reklama

Na Letné vyhořel. Cipro zvažuje, že Řepku vyřadí ze sestavy

Tomáš Řepka slabým výkonem usnadnil Spartě vítězství nad Českými Budějovicemi Tomáš Řepka slabým výkonem usnadnil Spartě vítězství nad Českými Budějovicemi autor: CPA - Eduard Erben
Špatný výkon na Spartě může mít pro veterána Řepku další důsledky

České Budějovice - Osudy svérázného stopera Tomáše Řepky a fotbalové Sparty se podivuhodně proplétají už léta.

Ale nedělní epizoda, v jejímž rámci Řepka podruhé přijel na Letnou jako hráč Českých Budějovic, připojila do ságy o jeho vztahu se Spartou zcela nový dějový zvrat.

Řepka totiž na hřišti totálně hořel a Spartě velmi usnadnil cestu k vítězství.

František Cipro, který si ho od zimy nemohl vynachválit, nevyšel doposud z údivu nad tím, co Řepka na Spartě předvedl.

Cipro: Jestli bude hrát příště? Nevím

"Jestli ho postavím i v příštím kole proti Liberci? To jste mě zaskočil... Nad tím jsem ještě nepřemýšlel. Zeptejte se mě ve středu nebo ve čtvrtek," připustil Cipro, že po porážce 1:3 na Spartě nemusí mít ani Řepka místo v sestavě Dynama jisté.

Sám osmatřicetiletý matador nechtěl duel na Spartě jakkoli komentovat.

"Už se o tom napsalo dost, já se k tomu nijak vyjadřovat nechci," řekl Tomáš Řepka deníku Aktuálně.cz.

I sami sparťané přiznávali, že jejich bývalý spoluhráč v nedělním duelu příliš nezazářil...

Sparta s Řepkou předčasně rozvázala smlouvu v zimě, v rámci "hřebíkovských" změn.

Ty ale jen volně navázaly na "chovancovský" podzim 2011, během něhož už si Řepka za Spartu také nezahrál, šanci dostávali mladší.

Byl u všech tří gólů, říká trenér

Budějovicím Řepka pomohl k záchraně, ale poslední dobou se s ním dějí divné věci...

"Nebudu zastírat, že ten nedělní zápas na Spartě se Tomášovi nepovedl. A to je ještě velmi mírné hodnocení. Pouštěl jsem si záznam, byl vlastně u všech tří gólů, které jsme inkasovali," konstatuje trenér Cipro.

"Ten první bych mu ještě relativně vyčítal nejmíň, to byla špatná domluva s brankářem. U druhého ale byl taky a ten třetí byl jednoznačně jeho. Celkový ten jeho výkon byl jiný, než známe, to protě nebyl on," diví se stále trenér Českých Budějovic.

Individuální pohovor s ním měl už minulý týden. Řepka totiž na sebe negativně upozornil už v domácím utkání s Baníkem.

"To není typ hráče, kterého byste měl kárat před celou kabinou. Sedli jsme si po Ostravě a vyříkali si mezi čtyřma očima, aby se neopakovalo to, co tam udělal," vypráví Cipro.

Fén na Adama, hrubka - a pak Sparta...

A nemá na mysli hrubou chybu, kterou Řepka už minulé pondělí umožnil Ostravě jít v Budějovicích do náskoku 2:0. Myslí situaci, která tomu předcházela.

Sudí Adam totiž velmi necitlivě posoudil jednu herní situaci a Řepka po něm vystartoval. Řval na něj ze vzdálenosti snad jednoho centimetru a bázlivý sudí mu udělil jen žlutou kartu.

Expozé z duelu s Ostravou ale podle Cipra s mizerným výkonem Řepky na Spartě nesouviselo.

"Když nepočítám tu chybu, po níž jsme od Baníku inkasovali, tak jinak hrál dobře. Ale na Spartě to bylo něco jiného - tam odehrál celý zápas, jako by to ani nebyl on...."

Dolehl na něj "syndrom Sparta"?

Cipro si to vykládá tak, že na Řepku dolehly asociace spojené s jeho problematickým vztahem ke Spartě.

"Nastoupil proti svému bývalému klubu, na Letné, kde to zná - navíc před prázdnými tribunami..."

Ty byly ostatně prázdné víceméně právě kvůli Řepkovi.

Jeho květnový příjezd na Letnou v budějovickém dresu byl totiž pro nespokojené příznivce Sparty příležitostí, kdy se rozhodli ukázat vedení Sparty svou frustraci z nepovedeného jara a ztráty mistrovského titulu.

Fanoušci vnikli na plochu, utkání muselo být přerušeno, na Letné hořely bengálské ohně - a vedle vysoké pokuty přišel i disciplinární trest v podobě povinnosti odehrát dva domácí ligové zápasy bez přítomnosti diváků.

První z nich sehrála Sparta s Příbramí, druhý nyní s Budějovicemi.

Ale vraťme se ještě na chvilku k onomu divokému květnovému zápasu. Po jeho skončení byl totiž Tomáš Řepka směrem k médiím výrazně hovornější než nyní. Vyjádřil se tehdy v tom smyslu, že trenér Hašek, GSM Hřebík a vlastník klubu Křetínský jsou škůdci Sparty.

Hořelo mu při tom faulu srdce pro Spartu?

Mnozí přitom poukazovali na fakt, že v průběhu jarních bojů Řepka  v duelu s Libercem velmi okatě fauloval v šestnáctce Breznaníka.

Slovanu pak gól z penalty v souboji o titul vedeném na dálku se Spartou významně pomohl. Zda to provedl úmyslně, to ví jen sám Tomáš Řepka.

Ve svých prohlášeních se vždy označoval za kovaného sparťana, který si přeje úspěch barev tohoto pražského klubu.

"Pokud jde o Tomáše Řepku, tak ten svým chováním v průběhu posledních týdnů klesl do takové úrovně, že to v životě nehodlám komentovat," vyjádřil se něm o několik týdnů později Daniel Křetínský, majitel Sparty.

Sparta a Řepka aneb Návrat plný excesů

Ten ho v roce 2006 na Letnou přivedl, když se Řepka rozhodl, že ukončí své působení v zahraničí.

Obránce, který do ligy poprvé nahlédl v Baníku, ve Spartě působil už v letech 1995-98. Pak hrával za Fiorentinu a West Ham United.

Do Sparty se vrátil jako vynikající hlavičkář, ale také fotbalista provázený řadou disciplinárních excesů. 

Spartě pomohl po návratu dva tituly získat, jindy ji ale srážel do kolen, když si odpykával disciplinární tresty a Sparta bez něj hořela.

Na konci roku 2011 se příběh společné cesty Řepky a Sparty patrně definitivně uzavřel.

Smlouvu lze vypovědět každého půl roku

V Českých Budějovicích si ho pak  nemohli vynachválit. Až do nynějška. Cipro odmítá spekulovat o tom, zda Řepku nevykolejily osobní, rodinné problémy dlouhodobě propírané bulvárními médii.

"To byste se musel zeptat jeho," reaguje kouč.

Po zdravotní stránce podle něj Řepka nemá potíže. "Občas měl nějaký ten dvoudenní výpadek z tréninku kvůli nějaké drobnosti, ale určitě to nebyl důvod, který by vysvětlil ten jeho výkon na Spartě..."

Vedení českobudějovického klubu zatím do věci nijak nevstupuje.

"To je všechno plně v kompetenci trenéra Cipra, on si musí tu situaci vyřešit," říká Jiří Kotrba, člen představenstva Dynama.

Klub v zimě uzavřel s Řepkou smlouvu na rok a půl.

"Je tam ale klauzule, která každého půl roku umožňuje jak hráči, tak klubu od smlouvy odstoupit." vysvětluje Kotrba.

reklama