdém boji 1:0.

Zápas zpočátku připomínal opotřebovávací válku. V prvních 20 minutách neviděli diváci žádnou střelu, což se stalo teprve ve druhém zápase od MS v roce 1966.

První šarvátka se ovšem odehrála už před výkopem. Švédové vyslali svého pozorovatele Larse Jacobsona na uzavřený trénink Korejců. Ti se pro změnu pokusili nezvaného hosta přelstít. Oblékli dresy s přeházenými čísly. "Víme, že pro Evropany je těžké poznat Asiaty od sebe," vysvětlit trik trenér Koreje Šin Te-yong.

Samotný zápas dlouhé přípravě a taktickému pojetí dlouho odpovídal. Rozhodl až v 66. minutě z penalty Andreas Granqkvist. Jak je pro šampionát příznačné, penaltu muselo potvrdit video poté, co rozhodčí nechal hru plynout.

Švédové udělali i díky pomoci techniky první krok k cestě za postupem ze skupiny, těžší zápasy je ale teprve čekají. Nejdříve narazí na Německo a poté na Mexiko, jehož výhra nad Němci postupové ambice Švédů dost zkomplikovala.

Opřít se budou moci o rychlého křídelníka Emila Forsberga z RB Lipsko. Právě přes něj by mohla vést cesta k úspěchu. Tvořit hru může Albin Ekdal z Hamburku. Góly by měl zajistit Ola Toivonen z Toulouse, zatímco talent útočníka Johna Guidettiho vymizel doprázdna. Dřív byl považován za nástupce Ibrahimovice, ale někdejší hráč Manchesteru City se po řadě hostování snaží restartovat kariéru v Celtě Vigo.

Francie slaví zlato, Chorvatsko bere stříbro a Belgie bronz. Projděte si program a výsledky MS Francie slaví zlato, Chorvatsko bere stříbro a Belgie bronz. Projděte si program a výsledky MS Prohlédněte zde

Posledním zářivým momentem Švédska na mistrovství světa byla senzační jízda v roce 1994, kdy tehdejší tým došel až pro bronz. "Hrozně mě to inspirovalo. Říkal jsem si v tu chvíli, že musím být jednou nejlepší na světě," přiznal nedávno Ibrahimovic.

Jeho éra skončila. Teď to Švédové budou muset dokázat bez něj.

reklama