Na Spartě Ščasný pocítil zradu. Teď na ni táhne s Afričany

Luděk Mádl Luděk Mádl
31. 10. 2013 8:00
Teplice jedou na Spartu v pozici druhého týmu tabulky. Slůvka o boji o titul ale teplický kouč Zdeněk Ščasný vůbec neslyší rád.
Letná je pro Zdeňka Ščasného místem velkých úspěchů i hořkosti. Teď jede na Spartu s našlapaným týmem Teplic
Letná je pro Zdeňka Ščasného místem velkých úspěchů i hořkosti. Teď jede na Spartu s našlapaným týmem Teplic | Foto: CPA Eduard Erben

Teplice - Nijak to nezastírá, na Spartu Zdeněk Ščasný svého času zahořknul. A měl důvod. Ačkoli na Letné získal dva tituly v řadě, řekli mu tehdy noví majitelé ústy Vlastimila Košťála: Sbohem, pane.

To vše před čtrnácti lety, jizva na srdci už se prý dávno zacelila. A Ščasný, nyní kouč rozjetých Teplic, se zapřísahá, že až v sobotu povede na Letné svou česko-bosensko-africkou legii do boje prvních dvou týmů Gambrinus ligy, na tenhle starý příběh už rozhodně myslet nebude.

"Zažil jsem ve Spartě krásné roky jako hráč, pak i v roli trenéra. Vyhráli jsme dva tituly, měli přímý postup do Champions League... Ale změnil se tenkrát majitel - a já odešel. Přiznávám, tenkrát jsem byl hodně frustrovaný a zahořklý... Kdy jsem pak měl někde Spartu komentovat, mluvila ze mě asi kolikrát hloupost a ješitnost. No, jsme jenom lidi... Ale to už je dávno pryč. Pak jsem dokonce se Spartou ještě dvakrát jednal o dalším angažmá... Kdepak, ta moje tehdejší zášť už dávno pominula," říká dnes přesvědčivě.

Co se tehdy stalo? Poté, co Východoslovenské železárny prodaly v roce 1999 Spartu Axelu Diekmannovi, přesunula se dvojice Ivan Horník + Zdeněk Ščasný na Zižkov. A Košťál místo nich na Letnou povolal nového ředitele Miroslava Peltu a trenéra Ivana Haška.

Titul? Ne, o tom nemluvte

Už v té době se samozřejmě v české lize objevovali cizinci, ale aby páteř některého týmu tvořili tři Afričané a spolu s nimi fotbalisté z Bosny, jako teď v Teplicích, to opravdu zvykem nebývalo. "Asi jsme měli i trochu štěstí, že si to u nás takhle pěkně sedlo," usmívá se teď Ščasný spokojeně, když mluví o nevšední "cizinecké legii".

Je to přitom jen pár měsíců, co vzýval všechna božstva světa, aby nedošlo k nejhoršímu. Celou minulou sezonu se Teplice před pár stovkami diváků rvaly o prvoligový život. A teď? V neděli aplaudovalo vítězství nad Plzní více než 16 000 freneticky povzbuzujících fanoušků. "A to je pro nás největší zadostiučinění, kvůli tomu člověk ten fotbal dělá," těší 56letého kouče.

Tituly jste vyhrával ve Spartě, po mistrovské koruně jste sahal i se Žižkovem, teď jste v boji o příčku nejvyšší po letech znovu. Jaké to je?

"Ne, o titulu nemluvte, já debatu o něm vůbec nepřipouštím. Že jsme nahoře, to je krásné, ale debaty o titulu nebo pohárech, to ne. Ještě máme pořád všichni v hlavách, jaká záchranářská šichta to byla na jaře, hráli jsme každý zápas ve stresu... Takže teď si, ne užíváme, to slovo taky nemám rád... Ale říkáme si prostě, že budeme hrát svůj fotbal a když se nám i nadále bude dařit jako teď, tak se prostě uvidí. Chodí na nás lidi, toho si moc vážíme, parádní atmosféra nás určitě čeká i v sobotu na Spartě."

Takže se neupínáte k žádnému tabulkovému cíli?

"Stavíme to před kluky takhle: Pokud budeme hrát to, čeho jsme schopní, tak by výsledky měly přijít a logicky bychom měli být nahoře. Ale pokud bychom měli o něco hrát, tak si rozhodně nesmíme dovolit to, co nedávno v Brně. Prohrát se může, ale nedá se k tomu přistoupit takhle..."

Nechávat věcem volný průběh je fajn, ale klub asi musí mít nějakou strategii. Počítám, že kdybyste chtěli atakovat titul, asi by to znamenalo tendenci udržet v zimě kádr pohromadě, případně ho posílit. Zatímco při nižších ambicích by asi bylo vedení Teplic vstřícnější tomu, že nějaké hráče odprodá, nebo ne? Bavili jste se už o tom?

"My máme tu filozofii postavenou trochu jinak a postavení v podzimní tabulce by na to asi nemělo mít nijak zásadní vliv. Od mého příchodu kádr postupně formujeme, na různých pozicích se snažíme stále zvyšovat kvalitu. A v tom procesu chceme pokračovat. Co se týče odchodů, mám příslib vedení, že by nikdo odcházet neměl. Prodej hráčů rozhodně není priorita klubu nebo nějaká ekonomická nutnost. Ale nikdy nemůžete vyloučit, že se na stole neobjeví nějaká mimořádná nabídka."

Zájem určitě bude, na utkání s Plzní se přijela podívat spousta skautů ze zahraničních klubů...

"Interes o některé naše hráče tu je. Logicky třeba o Mahmutoviče, který je v Teplicích zaprvé dlouho, za druhé je to střelec a za třetí už v minulosti kolem něj něco rozjednáváno bylo. Když se pak hrálo o záchranu, tak zájem logicky opadl a teď se zase probudil. Ale jak říkám: v plánu určitě není prodávat."

Souhra nepříznivých okolností výrazně oslabila vaši obranu. Pro zranění vypadla brankářská jednička Grigar, na operaci musel stoper Lüftner, sázkařská aféra vystavila stop Jablonskému... Proti Plzni se defenziva v improvizovaném složení ubránila, zvládne to i na Spartě?

"Z těch důvodů, co jste vy jmenoval, asi v zimě budeme muset defenzivu nějak řešit, byť je už teď pro nás velkou posilou Klein. Proti Plzni se nám dařilo držet obrannou linii hodně vysoko, tak uvidíme, co nám umožní Sparta. Samozřejmě záleží především na tom, jak budeme hrát my jako mužstvo: Když sami podržíme balon, tak má pak obrana logicky méně práce."

Rozhodčí ať raději řeší někdo jiný

V posledních letech sparťanská dominance opadla, ale pořád to není tak dávno, co mnozí vyzyvatelé jezdili na Letnou plni euforie, a pak si si domů odváželi třeba potupného "bůra". Může se to teď stát i Teplicím?

"Ve fotbale se může stát cokoli, já teď výsledek až tolik neřeším, chci být s hráči vyladěný na jedné notě. A to znamená netlačit si do hlavy, že chceme za každou cenu vyhrát, ale snažit se opakovat kvalitní výkony. A duel na Spartě pro nás v tomto ohledu bude supertest."

Teď si dovolím jednu lehce provokativní otázku: Nebudou mít teď Teplice na Letné v zádech rozhodčí, když Plzni vyhovuje, aby váš tým na Spartě nějaké body uhrál?

(pár sekund hledá odpověď) "Takhle já vůbec nepřemýšlím."

No teď nedávno při utkání s Plzní to tak úplně nevypadalo...

"Já vím, na co narážíte, v průběhu zápasu prožívám některé věci hodně emotivně, možná víc, než bych měl, ale takové myšlenky, co naznačujete, to si jinak do hlavy nepouštím."

V minulosti jste si je tam ale pouštěl. Velmi ostře a otevřeně jste se vyhraňoval vůči Luďku Macelovi, tedy proti tehdejšímu šéfovi komise rozhodčích. Teď pod Dagmar Damkovou je to tedy lepší? Nebo horší? Nebo stejné?

"Víte, já byl v minulosti kvůli rozhodčím častokrát vykazován z lavičky, platil jsem pokuty... Já už se k tomu vyjadřovat nechci. Nevím, jestli u mě došlo k nějakému zmoudření, to bych si asi trochu fandil, ale já si prostě hledím svého mužstva. Byť někdy třeba při utkání na některé věci reaguju moc a vypadá to blbě... Ale na hodnocení rozhodčích jsou tu jiní, třeba vy novináři. Já už se do toho pouštět nechci."

Po vašich nejslavnějších letech na Spartě, na Žižkově nebo v Panathinaikosu, kde jste jako první český kouč vedl v Lize mistrů zahraniční tým, přišlo, řekl bych, vaše méně úspěšné období. Cítíte teď teplický návrat na výsluní jako satisfakci?

"Tu jsem cítil hlavně v prvním období na Žižkově, po odchodu ze Sparty. S ní jsme získali dva tituly a když jsem po příchodu nových majitelů odcházel, byl jsem, přiznávám, trochu zahořklý. O to víc jsem si pak užíval to úspěšné období na Žižkově. Ale když mluvíte o těch dalších letech jako o slabších, já to vnímám trochu jinak."

Povídejte.

"Můj vnitřní pocit z těch angažmá byl pozitivnější, než jak to možná vnímalo okolí. V Mostě jsme se dvakrát komfortně zachránili. v Mladé Boleslavi postoupili přes Palermo do skupiny Evropské ligy... V maďarském Debrecínu jsem se rozešel s majitelem klubu, s nímž bylo opravdu těžké jednání. A uznávám, velký problém a neúspěch přineslo mé druhé angažmá na Žižkově. Přišel sestup, tam to opravdu nevyšlo..."

Jaký pro vás byl loni v říjnu příchod do teplické kabiny? Prosakovaly zvěsti o velmi špatných vztazích, které v ní panovaly, údajně se tam někteří hráči dokonce drželi pod krkem...

"To, o čem mluvíte, mělo proběhnout ještě předtím, než jsem tam přišel já. A to období hodnotit nechci. My jsme se do konce podzimu částečně zkonsolidovali, před zimou uhráli celkem 16 bodů, to vypadalo celkem dobře, zimní příprava v pořádku... A najednou první, druhý jarní zápas - a my do nich šli se čtyřmi pěti absencemi. A to je pro klub, jako jsou Teplice, kde není až tak široký kádr, opravdu potíž. Nechytili jsme začátek jara a dostali se pod velký psychický tlak."

Když jste po obrovsky smolných inkasovaných gólech prohráli doma 0:2 i s Hradcem, mnozí už by na vás nesázeli...

"No to bylo šílený... Kdo to neviděl, neuvěří. Podobně jsme odehráli slušný zápas se Slováckem a prohráli 0:4, protože jim tam padlo, do čeho kopli.. Jaro bylo na psychiku šíleně náročné, ohromně nám ale pomohl příchod Litsingiho. Jeho hra a góly, to byla pro mužstvo velká pomoc."

Z Litsingiho jsem byl v šoku

Po Litsingim pak přišli i další Afričani, Salami s Nivaldem. A začala jízda, která musela překvapit i vás, ne? Tahle sázka na cizince, kteří oživili bosenskou kolonii starousedlíků, vyšla na tisíc procent!

"No, asi nutno říct, že jsme měli i trochu štěstí, když si to takhle všechno sedlo. Po odchodech Rosy, Chovance a Podaného jsme řešili celou levou stranu, takže přišel i Krob... Nivaldo měl původně hrát obránce, ale pak se to trochu posunulo. Ať chcete, nebo ne, tihle zahraniční fotbalisti v sobě mají i něco jiného než ti naši. Kreativitu, rychlost... A z ekonomického hlediska jsou dostupnější než fotbalisté z české ligy."

Platí u nich, že poměr cena / výkon je u nich efektivnější než u českých hráčů?

"Já bych to zase nechtěl takhle zobecňovat. Už v Řecku jsme s manažery klubů vždycky hodně diskutovali o zařazování cizinců, ale já trval na jednom: Musíme toho fotbalistu dobře znát, nebo na něj mít od nějaké spřízněné osoby aspoň důvěryhodné reference."

Aby ten hráč prostě nespadnul z Marsu.

(směje se) "Přesně tak."

Takže se vám hodily známosti z maďarské ligy, odkud jste přivedli nejprve Litsingiho a pak Salamiho...

"Ano, jen Nivaldo šel jinou cestou. Salamiho jsem měl v kádru už v Debrecínu, tenkrát byl mladinký. A co se týče Litsingiho, ten nastupoval za Kecskeméti.  Hráli jsme proti nim v lize, poháru i ligovém poháru a já z něj byl v šoku. Říkal jsem, pro boha živýho, co je to tady za kluka, ten nás motal neskutečně! Chtěl jsem ho tenkrát už do Debrecína, nakonec jsme ho přivábili do Teplic."

Jsou české kluby, kde si "domorodci" s cizinci nesedli... Údajně se někteří nejmenovaní fotbalisté například odmítali sprchovat s černochy a podobně. To v Teplicích asi nehrozí.

"Když je klub zdravý, tak zahraniční hráče, kteří do něj vnesou další, vyšší kvalitu, mužstvo vezme. Okamžitě totiž vycítí, že jim ti cizinci sportovně pomůžou. A záleží pochopitelně na skladbě toho mužstva, jak říkám, musí tam být zdravé jádro, lidi s dobrým charakterem."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy