reklama

Nedvěd reprezentaci věří. Podobá se prý té z roku 1996

Pavel Nedvěd Pavel Nedvěd autor: Milan Kammermayer
Majitel Zlatého míče za rok 2003 dokonce vidí ve výběru trenéra Pavla Vrby určité spojitosti s týmem, jenž před dvaceti lety v Anglii překvapil ziskem stříbrných medailí.

Praha - Bývalý reprezentační kapitán Pavel Nedvěd, který byl dnes uveden do síně slávy českého fotbalu a zároveň se stal ambasadorem čínské ligy, nemá obavy z vystoupení národního týmu na letním mistrovství Evropy. Majitel Zlatého míče za rok 2003 dokonce vidí ve výběru trenéra Pavla Vrby určité spojitosti s týmem, jenž před dvaceti lety v Anglii překvapil ziskem stříbrných medailí.

"A nejenom proto, že rok končí šestkou," řekl Nedvěd novinářům po slavnostním ceremoniálu na Strahově. "Po přípravném zápase se Skotskem sice byla kritika, ale v prvním poločase kluci nehráli vůbec špatně. Takže obavy nemám. Navíc na Euru nebudeme favorité a bez tlaku se nám bude hrát líp," dodal.

Řada hráčů navíc podle Nedvěda bude na šampionátu ve Francii hrát o velké angažmá. "Trenér Vrba poskládal tým dobře a logicky, je v něm hodně mladých kluků, co se budou chtít prosadit," uvedl Nedvěd a připomněl právě mistrovství v roce 1996, po němž on i další jeho spoluhráči zamířili do zahraničí.

"To jsou všechny ty spojitosti, co nás můžou vrátit o dvacet let zpátky," uvedl.

Daridovi s Necidem chybí jen kousek

"Kluci mají šanci a fotbal je o motivacích. Kdo ji má větší, tak se mu i podaří uspět," přidal Nedvěd. Nemyslí si, že by současná reprezentace postrádala výrazné individuality.

"Vždycky v týmu byly a jsou, akorát teď možná nejsou vidět. To stejné platilo i o nás před dvaceti lety. Kluci jako Necid, Darida jsou všechno hráči, kterým chybí jen kousek k tomu, aby nastartovali kariéru do vyšších pater. Navíc nejsou staří, mají všechno před sebou a jde říct, že jsou vlastně úplně na začátku," prohlásil.

Nedvěd se uvedením do síně slávy dočkal druhého ocenění během dvou dnů, v úterý se totiž stal ambasadorem čínské ligy. "Říkal mi to čínský prezident a je to pro mě i Českou republiku velká čest. Vždyť přede mnou tam byl David Beckham," uvedl bývalý hráč Lazia Řím nebo Juventusu, který se s prezidentem Si Ťin-pchingem setkal na úterní večeři.

"Hřeje mě, že vždycky, když kolem mě procházel, tak se zastavil a podal mi ruku," uvedl Nedvěd. "Bylo to moc fajn, u tak velkého stolu jsem ještě nikdy neseděl - 140 lidí v jedné řadě," přidal s tím, že spolupráci s Čínou oceňuje. "Má velký ekonomický a sportovní potenciál a je dobře, že toho můžeme využít a pomoci si navzájem," uvedl.

Čína půjde nahoru

Podle Nedvěda bude také nutné s čínským fotbalem do budoucna počítat. "Udělali velké přestupy, prezident fotbal hodně podporuje. A co vím, tak nabídku jít k nim hrát má třeba i Zlatan Ibrahimovic, takže se můžeme v létě dočkat, že tam půjdou další velká jména," řekl Nedvěd.

"Čínský fotbal půjde nahoru, ale nebude to ze dne na den. Nemají ekonomické problémy a tím, že jich je hrozně moc, tak z kvantity vyberou časem i kvalitu," uvedl.

reklama