Na Letné se zázrak nekonal. Čechy srazil špatný úvod

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
7. 10. 2011 23:13
ČR - Španělsko 0:2 (0:2)

Praha - Čeští fotbalisté svým fanouškům příjemný šok nepřipravili a v kvalifikaci o ME 2012 podle očekávání podlehli Španělsku 0:2.

Svěřenci trenéra Bílka, jehož odstoupení si diváci na Letné znovu žádali, tak budou muset o svém postupu rozhodnout až v posledním zápase v Litvě, přičemž musí spoléhat na ztrátu Skotska.

Úřadující mistři Evropy a světa o svém vítězství rozhodli už v úvodní půlhodině. Nejprve v 6. minutě otevřel skóre Juan Mata, za dalších sedmnáct minut přidal druhou branku Xabi Alonso.

Češi v závěru dohrávali bez vyloučeného Tomáše Hubschmana, který viděl červenou kartu za nešetrný zákrok na Alonsa.

Utkání Česko - Španělsko jsme sledovali ŽIVĚ
Slováci podlehli Rusku a na Euro se nepodívají

O tom, že se českému výběru příliš nevěřilo, svědčila i nenaplněnákapacita sparťanského stadionu. A hráči jakoby sami chtěli návštěvu trochu zvednout tím, že se do role diváků také pasují. V první půli totiž opravdu více než pozorovateli okolního dění nebyli.

Úvod patřil španělskému Matovi. Ve 3. minutě ještě jeho střelu srazil Sivok na roh, ovšem záhy už skvělé vysunutí od Xaviho bezpečně využil.

Český tým pokračoval v bojácné hře. Obránci se příliš rychle zbavovali míčů, záloha zase nedokázala nic vymyslet a optická převaha hostů narůstala. Logickým vyústěním byla druhá trefa Španělů. Sivok nezastavil Torrese, Pudil si neporadil se Silvou, ten přihrál přes celou bránu na osamoceného Alonsa, který z osmi metrů nezaváhal.

O něco lepší druhá půle

Alespoň nějakou aktivitu směrem dopředu začali Češi produkovat až v posledních minutách prvního dějství, ovšem Kadlec i Rosický mířili hodně mimo.

Druhý poločas odstartoval nadějný závar po rohu Pudila, který zakončil slabým a navíc zablokovaným pokusem Jiráček. Stejně jalově vyznívala i další snaha o ohrožení Casillasovy brány, a tak Španělům stačilo držet míč a rychle si přihrávat.

Jakékoliv teoretické šance na bodový zisk rozehnalo Hubschmanovo zbytečné vyloučení po ostrém zajetí do Alonsa.

Pyrenejci sice české fotbalisty před dalším gólovým přídělem ušetřili, i tak si však kouč národního týmu vyslechl nespokojené skandování "Bílek ven!".

Utkání kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2012:

6. Mata, 23. Xabi Alonso. Rozhodčí: Tagliavento - Copelli, Nicoletti (všichni It.). ČK: 70. Hübschman (ČR). Diváci: 17.873.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Hubník, Sivok, Kadlec - Hübschman, Jiráček - Kolář (77. Vacek), Rosický, Pudil - Baroš (63. Pekhart). Trenér: Bílek.
Španělsko: Casillas - Ramos (46. Puyol), Piqué, Albiol, Arbeloa - Busquets - Silva, Xavi, Xabi Alonso (71. Martínez), Mata - Torres (61. Villa). Trenér: Del Bosque.