2:0
Kostarika
90+1 Coutinho
90+7 Neymar

Vítejte u online přenosu z utkání skupiny E mistrovství světa mezi Brazílií a Kostarikou. Zápas začne 22. května ve 14:00.

Brazílie si dozajista představovala jiný vstup do šampionátu, než jaký předvedla proti Švýcarsku. V tomto duelu sice po dvaceti minutách vedli zásluhou nádherné rány Coutinha, ale Švýcaři dokázali krátce po pauze srovnat. Z rohového kopu přesně mířil Zuber. Brazilci se poté mocně snažili o opětovné vedení, avšak další branku již nepřidalo. Oba soupeři se tak rozešli smírně 1:1 a kanárkům tak náleží 3. místo ve skupině E.

Philippe Coutinho slaví svůj gól v zápase Brazílie - Švýcarsko na MS 2018
Philippe Coutinho slaví svůj gól v zápase Brazílie - Švýcarsko na MS 2018 | Foto: Reuters

Kostarika sehrála se Srbskem vcelku vyrovnané utkání, které se relativně dlouho hrálo bez gólů. Vše napravil v v 56. minutě bek Srbů Kolarov, jenž se parádně trefil z přímého kopu. Evropané nakonec svůj náskok ubránili a se třemi body si zajistili průběžnou 1. pozici ve své skupině.

Srb Aleksandar Kolarov slaví gól v zápase Kostarika - Srbsko na MS 2018
Srb Aleksandar Kolarov slaví gól v zápase Kostarika - Srbsko na MS 2018 | Foto: Reuters

Poslední vzájemné utkání se odehrálo v září roku 2015. Tehdy se o jediný gól duelu postaral Brazilec Hulk a kanárci se tak radovali z výhry 1:0.

Úvodní sestavy:

Brazílie: Alisson - Fagner, Silva (C), Miranda, Marcelo - Casemiro, Paulinho - Willian, Coutinho, Neymar - Jesus.
Náhradníci: Cássio, Ederson - Geromel, Luís, Costa, Renato Augusto, Marquinhos, Fernandinho, Fred, Firmino, Taison, Danilo.

Kostarika: Navas - Gamboa, G. González, J. Acosta, Ó. Duarte, Oviedo - Venegas, Guzmán, C. Borges, B. Ruiz (C) - Ureña.
Náhradníci: Pemberton, L. Moreira - Smith, Ch. Bolaños, Colindres, J. Campbell, Wallace, Azofeifa, F. Calvo, Tejeda, Waston, K. Gutiérrez.

Rozhodčí: Kuipers - van Roekel, Zeinstra

Prohlédněte si dosavadní výsledky, zbývající program skupinové fáze i play off.

Brazílie minimálně v dnešním duelu nemůže počítat se službami svého obránce Danila, který si přivodil svalové zranění.

Oba týmy jsou již nastoupeny na hrací ploše a stadionem v Petrohradu jsou na programu hymny.

Ty právě dozněly a následuje už jen pozdrav všech aktérů dnešního zápasu. Za malou chvíli začínáme.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Úvodní výkop měla Kostarika, která se dnes představuje v bílých dresech, zatímco kanárci oblékli dresy modré.

2.

Willian byl poté při svém tažení zastaven nedovoleně, a tak si Brazílie vysloužila první přímý volný kop.

3.

Jenže ten se rozhodla rozehrát na krátko a postupnout kombinací se bude snažit přelstít obranu soupeře.

5.

Vpřed se následně vydali také hráči Kostariky, ale oni nebyli úspěšní a na druhou stranu se hrnou opět hráči v modrém.

7.

Brazílie i nadále marně dobývá kostarický obranný val, který se zatím velice dobře pohybuje a nedává soupeří moc možností k ohrožení Navase.

9.

Teď si však skvěle Willian pokryl míč na pravé straně a nechal se faulovat. Veškeré dění se tak stěhuje do vápna Kostariky.

10.

Neymar následně servíroval nadýchaný centr do nebezpečného prostoru, ale tam nadvakrát zapracovala skvěle kostarická obrana, který míč dostala do bezpečí.

12.

Casemiro byl posléze trefen míčem do obličeje a z nosu se mu spustila krev. Musí se tak odporoučet za postranní čáru, kde je ošetřen.

13.

První velkou šanci měli hosté. Na velice pěknou přihrávku na střed vápna si naběhl Borges, který se dokázal prosadit mezi několika Brazilci, ale nakonec ránu z první neumístil mezi tři tyče.

14.

Brazílie sice po většinu času měla více míč na svých kopačkách, avšak první šanci si vypracoval paradoxně soupeř.

15.

Na trávníku nyní zůstal ležet Neymar, kterému Guzmán přislápl kotník. Brazilská hvězda se ovšem po chvíli zvedá a bude pokračovat ve hře.

16.

Marcelo posléze přenechal míč opět Neymarovi, který byl znovu faulován. Následuje tedy další standardní situace z levé strany.

17.

Neymarův centr sice směřoval do prostoru malého vápna, avšak tam si Kostaričané skvěle poradili a bez větších problémů balón dostali pryč ze své šestnáctky.

18.

Dva nedovolené zákroky nyní odpískal hlavní sudí. Po tom prvním na Williana Brazilci rychle rozehráli a hra se přelila na levou stranu, kde byl opět zastaven nečistým způsobem Neymar.

19.

Ten si vzal ostatně exekuci přímého na starost, ale ani teď jeho nabídka nebyla z kategorie přesných. Míč tak doputoval jen do rukavic Keylora Navase.

20.

Kostaričané se o sobě snažili dát vědět opět i směrem dopředu, ale o balón záhy přišli po dvou nepřesných přihrávkách. Stejně tak si ovšem počínali i Brazilci, kteří adresovali příliš dlouho přihrávku na hrot, kde si nabíhal Jesus.

21.

Venegas se vzápětí přeci jen dostal k centru zprava přes Marcela, avšak  jeho nabídka nenašla nikoho z hráčů v bílém dresu.

22.

A další faul Kostaričanů. Gabriel Jesus si pěkně obhodil dva hráče a následně ho jeden z nich poslal k zemi.

23.

Na čtvrtý pokus Neymar našel hlavu svých spoluhráčů, ale Thiago Silva hlavičkoval téměř z hranice vápna a navíc jeho nepříliš prudký pokus mířil zhruba tři metry vedle brány Navase.

24.

Gabriel Jesus si nyní dobře odskočil od svého strážce, ale poté se mu nepodařilo prostrčit míč za obranu, kde si skvěle nabíhal Marcelo.

25.

Neymarovi se zatím centry vůbec nedaří. Tím dalším hledal Jesuse v pokutovém území, avšak jeho přetažený pas skončil až v zámezí. Následovat bude odkop v podání Keylora Navase.

26.

Brazílie se nyní již radovala z úvodní branky zápasu. Neymarovi se průnik ještě nepovedl, ale odražený míč se dostal k Marcelovi, jehož ránu si v ofsajdu zpracoval Gabriel Jesus a následnou střelou rozvlnil síť. Gól tak pochopitelně kvůli ofsajdovému postavení nemůže platit.

27.

Vzápětí se Neymar již vyhnul ofsajdu a obdržel také krásný pas do běhu. Z levé strany se tak řítil do vápna, ale nakonec jeje zradil první dotek, po kterém mu míč odskočil a skvěle vyběhnuvší Navas míč ukryl v náručí.

29.

Následně se svého týmového kolegu snažil ohrozit prudkou ranou Marcelo. Jeho projektil ovšem minul levou tyč, což Navas také ze své pozice pohodlně kontroloval.

30.

A další rána letěla směrem na Navasovo zařízení. Philippe Coutinho pálil zhruba ze stejného místa, ze kterého skóroval proti Švýcarům, avšak tentokrát mířil pouze nad.

31.

Neymar se znovu ocitl na trávníku těsně za vápnem, ale sudí ukazuje, že se o faul nejednalo a hra tak pokračuje dál.

32.

Neymar se posléze již dokázal prosadit ve vápně, odkud adresoval centr na zadní tyč na Jesuse. Ten se však opět ocitl v ofsajdu a akce Brazílie tak pokračovat nemohla.

33.

Brazílie s dalším centrem ze strany neuspěla, ale Kostaričané se osvobodili pouze na chvíli a musí se opět bránit náporu soupeře.

35.

Kostaričané se v posledních okamžicích pouze brání a čekají, co Brazílie vymyslí. Ta si zatím s její pevnou obranu neví rady.

36.

I Kostaričané vzdorují tlaku Brazilců, kterým se stále nedaří najít recept na obranný val soupeře.

38.

Neymar poté chyboval na levé straně, ale podobně si na druhé straně počínal tak kostarický Venegas.

39.

Po dalším ataku kanárků následuje rohový kop, před kterým se vše stěhuje před bránu Navase.

40.

Po Willianově centru byl při souboji s Duartem povalen jeden z Brazilců, kteří se dožadují odpískání faulu. Hlavní arbitr ukazuje, že však pískat nehodlá.

41.

Poté to byl opět Marcelo, kdo zpoza vápna prověřil Navasovu pozornost. Ten si však počínal bezchybně a střelu svého klubového spoluhráče u pravé tyče zachytil.

42.

Silva s Willianem a Fagner se postarali o další nabídku do pokutového území, ale ani ta nebyla z kategorie přesných a balón končí až u Navase.

44.

Další akci kanárku ovšem zastavuje praporek sudího, který odmával ofsajdové postavení Neymara.

45.

Miranda vzápětí uťal včasným obranným zákrokem přihrávku směřující na nabíhajícího Kostaričana ve vápně.

45+1

Mezitím, co hlavní sudí nastavuje v první půli 1 minutu, se na hrací ploše ocitl Neymar, který svému pádu velmi přidal a hra se valí již na druhou stranu.

45+1

Ureňa poté vybojoval ještě pro své barvy přímý kop z pravé strany, který ovšem končí nepřesným centrem.

45+2

První poločas skončil.

Úvodní půle je za námi. Brazílie po většinu jejího průběhu měla na hřišti převahu, ale marně se svými pokusy snažila dobývat obranu Kostariky. Ta zatím své defenzivní úkoly plní skvěle a mohla jít dokonce do vedení. Borgesova rána ovšem skončila mimo. Brazilci sice v průběhu poločasu dostali míč do sítě, ale již předem bylo jasné, že branka Jesuse nemůže platit kvůli ofsajdu. První půle tak skončila nerozhodně 0:0.

46.

Začal druhý poločas.

46.

Stejně jako v první půli se okamžitě brazilští fotbalisté hrnuli kupředu, ale jejich kombinace na útočné polovině úspěch neslavila.

46.

Brazílie do druhé půle vstupuje s jednou změnou. Williana nahrazuje Douglas Costa.

47.

Kostarika se však s míčem dlouhou nepomazlila a jsou to opět kanárci, kdo obléhá vápno svého soupeře.

48.

Teď již ovšem Navas musel hasit vznikající požár. Nejprve musel odkopávat těžkou malou domů, po které přiletěl do vápna další centr, který nedůrazně zakončil Jesus a kostarický brankář míč schoval před dobíhajícím Neymarem, který jej poté zbytečně fauloval.

49.

Tak ani teď to není gól. Parádní hlavičku Jesuse z malého vápna zastavilo břevno a následná rána ze středu vápna byla sražená kostarickou obranou na rohový kop.

50.

Kanárci nyní stupňují svůj tlak. První roh kostarická obrana zlikvidovala jen za cenu dalšího rohového kopu.

51.

I tomu druhému hosté ubránili. Po následném centr Casemira však mají hráči v modré další možnost rohu.

51.

Douglas Costa však svým centrem nenašel nikoho ze svých spoluhráčů a Kostarika se pro tuto chvíli dokázala ubránit.

52.

Nyní se hosté snad poprvé v druhé půli dostal alespoň za půlící čáru, ale jejich obrana si moc dlouho neoddechne, jelikož se na ní valí další útok brazilských hráčů.

53.

Neymar poté předal balón do strany na Marcela, jehož centr šajtlí byl velmi nepřesný a skončil až za čárou. Navas si tak může chystat odkop od brány.

54.

Poprvé střídá také Kostarika. Marco Ureña je nahrazen Christiánem Bolañosem.

55.

Douglas Costa byl nyní dobře bráněn na pravé straně, ale kanárci zůstanou u míče a mohou vhazovat.

56.

A další tutovka Brazílie. Douglas Costa nakonec po své ztrátě vybojoval míč zpět a naservíroval pocukrovanou přihrávku Neymarovi, jenž z prostoru mezi malým vápnem a penaltou nechal vyniknout Keylora Navase.

57.

Brazilci se však po rohovém kopu prosadit nedokázali a na druhou stranu spěchal Bolaňos. Toho však zastavil dobrým obranným zákrokem Miranda.

58.

A opět rychle na druhou stranu, hra má nyní velký spád. Jesus krásně sklepl míč na hranici vápna Coutinhovi, jehož dělovku zkrotil nadvakrát gólman Kostariky.

59.

Bolaňos se může pokusit vypracovat šanci pro své spoluhráče, jelikož má Kostarika k dispozici rohový kop.

60.

Mírné zmatky v obraně Brazilců nakonec pro kanárky dopadly dobře a Kostarika se k povedené střele již nedostala.

61.

Na druhou stranu posléze rychle spěchal Neymar, ale jeho přenesení doprava Costa nezpracoval a nadějná akce Brazílie skončila velmi záhy.

62.

Máme za sebou prvních patnáct minut druhé půle, které byly z hlediska atraktivnosti velmi vydatné. Na úvodní gól však stále čekáme.

62.

Miranda poté taktickým faulem na půlce zastavil svého soupeře a Kostarika si může na malou chvíli oddechnout.

63.

Neymar si nyní navedl míč na levačku a poté slabou střelou zkoušel ohrozit Navase. Tomu míč balón sice vypadl, ale poté jej kostarický brankář již v pohodě sebral do rukavic.

64.

Alisson teď musel vyběhnout daleko z brány, aby míč odkopl před sprintujícím útočníkem Kostariky. Situaci však zvládl a hrát tak mohou opět hráči v modrém.

65.

Na dobrý centr do pokutového území si nabíhal Paulinho, kterému je následně pískán útočný faul proti hlavičkujícímu Duartemu.

66.

A už jsou u balónu znovu fotbalisté Brazílie, kteří opět dobývají defenzívu Kostaričanů v čele s Navasem.

67.

Hosté poté obranu zvládli a mohou na své půlce vhazovat, zatímco se chystá na brazilské straně druhé střídání.

68.

Kostarika zčistajasna vystrčila růžky. Jeden z jejich hráčů vracel hlavou míč do malého vápna, ale tam na poslední chvíli dokázal balón odhlavičkovat Miranda.

68.

Avizované střídání je tady. Paulinho přepouští své místo Robertu Firminovi.

69.

Neymar se poté tlačil do zakončení ve velkém vápně, ale Oviedo byl nebezpečí zažehnal za cenu rohového kopu.

70.

Velký tlak Brazílie. Ta nyní obléhala opravdu nebezpečně šestnáctku soupeře, který se ubránil jen za cenu dalšího rohu.

70.

Neymarův centr našel přesně hlavu nabíhajícího Casemira, jehož nedůrazné zakončení mířilo jen doprostřed brány, kde byl připravený Keylor Navas.

71.

Brazilci ovšem balón ztratili a do kontru pospíchal Bolaňos. Jenže míč zasekl a rozhodl se pro postupný atak Kostariky.

72.

Další šance kanárků zůstává neproměněna. Gamboa doslova přenechal míč Neymarovi, který z hranice velkého vápna kroutil míč do levého horního rohu. Bránu však o několik decimetrů minul.

73.

Na trávníku nyní zůstal ležet Acosta, jenž už ovšem v doprovodu lékařů opouští hrací plochu.

74.

Dlouhá přihrávka Mirandy na Coutinha byla příliš prudká a míč doputoval i díky dobré obranné práci zadáků Kostariky až k Navasovi.

75.

Kostarika nyní znovu střídá. Cristian Gamboa, pouští na trávník Francisca Calvu.

76.

Neymarova další rána byla sražená na rohový kop, ze kterého ovšem Brazilci zakončit nedokázali. Při následném souboji si navíc Kostaričané počínali důrazněji a mohou postupovat dopředu.

77.

Coutinho poté trochu v tísni centroval šajtlí na zadní tyč, avšak jeho nabídka letěla až příliš blízko Navase, který jí v pohodě lapil do rukavic.

78.

Tak pozor. Neymar byl v rychlém útoku povalen k zemi jedním z obránců Kostariky a hlavní sudí píská pokutový kop.

79.

Tak všechno je jinak. Hlavní sudí se nakonec šel podívat na video a shledal, že Neymar svému pádu hodně přidal. Nutno říci, že podle mého názoru sudí rozhodl správně.

80.

Brazilci se tak musí snažit znovu, ale čas z jejich pohledu běží velice rychle.

81.

Na hrací ploše poté zůstal ležet jeden z hostů a za své výlevy dostávají žlutou kartu Neymar i Coutinho.

82.

A další pád Brazilců v pokutovém území, ale ani tentokrát z toho penalta nebude. Následně cpal další nabídku do ohně Marcelo, ale míč skončil jen v rukavicích Navase.

83.

Poslední střídán Kostariky. David Guzmán má odpracováno a nahrazuje jej Yeltsin Tejeda.

84.

Kostarika se s míčem na útočné polovině daleko nedostala a musí se vracet velmi rychle zpět, aby bránila brazilský tlak.

85.

Dalekonosná rána Coutinha nakonec přistála i díky teči kostarické obrany v náruči Keylora Navase.

84.

Žlutou kartu ještě dostává za svůj zákrok kostarický Acosta.

86.

Teď si možná domácí trochu překáželi v zakončení. Jesus s Neymarem nakonec vyprodukovali slabou střelu, která nemohla Navase ani zdaleka ohrozit.

87.

Keylor Navas má opět míč ve své náruči. Do rány z dvaceti metrů se pořádně opřel Casemiro, který rovněž nemůže slavit úvodní gól zápasu.

87.

Na trávníku nyní leží hned několik hráčů Kostariky. Jeden z nich opadl po srážce s Neymarem a druhý naopak po kontaktu s Marcelem.

88.

Dobrou minuty se nehrálo a kostarický fotbalista je doprovázen lékaři za postranní čáru.

89.

A znovu je hra přerušena. Na centr do vápna vyběhl velmi odvážně Navas, který po srážce s Casemirem zůstává otřesený na trávníku, což se Brazilcům pochopitelně nelíbí.

90.

Navas však pokračuje ve hře a po míči rozhodčího útočí znovu Brazilci.

90+1

Coutinho byl nyní přehlavičkován kostarickým obráncem. Mezitím sudí nastavuje 6 minut nad rámec řádné hrací doby.

90+1

Tak přeci jen se kanárci dočkali. Firmino sklepl centr na nohu Jesuse, kterému míč sice odskočil, ale ke štěstí Brazilců pod nohy nabíhajícího PHILIPPA COUTINHA, jenž z malého vápna propálil Navase mezi nohy.

90+3

Naposledy střídá také Brazílie. Fernandinho nahrazuje Gabriela Jesuse.

90+4

Roberto Firmino mohl pojistit vedení Brazílie. Jenže po přiťuknutí svého kolegy z rohu malého vápna bránu Navase obstřelil.

90+6

Marcelův centr mířil na zadní tyč na Costu, před kterým kostarická obrana odehrála balón na rohový kop.

90+6

Neymar si po rohu na krátko dovolil parádičku, kterou si obhodil skvěle obránce, ale domácí se nikam hnát nebudou.

90+7

Je definitivně rozhodnuto. Sražené přihrávky se zmocnili Brazilci a šli do rychlého brejku. Douglas Costa poté obdržel nabídku do pravé strany vápna, odkud přesným pasem oslovil před prázdnou bránou NEYMARA, který neměl se zakončením vůbec žádný problém.

90+9

Utkání právě skončilo.

Je dobojováno. Po nevýrazném prvním poločase se ve druhé půli děly neuvěřitelné věci. Brazílie vystupňovala svou tlak v podstatě od začátku druhé půle, ale své šance jen zahazovala. V 78. minutě navíc hlavní rozhodčí nařídil pokutový kop kontaktu Neymara s kostarickým zadákem, ale po poradě s videem jej správně odvolal. Kanárci se však nakonec přeci jen dočkali a v 91. minutě je poslal do vedení Philippe Coutinho. Poté Kostaričané museli všechno vsadit na útok, ale tlak si nevytvořili. Po ztrátě ve středu hřiště a následném brejku pečetil výhru Brazílie Neymar. Brazilci tedy nakonec berou 3 body za výhru 2:0.