Nejspornější momenty fotbalového MS

SportPlus
30. 6. 2006 0:00
Praha - Fotbalové MS v Německu provází diskuze nad nepřesnými výroky rozhodčích. Prohlédněte si nejspornější momenty zápasů na šampionátu. Uvnitř: Galerie.
Chorvat Josip Šimunič dostal v zápase s Austrálií od sudího Grahama Polla červenou kartu až za tři žluté. | Foto: Reuters

• Nejvíce zatím šampionát ovlivnila penalta, kterou španělský sudí Medina Cantaleja odpískal Italům v poslední minutě vyrovnaného osmifinále s Austrálií. Ital Grosso tehdy ochotně přepadl přes ležícího australského obránce Lucase Neilla a Totti penaltu v pohodě proměnil.

• Nejdiskutovanějším zápasem bylo osmifinále Nizozemsko - Portugalsko. Ruský sudí Valentin Ivanov se postaral o rekord v podobě 16 udělených žlutých karet. Ve čtyřech případech následovala po druhé žluté červená. Utkání bylo dohráno v totálním chaosu. Odborníci mnoho žlutých karet kritizují, naopak Ivanov měl dát okamžitě červenou Nizozemci Boulahrouzovi za likvidační zákrok na Portugalce Cristiana Ronalda a Portugalci Figovi za úder protihráče hlavou.
  • Největší rozhodcovský trapas se povedl Grahamu Pollovi z Anglie v utkání základní skupiny F Chorvatsko - Austrálie (2:2). Tomu se v chaosu posledních minut povedl výkon hodný Járy Cimrmana - jednomu hráči udělil tři žluté. Chorvat Šimunič už dvě žluté karty měl, což však Pollovi uniklo.. Nechal ho ještě několik minut běhat po hřišti a vyloučil jej až po třetí karetním napomenutí.
  • V osmifinále Brazílie - Ghana slovenský rozhodčí Luboš Michel pustil Brazilcům v nastavení prvního poločasu gól z ofsajdu. Hlavní vina ale leží na jeho asistentovi Martinu Balkovi, který situaci špatně posoudil. Obhájci titulu se díky Adrianově trefě dostali do důležitého vedení 2:0.
  • Štěstí měl egyptský sudí Fatáh, když Australané otočili zápas stejné základní skupiny F proti Japonsku. Úvodní branku totiž Japonci dali po faulu na australského brankáře Schwarzera. Za neodpískaný faul se mu Egypťan ještě v poločase omluvil.
  • Valentin Ivanov perlil už v bezbrankovém utkání skupiny G Francie - Švýcarsko. Obránce Patrik Müller evidentně zastavil střelu Thierryho Henryho z Francie rukou v pokutovém území, ale Rus jeho zákrok přešel mlčením.
  • Švýcarům pomohl rozhodčí také v zápase stejné základní skupiny proti Togu, který nakonec vyhráli 2:0. A penaltě unikl opět obránce Müller, který v prvním poločase v pokutovém území poslal k zemi nejznámějšího tožského hráče Emmanuela Adebayora.
  • Dosud nevyšší vítězství na šampionátu zaznamenala Argentina v souboji skupiny C s výběrem Srbska a Černé Hory. Debakl 6:0 mohl být ještě výraznější, kdyby italský rozhodčí Rosetti uznal regulérní Crespův gól. Argentinec navíc dostal za pokračování v akci žlutou kartu.
  • Spíše než na hlavním arbitrovi leží vina za neuznaný gól Francie do sítě Korejců v prokleté skupině G na jednom z jeho asistentů. Ve 32. minutě za stavu 1:0 pro Francii zastavil korejský gólman Vieirovu hlavičku zjevně až za brankovou čarou, ale gól nebyl uznán. Zápas skončil remízou 1:1.