17. 2. 2011 23:35
Charkov - Leverkusen 0:4, Soluň - CSKA Moskva 0:1
Tomáš Necid.
Tomáš Necid. | Foto: Reuters

Praha - Český reprezentační obránce Michal Kadlec strávil v dresu Leverkusenu na hřišti celý zápas v úvodním utkání 2. kola Evropské ligy na půdě ukrajinského Charkova.

A podílel se na excelentním výkonu německého týmu. Bayer na Ukrajině zvítězil jednoznačně 4:0 a před domácí odvetou si tak prakticky zajistil postup do osmifinále evropské soutěže.

Řepka: Snad se mi konečně podaří nad Liverpoolem vyhrát
Liverpool oznámil nominaci na Spartu, Gerrard chybí

Leverkusen v letošním ročníku EL opravdu válí. Z devíti zápasů naplno bodoval sedmkrát.

Galapředstavení druhého týmu bundesligy začalo ve 20. minutě, kdy se prosadil Švýcar Eren Derdiyok. Další góly přišly až v poslední dvacetiminutovce. Nejprve zvýšil střídající Castro a debakl domácích dokonal dvěma slepenými góly Sam.

Dobrou výchozí pozici do odvety si zajistil také CSKA Moskva. Jednogólové vítězství ruskému klubu na půdě PAOK Soluň zařídil svým šestým gólem v této sezoně Evropské ligy český útočník Tomáš Necid. Ruskému celku tak za týden v domácí odvetě stačí k postupu do osmifinále remíza.

Michal Kadlec.
Michal Kadlec. | Foto: Reuters

Necid se prosadil po půlhodině hry. Dostal do vápna centr z levé strany, zpracoval si míč na prsou a pohotovou střelou rozhodl o vítězství.

Šance na postup se naopak rapidně snížily Anderlechtu, za který nastoupili Lecjaks a Mazuch, a také Besiktasi, v jehož obraně hrál Sivok.

Anderlecht prohrál doma s Ajaxem Amsterdam 0:3. Klíčový moment se odehrál v 55. minutě, kdy mohl Polák Wasilewski z penalty vyrovnat, ale selhal.

Ještě o něco hůře je na tom istanbulský Besiktas, který na svém stadionu podlehl 1:4 Dynamu Kyjev. Na vedoucí gól Vukojeviče ještě stihl odpovědět Quaresma, pak už ale stříleli góly jen hráči ukrajinského týmu. Portugalská hvězda navíc v závěra viděla červenou kartu.

Šlágr druhého kola mezi domácí Neapolí a Villarrealem skončil bezbrankovou remízou. V 72. minutě se sice prosadil nejlepší střelec italské ligy Edinson Cavani, ale jeho gólová hlavička nebyla uznána kvůli ofsajdu.

Úvodní utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy:

Rubin Kazaň - Twente Enschede 0:2 (0:0)
Branky: 77. De Jong, 88. Wisgerhof. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.).

Metalist Charkov - Bayer Leverkusen 0:4 (0:1)
Branky: 90. a 90.+2 Sam, 23. Derdiyok, 72. Castro. Rozhodčí: Gumienny (Belg.).

SSC Neapol - Villarreal 0:0
Rozhodčí: Clattenburg (Angl.). ČK: 90. Aronica (Neapol).

Besiktas Istanbul - Dynamo Kyjev 1:4 (1:1)
Branky: 37. Quaresma - 27. Vukojevič, 50. Ševčenko, 56. Ayila, 90. Gusev z pen. Rozhodčí: Proenca (Port.). ČK: 90. Quaresma.

Anderlecht - Ajax Amsterodam 0:3 (0:1)
Branky: 32. Alderweireld, 59. Eriksen, 67. Hamdáví. Rozhodčí: Rocchi (It.).

Lech Poznaň - Sporting Braga 1:0 (0:0)
Branka: 72. Rudnevs. Rozhodčí: Bezborodov (Rus.).

BATE Borisov - Paris St. Germain 2:2 (1:1)
Branky: 16. Bressan, 81. Gordejčuk - 31. Erding, 89. Luyindula. Rozhodčí: Jefet (Izr.).

Benfica Lisabon - VfB Stuttgart 2:1 (0:1)
Branky: 70. a 81. Cardozo - 21. Harnik. Rozhodčí: Braamhaar (Niz.).

Glasgow Rangers - Sporting Lisabon 1:1 (0:0)
Branky: 66. Whittaker - 89. Fernández. Rozhodčí: Gräfe (Něm.).

FC Basilej - Spartak Moskva 2:3 (2:0)
Branky: 36. Frei, 41. Streller - 61. Kombarov, 70. Dzjuba, 90.+2 Ananidze. Rozhodčí: Stavrev (Mak.). ČK: 78. Shaqiri (Basilej).

Young Boys Bern - Zenit Petrohrad 2:1 (0:1)
Branky: 46. Lulič, 90.+4 Mayuka - 20. Lombaerts. Rozhodčí: Kakos (Řec.). ČK: 69. Bystrov (Zenit).

PAOK Soluň - CSKA Moskva 0:1 (0:1)
Branka: 29. Necid. Rozhodčí: Marriner (Angl.).

FC Sevilla - FC Porto 1:2 (0:0)
Branky: 65. Kanouté - 58. Rolando, 85. Guarín. Rozhodčí: Thomson (Skot.).

Lille - PSV Eindhoven 2:2 (2:0)
Branky: 6. Gueye, 31. De Melo - 83. Bouma, 84. Toivonen. Rozhodčí: Tudor (Rum.).