Vlastní gól, podivný zkrat rozhodčích. A Poláci už proti Senegalu dvoubrankové manko nedohnali

19. 6. 2018 19:19
Tým Roberta Lewandowského podlehl na mistrovství světa 1:2 africkému protivníkovi.
Grzegorz Krychowiak a rozhodčí Nawaf Shukralla v zápase Polsko - Senegal na MS 2018 | Foto: Reuters

Moskva - Fotbalisté Polska vstoupili do mistrovství světa v Rusku nečekanou porážkou 1:2 se Senegalem.

Africký celek v Moskvě za vítězstvím nasměroval v prvním poločase vlastní gól stopera Thiaga Cionka, po přestávce přidal po kuriózní situaci druhou branku Mbaye Niang. Poláci stihli v závěru už jen snížit zásluhou Grzegorze Krychowiaka.

První poločas byl z obou stran nevýrazný. Poláci vůbec nepřipomínali favorita skupiny a vidět nebyl ani nejlepší střelec evropské části kvalifikace Lewandowski. Senegal také nepředvedl oslnivý výkon, přesto šel do vedení. Niang v souboji přetlačil Piszczeka, míč se poté dostal přes Maného ke Gueyemu a jeho střelu do protipohybu brankáře srazil stoper Cionek.

Do druhé půle sice vstoupili Poláci nebezpečným přímým kopem Lewandowského, ale prosadil se opět soupeř a bílo-červení cítili křivdu. Čtvrtý rozhodčí totiž po ošetřování pustil na hřiště Nianga zrovna ve chvíli, kdy Poláci zahráli malou domů, stoper Bednarek se navíc nedohodl s brankářem Szczesny a senegalský útočník zakončoval do prázdné branky.

"Když jsem se vracel na hřiště, tak jsem viděl, že zahráli malou domů. Cítil jsem, že by z toho mohla být šance, a nakonec z toho byl vítězný gól," prohlásil Niang. "Nevím, co k tomu říct. Takové situace nevidíte každý den. Ale nic to nemění na tom, že jsme do druhé půle vstoupili nekoncentrovaně," řekl polský obránce Michal Pazdan.

Polsko sice mělo po přestávce více ze hry, ale do šancí se dlouho dostat nedokázalo - až v 70. minutě mířil těsně vedle Milik. Čtyři minuty před koncem sice snížil Krychowiak, který hlavičkoval po přímém kopu Grosického, ale na víc se už výběr trenéra Adama Nawalky nezmohl a utrpěl teprve druhou prohru v posledních 19 soutěžních zápasech.

Senegal vyhrál jako první z afrických účastníků MS v Rusku a protáhl svou sérii neporazitelnosti na 20 soutěžních zápasů. Ve druhém utkání skupiny H nastoupí proti Japonsku, Polsko čeká Kolumbie.

Mistrovství světa ve fotbale - skupina H:

Polsko - Senegal 1:2 (0:1)

Branky: 86. Krychowiak - 38. vlastní Cionek, 60. Niang. Rozhodčí: Šukrallá - Tulefát (oba Bahrajn), Marrí (Katar) - Dias (video, Portug.). ŽK: Krychowiak - Sané, Gueye. Diváci: 44.190.

Polsko: Szczesny - Piszczek (83. Bereszyňski), Cionek, Pazdan, Rybus - Blaszczykowski (46. Bednarek), Krychowiak, Milik (73. Kownacki), Zieliňski, Grosicki - Lewandowski. Trenér: Nawalka.

Senegal: K. N'Diaye - Wague, Koulibaly, Sabaly, Sané - Gueye, A. N'Diaye (87. Kouyaté), La Sarr, Niang (75. Konaté) - Mané, Diouf (62. N'Doye). Trenér: Cissé.