reklama

Muž, který mění Arsenal. Čecha velebí, Kanonýry prý naučil vítězit

Petr Čech v brance londýnského Arsenalu. Petr Čech v brance londýnského Arsenalu. autor: Reuters
Chvalozpěvy na adresu Petra Čecha na britských ostrovech po skvělém vítězství Arsenalu v Lize mistrů nad favorizovaným Bayernem Mnichov, zdá se, jen tak neskončí. Gunners prý neměli tak výborného gólmana od dob Němce Jense Lehmanna.

Londýn - Chvalozpěvy na adresu Petra Čecha na britských ostrovech po skvělém vítězství Arsenalu v Lize mistrů nad favorizovaným Bayernem Mnichov, jak se zdá, jen tak neskončí.

Český brankář sklízí za vynikající výkon zasloužené ovace a podle mnohých je mužem, který udělá ze současného Arsenalu tým sahající konečně po vytoužených trofejích.

Gunners získávají se zkušeným brankářem a legendou konkurenční Chelsea takzvanou big-game mentality. V nejdůležitějších zápasech proti těm nejsilnějším rivalům v minulých letech s železnou pravidelností selhávali. Ne tak v této sezoně, ne tak s Petrem Čechem v zádech.

Tři slavná vítězství, tři čistá konta

Porazili Chelsea v zápase o anglický superpohár. Přehráli Tottenham v ligovém poháru. V Premier League nedávno na domácím hřišti smetli Manchester United. A nyní v Lize mistrů pokořili obávaný Bayern. Pro anglické odborníky je taková změna výrazně nečekaná a zvláštní. Většina z nich ji spojuje právě s jedinou letní posilou londýnského klubu.

Ze čtyř zmíněných utkání byl třikrát v brance Čech a pokaždé udržel čisté konto. Svému týmu pomohl výbornými výkony zařídit zisk superpoháru, slavné vítězství nad United a také naději v milionářské evropské soutěži, v níž se Gunners po dvou porážkách bez Čecha v sestavě ocitli doslova nad propastí.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Respektovaný odborník serveru espnfc.com Iain MacIntosh si v utkání s Bayernem všiml momentu, který "byl sice zdánlivě nepodstatný, ale hlasitě o něčem vypovídal".

"Bayern poslal do vápna Arsenalu centr z pravé strany, situace vypadala nebezpečně. Čech se ale jednoduše vznesl do vzduchu a nebezpečí zažehnal. Muži před ním rychle pelášili do prostoru a žádali si míč do běhu, ale Čech zavrtěl hlavou a naznačil jim, aby se uklidnili. Čekal. Dýchal. Až pak v klidu rozehrál míč," popsal situaci expert.

Nejlepší brankář Arsenalu od dob Lehmanna

V tom vidí MacIntosh obrovský přínos třiatřicetiletého rodáka z Plzně. "Čech už tady byl, Čech viděl věci. Čech ví, že když hrajete proti týmu s tak dominantní taktikou držení míče, nemá smysl spěchat s tím, abyste mu míč rychle znovu odevzdali. Takový je benefit toho, že máte zkušeného brankáře, který toho hodně dokázal," dodal anglický komentátor.

Petr Čech je prý ten druh gólmana, jehož Arsenal postrádal od dob Němce Jense Lehmanna. Ten v londýnském klubu působil mezi lety 2003 a 2008.

"Není pochyb o tom a je potřeba to zdůraznit, že Čech je hodně daleko před svým konkurentem Davidem Ospinem a také hodně daleko před minulými brankáři Arsenalu Wojciechem Szczesnym, Lukaszem Fabianskim, Vitem Mannonem a Manuelem Almuniou," poznamenal MacIntosh.

Čech rozhodně není bezchybný, i v dresu Arsenalu už si připsal několik zaváhání. O to ale zase tolik nejde. "Chybuje, to ano. A chybovat bude i dál. Žádný brankář není dokonalý. Ale není pochyb o tom, že Arsenalu poskytl o mnoho více jistoty a stability. Možná z nich zatím neudělal šampiony, ale rozhodně je k tomu přiblížil," dodal expert.

Jediná posila Arsenalu, ale vyplácí se

Lodivod Arsenalu Arséne Wenger byl po letním přestupovém termínu fanoušky tvrdě kritizován za to, že do týmu nepřivedl žádného fotbalistu do pole. Čech byl prakticky jedinou posilou.

Podle MacIntoshe se ale ukazuje, že to rozhodně na škodu nebylo. Arsenal zůstal mladý, sehraný a zároveň získal důležitou defenzivní jistotu.

"Někdy prostě nepotřebujete podepsat hráče do pole, abyste vylepšili svůj tým. Někdy je nejdůležitější jméno hned to první v sestavě. Nedivím se, že José Mourinho tolik váhal s tím, jestli Čecha pustí do severního Londýna," uzavřel MacIntosh.

reklama