Napřed trápení, pak povinná výhra. Češi jsou už druzí

19. 11. 2008 22:22
San Marino - Česká republika 0:3 (0:0)
Radoslav Kováč slaví první branku do sítě San Marina
Radoslav Kováč slaví první branku do sítě San Marina | Foto: Sport

Serravalle - Nenadchli, ale povinnost splnili. Čeští fotbalisté si v dalším zápase kvalifikace na mistrovství světa 2010 připsali další tři body.

Po nevýrazném výkonu v prvním poločase, rozhodli o svém povinném vítězství na hřišti San Marina až ve druhé půli.

Urputně bránícího soupeře načal ve 47. minutě svou hlavičkou Radoslav Kováč, klid na kopačky hostujícího týmu pak přinesl vzápětí Zdeněk Pospěch.

Zápas jsme sledovali ON-LINE

Premiérovou branku ve svém prvním startu za seniorský reprezentační tým si pak zapsal i slávista Necid a pečetil celkové skóre, díky němuž Češi poskočili ve třetí kvalifikační skupině už na druhou příčku za vedoucí Slovensko.

Už v první minutě mohl zahrozit Fenin, jenž dostal v českém útoku vedle Baroše přednost před Necidem i Bednářem, jeho akci ale zastavil praporek pomezního rozhodčího - ofsajd.

Chyběl větší důraz i štěstí

Hosté sice měli podle předpokladů od samého začátku duelu převahu a San Marino zmáčkli na vlastní polovině, výraznější šanci si ovšem dlouho nedokázali vypracovat.

Libor Sionko z bezprostřední blízkosti domácího brankáře nepřekonal
Libor Sionko z bezprostřední blízkosti domácího brankáře nepřekonal | Foto: Ivo Pospíšil

Teprve ve čtrnácté minutě si první střelecký pokus zapsal Šírl, míč šel však vysoko nad. Blízko gólu byl o chvíli později Sionko, také jeho pokus po dobře sehrané standardní situaci si ale cestu do sítě nenašel.

Neujala se ani tečovaná střela kapitána Ujfalušiho, kterou domácí brankář Simoncini vytáhl na roh. V nadějné pozici poté neuspěl znovu Sionko.

Po centru Jankulovského se sice ve vápně obratně zbavil dotírajícího obránce, v rozhodujícím momentu mu ale míč uskočil a už jej nestihl usměrnit do sítě.

Největší šanci první půle pak v 36. minutě „zazdil" Milan Baroš. Útočník tureckého Galatasaraye si naběhl z levé strany před branku San Marina, pak ale nastřelil do nohy padajícího gólmana Simonciniho.

Domácí zlomil úvod druhé půle

A jelikož se neujala ani pěkná střela Jankulovského ze samého závěru úvodního poločasu, sahali domácí fotbalisté po pětačtyřiceti minutách po senzačním výsledku.

6. S. Marino 4 1:12 0

Vydrželo jim to ale pouze dvě minuty druhé půle. Čechům se naskytla možnost standardní situace, k ní se postavil Jankulovski a našel před brankou zcela volného Kováče. Ten navázal na svoji trefu z poslední kvalifikace na ME proti Kypru a poslal hosty konečně do vedení.

O chvilku později se mohli svěřenci Petra Rady radovat znovu. Šírl utekl po levé straně, nacentroval na šestnáctku a naběhnuvší si Zdeněk Pospěch napálil míč do sítě podruhé.

San Marinu chyběl kvůli zranění nejlepší hráč Selva, a tak dopředu nevymyslelo vůbec nic. Naopak Češi se zklidnili a začali předvádět solidní kombinační fotbal.

Jan Polák v souboji s Vitaiolim
Jan Polák v souboji s Vitaiolim | Foto: Sport

Velkou šanci měl v šedesáté minutě aktivní Šírl, Polákovu přihrávku ale v další gól nepřetavil. Nevedlo se ani Sionkovi, kterému sice Baroš ideálně odclonil bránící hráče, záložník FC Kodaň ale mířil pouze do domácího brankáře.

Češi se tak znovu prosadili až zásluhou střídajícího Necida, jenž si jako debutant připsal v prvním zápase za seniorský tým také úvodní branku. Sedm minut před koncem duelu se protlačil k jednomu z mnoha rohových kopů hostů a pečetil konečný stav.

Stejně jako v minulé kvalifikaci na mistrovství Evropy si tak národní tým ze hřiště nejslabšího celku starého kontinentu odvezl výhru 3:0 a to ho posunulo na průběžné druhé místo třetí kvalifikační skupiny.