reklama

Nebrat hvězdy áčka? To nejde, říká kouč, jehož zklamal Řepka

Pavel Kadeřábek (vpravo) na tréninku české jednadvacítky. Pavel Kadeřábek (vpravo) na tréninku české jednadvacítky. autor: Zlata Vostrá
Někdejší kouč jednadvacítky Ivan Kopecký tipuje, že Češi postoupí na ME ze základní skupiny.

Praha - Necelá půlhodina chyběla před devatenácti lety českým lvíčatům k postupu do semifinále evropského šampionátu a zároveň na olympijský turnaj v Atlantě. V odvetě čtvrtfinále mladíci statečně a úspěšně bojovali proti hvězdnému Španělsku s famózním útokem Raúl - Morientes.

Jenže krátce po pauze českou naději výrazně poranil muž, který přišel jako posila z reprezentačního áčka. Stoper Tomáš Řepka ostře fauloval hvězdného Raúla a byl po druhé žluté kartě vyloučen.

Češi šli přesto do vedení zásluhou Roberta Vágnera, pak se ale dvakrát trefil právě Raúl a sen se navždy rozplynul.

Češi byli blízko olympiádě

"Bylo to tehdy paradoxní, Řepka nehrál nikdy za jednadvacítku, protože reprezentoval rovnou za áčko. Tohle byly jeho dva jediné zápasy za lvíčata. V prvním zápase hrál dobře, ale ve druhém přišlo to, co přišlo. Už v první půli měl konflikt s rozhodčím a pak dostal druhou žlutou," vypráví Ivan Kopecký, tehdejší kouč českého výběru.

Řízný obránce jej zklamal. "Byli jsme blízko Atlanty, strašná škoda. Člověk pak zvažuje, jestli ho měl povolávat, nebo ne. Ale je to těžké, každý chce brát ty nejlepší hráče, kteří jsou k dispozici," vysvětluje trenér.

Mimochodem, Řepka nakonec za "blikanec" zaplatil velmi draze, kvůli dvouzápasovému distancu jej trenér národního týmu Dušan Uhrin nevzal na stříbrné Euro do Anglie.

Kopecký: Není to optimální

Před letošním evropským šampionátem jednadvacetiletých je situace v něčem podobná. Z národního "A" týmu se po utkání na Islandu připojila k jednadvacítce hned trojice fotbalistů, sparťané Kadeřábek, Krejčí a Kadlec. A Kopecký se současnému lodivodovi lvíčat Jakubu Dovalilovi nediví, že chce hvězdy v týmu.

"Mají za sebou zápas na Islandu, cestování, k jednadvacítce se připojili pár dní před prvním zápasem. Není to samozřejmě optimální, ale i já bych bojoval za to, abych je v mančaftu měl. Říct si, že je na mistrovství nevezmu, to prostě nejde," podotýká muž, který lvíčata trénoval mezi lety 1993 a 1998.

Dovalilův tým má šanci uspět

Kopecký dává výběru Jakuba Dovalila vysoké šance na velký úspěch. "Je to krátkodobý turnaj, při dobré konstelaci a štěstí mohou uspět všechna mužstva. My máme výhodu, že hrajeme doma. Tým je kvalitní," říká trenér. Podle něj nebudou ostatní týmy tak nabité hvězdami.

"Třeba Němci či Italové nemohli povolat všechny nejlepší hráče, kluby byly proti. Tak silný tým, jakým bylo Španělsko tehdy v roce 1996, s Raúlem, Morientesem nebo De la Peňou, na letošním šampionátu nebude," myslí si Kopecký.

I proto tipuje, že český tým postoupí ze základní skupiny. "Myslím, že tenhle cíl se splnit podaří. Pak už bude záležet na tom, koho v semifinále dostaneme."

reklama