reklama

Chrienův přestup do Benfiky, která má skvělou mládež a nejlepší skauty, je pocta, míní agent Nehoda

Martin Chrien podepsal pětiletý kontrakt s Benfikou Lisabon Martin Chrien podepsal pětiletý kontrakt s Benfikou Lisabon autor: Twitter
Benfica byla nejrychlejší a měla největší zájem, říká o přestupu mladého Slováka Martina Chriena z Plzně do slavného klubu jeho agent David Nehoda

Praha - Viktoria Plzeň si Martina Chriena pořídila před třemi lety. V lize ho pak ve svém dresu nasadila všehovšudy do tří zápasů, obvykle mladý Slovák obíhal různá hostování. A teď Viktoria právě tohoto 21letého hráče, se kterým jako by sama ani příliš nepočítala, prodala do Benfiky Lisabon. Jak se to mohlo stát?

Ben Haim, Kadlec, ale i Pacanda s Biničem. Podívejte se na nejdražší přestupy ligové historie Ben Haim, Kadlec, ale i Pacanda s Biničem. Podívejte se na nejdražší přestupy ligové historie Prohlédněte zde

Chrienovi skvěle vyšlo mistrovství Evropy hráčů do 21 let. Navzdory tomu, že Slováci nakonec do semifinále nepostoupili, padl v Polsku do oka řadě zahraničních skautů. Ve všech třech vystoupeních Hapalova výběru ve skupině nastupoval v základní sestavě, zaznamenal na turnaji i dvě branky. "Ptali se na něj z belgických, nizozemských i dalších klubů, ale zájem Benfiky byl nejintenzivnější a Portugalci jednali opravdu velmi rychle," vypráví David Nehoda, Chrienův agent, který transfer realizoval.

Na evropských šampionátech se jeho klientům obvykle daří, před dvěma lety takhle zazářil do té doby takřka bezejmenný jihlavský útočník Jan Kliment, který díky tomu získal smlouvu v bundesligovém Stuttgartu, teď hostuje v dánském Bröndby. "A mimochodem v Kodani o jeho další služby projevili zájem, takže se teď bavíme o tom, jestli prodloužíme hostování, nebo zda půjde o přestup," zmiňuje Nehoda.

Ale zpátky k Chrienovi. V červenci 2014 přestoupil do Plzně jako velký talent slovenského fotbalu z Banské Bystrice. A pak šel z jednoho hostování do druhého:České Budějovice, Zbrojovka, Ružomberok… Před půl rokem se do Plzně vrátil a počítalo se s tím, že by mohl atakovat základní sestavu, ale všechno pro změnu zkomplikovalo zranění.

I tak platí, že je lehce s podivem, jak s talentem, po kterém skočila Benfica, v Plzni nakládali. "To si musí v první řadě vyhodnotit Viktoria, s jakým úmyslem si ho vlastně pořizovala a jak se potom ta vize naplnila nebo ne. Já bych teď chtěl naopak Plzeňským poděkovat za to, jak vstřícně se k současné situaci postavili a umožnili Martinovi jeho kariéru rozvinout tím, že jsme přestup do Benfiky mohli bez komplikací realizovat," říká Nehoda.

Ačkoli Chrien v Plzni prakticky nehrál, v průběhu jara s Viktorií prodloužil smlouvu. V českém fotbalovém zákulisí se spekulovalo, že má nyní opět zamířit na hostování, konkrétně snad do Brna. "Nevím, možná si plzeňští funkcionáři něco takového s Brnem domlouvali třeba v rámci transferu Jakuba Řezníčka. Za naši stranu by ale nic takového rozhodně nepřicházelo do úvahy," kroutí hlavou David Nehoda. A po úspěšném ME "21" pochopitelně obzvlášť.

S talenty by kluby měly mít větší trpělivost, míní Nehoda

David Nehoda, fotbalový agent David Nehoda Foto: Archiv Davida Nehody

Transferní cena, kterou Benfica do plzeňské kasy vyplatí, není nijak závratná, ale v situaci, kdy Viktoria s transferem těžko mohla dopředu počítat, ji jako příjemné překvapení jistě potěší. Zdroje se shodnou, že jde zhruba o 25 milionů korun.

"Pro mě je nejpodstatnější, že přestup právě do Benfiky vnímám jako obrovský sportovní úspěch. Ten klub má úžasné mládežnické týmy, s tím související vyhlášený skauting. A když si právě Benfika ukázala na Martina Chriena, je to svým způsobem i v kontextu evropského fotbalu pocta," rozplývá se Nehoda nad transferem mladého hráče, který v Lisabonu dostal pětiletý kontrakt.

Zajímavé je, že podobně jako Chrien zazářil ve slovenském dresu na šampionátu třeba i Jaroslav Mihalík, byť předtím jak v dresu Slavie, tak na hostování v Cracovii Krakov zrovna neexceloval. Až jeho vydařené výkony na šampionátu přispěly k tomu, že na něj polský klub uplatnil opční právo.

"Mně to ale nepřekvapuje, že se ti kluci na turnaji představili v tak dobrém světle. Viděl jsem několik zápasů slovenské "21", Martin Chrien v nich hrál vždycky velmi dobře. Čím to je, že v klubech tolik nezáří? Přijde mi, že na ty mladé chlapce příliš pospícháme. Jednou, dvakrát se jim výkon nepovede úplně stoprocentně - a už se dostávají pod tlak fanoušků, médií… Trenéři je ze sestavy vyšoupnou a pak je docela velký problém se do ní zpátky dostat. Trochu více trpělivosti by mnohdy prospělo," míní David Nehoda.

Benfica Lisabon je úřadujícím portugalským mistrem, bude tedy startovat ve skupině Ligy mistrů. Své zápasy hrává na Estádio da Luz pro 64 000 diváků.

Vysvědčení českých mladíků? Slabý průměr. Premiantem je stoper Simič, naopak Sáček by prolítl Vysvědčení českých mladíků? Slabý průměr. Premiantem je stoper Simič, naopak Sáček by prolítl Prohlédněte zde
reklama