reklama

Návrat válečné zóny. Na Strahově mysleli, že zvěř už vymřela

FOTO Drsný hit kola: pěsti, sedačky, slzný plyn a policie Prohlédněte si fotografii z poločasových násilností mezi fanoušky Baníku Ostrava a Sparty ve šlágru 21. kola Gambrinus ligy. Foto: Dalibor Sosna
Fotbalová asociace ČR zjišťuje, že bagatelizace problému fanouškovského násilí ještě nebyla namístě

Glosář - Fotbalový stadion jako válečná zóna? Staronové téma je opět na scéně, tradičně v souvislosti se zápasem Baník Ostrava - Sparta.

"Fanouškovské násilí? To je přežité mediální klišé, reálně už tu na stadionech žádné problémy nejsou," slyšel jsem relativně nedávno z úst osoby nejpovolanější, místopředsedy FAČR za profesionální fotbal Dušana Svobody.

Pikantní je, že ten samý pán nyní po incidentu na Bazalech hovoří o "poslední kapce, která musí spustit adekvátní reakci".

Nutno říct, že fanouškovské násilí poslední dobou vskutku ligou necloumá. Pochopitelně, nebýt sobotního extempore, ke kterému se shodou okolností přidali na Slovácku i rowdies z Brna. Nicméně předtím se o problémech s fanoušky hovořilo naposledy na podzim při derby "S", kdy se po odpískání zápasu řinuly oba fanouškovské tábory na hrací plochu.

Jinak je víceméně klid. Trest, který největším raubířům zamezuje ve vstupu na fotbalové stadiony, patrně do jisté míry funguje a svoji roli plní.

Časy, kdy se průšvihy s drsnými příznivci řešily prakticky týden co týden, jsou pryč. A aktuální ostravský incident je tedy poměrně ojedinělý.

To ovšem neznamená, že je namístě téma bagatelizovat a tvářit se, že se vůbec nic nestalo. A hlavně, že se to nemůže kdykoli zopakovat.

Registrace fanoušků? Už na to přišli...

Děti, co je rodiče vzali v sobotu na Bazaly na velký fotbal, si zažily svou patrně první menší válku, reality show plnou surovosti, vzduchem poletujících sedaček a hlučných explozí. A kdo to viděl v televizi, možná příště na fotbal nepůjde, s dětmi zejména. Tak kde se stala chyba?

Sektory vlajkonošů spolu na Bazalech samozřejmě nesousedí. Přesto se příznivci Baníku, mohutně podporovaní kolegy z Katovic, dostali o poločase přes tribunu s "normálními lidmi" až do těsné blízkosti sparťanské enklávy.

A to je velký problém a je namístě řádně vyšetřit, jak se to mohlo stát. Svoji roli tu patrně hraje fakt, že stadion na Bazalech dlouhodobě neodpovídá bezpečnostním standardům a bez ustání dostává od FAČR výjimky, které umožňují, aby se na něm nejvyšší soutěž stále hrála.

Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR, spojuje incident zejména s polskými fanoušky, jimž prý na jejich cestě do hlediště ostravského stadionu nelze v schengenském systému vystavit stopku.

Při zavedení adresného ticketingu by to jistě možné bylo, přinejmenším by to polským chuligánům jejich plány významně zkomplikovalo.

O takzvaném nizozemském modelu s registrací diváků, ve kterém hraje hlavní roli tzv. karta fanouška, mluvil Synecký s Aktuálně.cz obšírně už v říjnu loňského roku - více zde. Není potřeba nic objevovat, stačí jen okopírovat model, který už v mnoha zemích úspěšně funguje a lze ho výtečně použít i jako marketingový nástroj.

Jen by si to někdo musel vytknout jako prioritu a o ligu se začít opravdu starat.

Leč předseda asociace Miroslav Pelta donedávna sháněl reprezentačního trenéra a teď je posedlý stavbou Národního stadionu, český místopředseda Roman Berbr vidí spásu světa v rušení remíz a zavádění penaltových rozstřelů, moravský místopředseda Zdeněk Zlámal snad ani neexistuje - a ten ligový, nejpovolanější, jménem Dušan Svoboda už asi čtyři roky pořád jen vykládá své sny o samostatné lize a o tom, jak v ní bude všechno hezké. Jenže ve skutečnosti se k ní zatím neposunul ani o milimetr.

A profesionální fotbal proto stále nekontrolují vlastníci klubů, ale úředník FAČR jménem Ivo Lubas, který Svobodovo marné pinožení se zájmem pozoruje - a říká si nejspíš, že než se něco opravdu změní, tak on už to na Strahově do toho důchodu nějak doklepe.

Za ty dlouhé roky, co Lubas na svazu funguje, už si ostatně i fanouškovských incidentů zažil dost a dost. A následných kolovrátkových reakcí Strahova ve stylu "fotbalová asociace by problém ráda řešila, ale nemá bohužel k dispozici vhodnou legislativu" jakbysmet.

Abychom zmíněnému Dušanu Svobodovi nekřivdili, problém fanoušků již verbálně řešit začal. A to přesně včera v 17.26, kdy jeho mluvčí rozeslal toto místopředsedovo prohlášení: "Znovu vyvstává otázka, zda se zásadně nezabývat registrací fanoušků i přes to, že by tento krok mohl obtěžovat ty slušné diváky. Hodlám na nejbližším zasedání výkonného výboru tento návrh důrazně prosazovat."

Že by si tedy onu otázku, která znovu vyvstala, sám konečně zodpověděl?

Profesoři z Letné, tentokrát za bod

Sparta-Ostrava 1:1. Když si odmyslíme virvál v hledišti, hrál se na Bazalech před takřka patnáctitisícovou kulisou velmi zajímavý fotbal. A nutno říct, že o něco větší zásluhu na tom měl domácí celek.

Poslední tým tabulky profesorskou Spartu předčil v nasazení a třeba situace, po níž šel do vedení, ukázala, že navzdory velmi mladému kádru disponuje i velmi slušnou technickou kvalitou.

Sparta už poněkolikáté (Bohemians, Příbram...) herně nepřesvědčila, na ostřejší obrátky vyladila motory až po inkasovaném gólu. Pořád se jí ale navzdory tomu daří bodovat, byť tentokrát už nikoli naplno.

Jakýs takýs tah se vrátil na levou stranu zásluhou uzdraveného Krejčího, slabší výkony než dříve ale teď  v kombinacích podávají Dočkal i Matějovský. Byť ten si tentokrát na rozdíl od loňska alespoň nestěžoval na to, že by mu na Bazalech špatně přistřihli trávník...

Abychom byli ke Spartě spravedliví, nutno zmínit, že Lafata v první půli neproměnil tisíciprocentní šanci a ke konci zápasu se asi po Frydrychově ruce mohla pískat penalta.

Pozitivním zjištěním pro Spartu pochopitelně je, že se důležitého gólu může dočkat i od mladého náhradníka typu Juliše. Přímá konfrontace s týmy, které srdnatě bojují o záchranu, ale ukazuje, že jí po herní stránce nejde příliš k duhu její vnitřní pocit vyjádřitelný patrně slovy "klídek, v tabulce máme nahráno".

Uhrin: Pořád stejná chyba...

Olomouc-Plzeň 1:2. "Starej" PH a "mladej" PH, tedy Pavel Horváth a Patrik Hrošovský, se tentokrát objevili v plzeňské sestavě ve středu hřiště společně. Na rozdíl od zápasu s Lyonem, kdy hrající legenda pauzírovala, se tam vešli oba, protože tentokrát scházel distancovaný Hořava.

Větším překvapením z dílny Dušana Uhrina, který po utkání s Lyonem zjevně objevil kouzlo rotace, bylo nasazení Marka Bakoše. Ten měl přitom mezi útočníky Plzně až dosud pořadové číslo 3. Ale trenérem nabídnutou šanci gólově nevyužil...

Plzeň na útočné polovině ztrácí míč a soupeř rozehrává brejk na hráče nabíhajícího do sektoru, ve kterém by měl být plzeňský pravý bek, jenže není. A stopeři jsou daleko. "Stejnou chybu děláme pořád," ulevil si Dušan Uhrin. A Depetris ji potrestal i v Olomouci.

Plzeň se tedy musela popasovat s nepříznivým stavem 0:1. Otáčet ho ale začala až v poslední půlhodině, kdy šli na hřiště další útočníci Tecl s Wágnerem. K obratu zavelel ve čtvrtek opominutý kapitán Horváth, který od rohového praporku krásně našel (trestuhodně nehlídaného) nabíhajícího Koláře. A pak Wágner přišel, viděl a hned skóroval. Jako žolík tak Uhrinovi funguje, byť vůbec neskrývá ambici být útočnou jedničkou. Tentokrát stačil přidat navrch i nastřelené břevno.

Plzeň každopádně nepříznivý vývoj zápasu ustála a stáhla Spartu na 8 bodů. Dokáže se dostat ještě blíž? To samozřejmě nezáleží jen na ní...

Rada si v Edenu užíval satisfakce

Slavia-Jihlava 1:2. Vzpomínáte? V ligové premiéře Petra Rady na lavičce Slavie vedla Jihlava v Edenu v poločase 3:0 (a skončilo to 3:3). Tentokrát přijel Rada do Vršovic jako šéf jihlavských nájezdníků a byl veleúspěšný. Po třech nedávných bodech z Julisky si veze tři z Edenu a jistě cítí velkou satisfakci. Byť všude zdůrazňuje, že z Edenu vlastně odešel na vlastní žádost...

Adorovaný nizozemský "zázrak" na slávistické lavičce Alex Pastoor by se měl zamyslet zejména nad příčinami toho, proč se jeho ovečky ocitly v první půli pod tak jednoznačným tlakem soupeře. Jednou z nich možná může být zařazení údajně talentovaného Mensaha, který byl ovšem střídán už ve 25. minutě.

Myslet na výhru v Poháru České pošty je jistě hezká vize. Ale experimentátoři z Edenu by si měli uvědomit, že pouhé čtyři body náskoku na sestupovou pozici by je měly vést k obezřetnosti.

Slovácko-Brno 5:0. Z pěti jarních zápasů Brno vykutalo jen čtyři body a s jarním skóre 1:10 se asi také nikde chlubit nebude. Bohemians i Baník začínají Brňáky strašit, nejohroženější "záchranáři" už se přiblížili na jediný bod. Zato Slovácko už může v klidu spřádat plány na příští prvoligový ročník. Model "velkej a malej" s Doškem a Divišem teď funguje perfektně.

Znojmo-Bohemians 0:0. Za styl jindy chválené Znojmo zahrálo tentokrát pod psa. Že by na jeho fotbalisty začala dopadat tíže rovnice nemáš stadion = sestoupíš, ať máš bodů kolik chceš? To "klokani" jdou alespoň co do výsledků nahoru. Pod koučem Weberem neuhráli na jaře nic - a s Klusáčkem na lavici ve druhém utkání už čtvrtý bod. Zápas jara je čeká už v pátek doma proti Baníku.

Liberec-Jablonec 3:0. Jsou věci, na které se na tomto světě můžete spolehnout. Třeba že když jede Jablonec na stadion U Nisy, tak tam prostě nevyhraje, i kdyby se rozkrájel. Nevyšlo to ani na dvacátý pokus.

A to přes to, že Skuhravého tým měl lepší prakticky všechny statistiky. Kromě té rozhodující, gólové.

Jsem zvědav, jak velký prostor ještě trenér Skuhravý pro své permanentní rozčilování se nad dětinskými chybami svých obránců v Jablonci dostane. Mnohé asi v tomto směru napoví vývoj pohárového dvojzápasu s Mladou Boleslaví...

Dukla-Příbram 1:1. Trenér Kozel koncem minulého roku odmítl nabídku převzít Viktorii Plzeň. S tím, že na Julisce prý něco buduje a nechce odcházet od rozdělané práce. Být jím, tak by mě zápasy před patnácti stovkami diváků asi tolik nebavily. Zvlášť když už pomalu začíná platit rčení: Potřebuješ body k záchraně? Stav se na Julisce...

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama