reklama

Na Euro se jede! Na postup dal razítko Jiráček

Česká radost v kontrastu se smutkem Černohorců. Česká radost v kontrastu se smutkem Černohorců. autor: Reuters
Černá Hora - Česko 0:1. Baráž rozhodl Jiráčkův gólový únik

Podgorica - Povedlo se: fotbalová horečka za půl roku naplno rozechvěje i české fandy. Už popáté v řadě totiž bude platit, že hraje-li se fotbalové Euro, česká reprezentace u toho neschází.

Na šampionát, který v příštím roce budou hostit Ukrajina a Polsko, postoupil tým trenéra Bílka díky tomu, že v dvouzápasové baráži zdolal nevyzpytatelný výběr Černé Hory.

Složení základních skupin Eura se losuje 2. prosince v Kyjevě. Česká reprezentace bude ve čtvrtém, výkonnostně nejslabším koši.

Čtěte více:

Po pražské výhře 2:0 v úterý Rosický a spol. i v Podgorici po defenzivně laděném výkonu dokázali vyhrát 1:0, a to díky úspěšnému průniku Petra Jiráčka.

"Máme obrovskou radost, v kabině je teď bouřlivé prostředí," radoval se v Černé Hoře trenér Michal Bílek. "Na Evropě jsme zaslouženě. Baráž jsme zvládli dobře, v Praze jsme hráli výborně a tady poctivě. Soupeř tam měl několik závarů, jsem rád, že jsme nedostali gól."

Vučinič se chytal za hlavu

Černohorci se opakovaně chytali za hlavu zkraje druhého poločasu, kdy je k zoufalství přiváděl brankář Petr Čech. Nejprve Demjanovičovu bombu posunul na břevno, pak dvakrát v rychlém sledu zmařil střely Vučiniče, hvězdy Juventusu. Tentýž útočník soupeře navíc v jiné příležitosti neatakován z metru usměrnil míč jen nad břevno.

"Bylo to těžké, moc české, všichni jsme pokopaní, poškrábaní, ale povedlo se to," ulevilo se po utkání kapitánu týmu Tomáši Rosickému. "Rozehrávku nám komplikoval příšerný trávník, těžko se na něm držel balon."

Postup na EURO = 200 milionů korun

Český fotbal, soužený vysychajícími finančními zdroji, si může zavýsknout nad tučným startovným, které zinkasuje od UEFA. Činí totiž v přepočtu zhruba 200 milionů korun. Přičemž každá výhra ve skupině je honorována 25 miliony korun, remíza poloviční sumou. Za případný postup do vyřazovací části turnaje a možné úspěchy v ní pochopitelně následují další  příjemné částky od UEFA.

Odhaduje se, že přibližně 30 miliony by na postupových bonusech měli přispět i sponzoři českého celku.  Mezi ně patří například T-Mobile, Česká spořitelna či Puma.

Uvidíme Euro v televizi?

Partnery reprezentace nyní čeká ještě jedno drama.  Jejich investice se jim totiž zúročí jen tehdy, pokud bude v létě Česko při zápasech Rosického a spol. přikováno k televizním obrazovkám. Jenže Česká televize až dosud s držitelem práv neučinila dohodu o spolupráci.

OBRAZEM Takhle Češi v Černé Hoře vybojovali postup na Euro OBRAZEM Takhle Češi v Černé Hoře vybojovali postup na Euro Prohlédněte zde

Při minulém šampionátu totiž „pokazila" ceny Prima, která vysílací práva koupila za 100 milionů, což znamenalo údajně dramatický nárůst oproti předchozím zvyklostem.

Lze nicméně očekávat, že potvrzený start českého týmu na turnaji rozdá karty jinak než dosud a k dohodě nakonec dojde. Jiné tuzemské televize o Euro podle všeho zájem nemají.

Zhruba polovina čistého zisku pro tým

Jak se rozdělí peníze mezi  asociaci a hráče spolu s realizačním týmem, dosud nebylo rozhodnuto, nicméně předpokládá se, že vše proběhne v podobných intencích jako na předchozích turnajích. To znamená, že od celkového zisku se odečtou celkové náklady (včetně ubytování na turnaji a podobně) a z čistého zisku si přibližně 55 procent vezme asociace a zbytek hráči, trenéři, maséři atp.

Účastníci Eura 2012

(Rozdělení do losovacích košů)

1. koš: Polsko, Ukrajina, Španělsko, Nizozemsko

2. koš: Německo, Itálie, Anglie, Rusko

3. koš: Chorvatsko, Řecko, Portugalsko, Švédsko

4. koš: Dánsko, Francie, ČESKO, Irsko

V kvalifikaci nastupovali hráči vzhledem ke špatné finanční situaci svazu jen za velmi nízké startovné. To jistě nebylo příčinou jejich nepřesvědčivých výkonů. Všechno začalo velmi špatně, domácí porážkou 0:1 od Litvy, přičemž tým v zápase srazila penalta, neproměněná Milanem Barošem.

Vydřená výhra se Skotskem  pak udržela Čechy ve hře a nakonec ve skupině doklopýtali na kýženou druhou příčku, zaručující baráž. Španělé, úřadující mistři světa i Evropy, se stali jasným lídrem skupiny. A výkonnostní rozdíl, kterým v pražském utkání převálcovali Bílkův výběr, asi mnohým stáhnul žaludek. A přiměl publikum k hlasitému pískotu.

Los byl k Čechům milosrdný

Rosickému a spol. pomohlo, že se při losování baráže ocitli těsně, ale přece jen mezi nasazenými týmy. V opačném případě by  byla jejich cesta na šampionát podle všeho významně trnitější.  Černohorci, velké překvapení kvalifikace, se nakonec ukázali jako tým, se kterým se uspět dalo. Rozhodlo pražské utkání a v něm trefy Pilaře a Sivoka.

Pilař společně s Jiráčkem patřili mezi hráče mistrovské Viktorie Plzeň, které Bílek v závěru kvalifikace začal povolávat a dávat jim v týmu větší šanci. Zejména jmenovaná dvojice se mu odvděčila tím, že chřadnoucí tým okysličila a dala mu šťávu.
Lídry týmu pak byli kapitán Tomáš Rosický a také brankář Petr Čech, který baráž obětavě odchytal navzdory čerstvé zlomenině nosu, se speciální maskou na obličeji.

Černá Hora - Česká republika 0:1 (0:0)

Branka: 81. Jiráček. Rozhodčí: Rizzoli - Stefani, Faverani (všichni Itálie). ŽK: Demjanovič., Pavičevič , Vučinič, Drinčič , Savič - Baroš.

Černá Hora:  M. Božovič - Pavičevič, Džudovič, Savič, V. Božovič  (79. Djalovič) - Bečiraj (57. Delibašič), Drinčič, Zverotič, Damjanovič  (76. Vukčevič) - Vučinič, Jovetič. Trenér: Brnovič.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Hubník, Kadlec - Rezek (60. Pospěch), Plašil, Jiráček, Pilař  (69. Kolář) - Rosický - Pekhart (84. Baroš).

OBRAZEM Žádná Bílá hora. Z Letné si Balkánci vezou prohru 0:2 OBRAZEM Žádná Bílá hora. Z Letné si Balkánci vezou prohru 0:2 Prohlédněte zde

reklama