reklama

Muambův stav se zlepšuje, začal reagovat na otázky

Dedryck Boyata si otírá slzy při ošetřování jeho spoluhráče Fabrice Muamby Dedryck Boyata si otírá slzy při ošetřování jeho spoluhráče Fabrice Muamby autor: Reuters
Fotbalista nadále zůstává na jednotce intenzivní péče

Londýn - Fotbalista Boltonu Fabrice Muamba zůstává na jednotce intenzivní péče v londýnské nemocnici, jeho stav se ale postupně začal zlepšovat.

Klub a klinika to uvedly ve společném prohlášení s tím, že dva dny po kolapsu začalo hráčovo srdce pracovat bez pomoci léků a s dýcháním už mu nepomáhá ventilátor. Muamba také začal hýbat rukama i nohama, rozezná příbuzné a reaguje na otázky.

Ještě v odpoledním prohlášení byl Muambův stav nadále označován za kritický, klinika ale poprvé informovala o náznacích zlepšení. Večer byly zprávy ještě povzbudivější. "Je schopen samostatně dýchat, rozeznává členy rodiny a správně reaguje na otázky," píše se v prohlášení.

Čtěte také:
Muambův boj o život. Příštích 24 hodin bude klíčových

Britská média rovněž citovala hráčova přítele, který se od rodiny dozvěděl, že Muamba už je schopen i mluvit. "Pár slov v angličtině a francouzštině. To je lepší než vůbec nic," řekl.

Muamba je v nemocnici od soboty, kdy utrpěl infarkt během čtvrtfinále Anglického poháru na hřišti Tottenhamu. Bývalý hráč anglické jednadvacítky zkolaboval za stavu 1:1 ve 41. minutě zápasu a několik minut nedýchal.

Přivolaní záchranáři k jeho oživování přímo na hřišti použili defibrilátor a dýchání z úst do úst. V úsilí pokračovali i při následném převozu do nemocnice, kde konečně začalo jeho srdce bít samo.

Sobotní utkání se kvůli tragické události nedohrálo a Bolton si také odložil úterní ligový duel v Birminghamu.

Petr Čech: Vím, co musí cítit jeho rodina

Příběh anglického středopolaře s konžským původem vnímá zvlášť citlivě i brankář Chelsea Petr Čech. I kvůli tomu, že před necelými šesti lety byl sám v kritickém stavu poté, co mu záložník Stephen Hunt z Readingu způsobil frakturu lebky.

Liga mistrů: Petr Čech Petr Čech Foto: Reuters

"Co se stalo, je strašné. Nezbývá než doufat, že všechno dopadne dobře. Vím, co musí cítit jeho rodina. Něco podobného prožívali moji blízcí, když jsem utrpěl to těžké zranění hlavy," uvedl Čech na vlastních internetových stránkách.

I ostatní hráči Chelsea prý byli otřesení, když se o Muambových zdravotních potížích dozvěděli. Zpráva zdrtila hlavně jeho někdejší kolegy z Boltonu Garyho Cahilla a Daniela Sturridge.

Když dal Cahill v nedělním zápase FA Cupu s Leicesterem branku, při gólové oslavě dokonce vyhrnul zpod dresu tričko s nápisem Pray 4 Muamba (Modlete se za Muambu).

"Pro Garyho (Cahilla) to bylo hodně emotivní. On a Sturridge, který v Boltonu hostoval, tím logicky byli zasaženi nejvíc. Dobře zná Muambu ještě Bertrand z mládežnických reprezentací Anglie," řekl Čech.

Devětadvacetiletý gólman věří, že Muambovi nakonec pomůže bleskový zásah lékařů.

"V Anglii se změnila pravidla a doktoři mohli Muambovi okamžitě pomoci. Ty změny jsou od doby, když jsem v roce 2006 utrpěl zranění hlavy a pak se zranil i (brankář) Cudicini, který mě střídal," uvedl Čech.

"Nebyla tam sanitka, všechno trvalo dlouho a Chelsea tehdy podala stížnost. Kluby si změny okamžitě odsouhlasily a teď musí být sanitka s kompletní posádkou přímo u hřiště. Proto mohli Muambu okamžitě defibrilovat," dodal.

Fotbalisté Tottenhamu si nechají srdce vyšetřit

Všichni hráči Tottenhamu si nechají preventivně svá srdce vyšetřit.

Kardiolog Sanjay Sharma z London Bridge Hospital televizi Sky News prozradil, že by už v pondělí měl provést preventivní vyšetření kompletního kádru Tottenhamu na žádost samotných hráčů.

"Tyto zástavy srdce jsou u mladých lidí velice vzácné, týkají se zhruba jednoho člověka z 50 tisíc," řekl lékař.

U fotbalistů bude také zjišťovat, zda neměli potíže v minulosti, a vyžádá si informace o rodinných příslušnících. "Protože mnoho příznaků, které mohou zástavu způsobit, je dědičných," vysvětlil lékař.

reklama