Auf wiedersehen! Nečekaná senzace je na světě, Němci na MS končí už po základní skupině

Němečtí fotbalisté přijeli do Ruska jako jeden z největších favoritů. Nakonec se ale loučí už po základní skupině. Podívejte se na zápas s Koreou ve fotogalerii.
Němečtí fotbalisté po zápase s Jižní Koreou nemohli věřit tomu, co se právě stalo. Úřadující šampioni prohráli 0:2 a s letošním turnajem se loučí.
Timo Werner ani nikdo jiný z německých reprezentantů nedokázal skórovat.
Němci potřebovali vyhrát i kvůli tomu, že Švédsko nečekaně rozdrtilo Mexiko 3:0
Jenže obhájci titulu nakonec, stejně jako před čtyřmi lety Španělé a před osmi lety Italové, postupový výsledek neuhráli.
Aktualizováno 27. 6. 2018 19:31
Německo v rozhodujícím duelu základní skupiny prohrálo s Jižní Koreou 0:2, a do play off tedy jde místo obhájce titulu Švédsko. To dnes překvapivě hladce smetlo Mexičany 3:0 a díky této výhře dokonce bere vítězství ve skupině. Z druhého místa postupuje právě Mexiko.

Moskva - Obhájci zlatých medailí Němci vypadli na fotbalovém mistrovství světa už v základní skupině. V Kazani senzačně prohráli s Jižní Koreou 0:2 a skončili ve skupině F na posledním místě o skóre za dnešním soupeřem.

Svěřenci Joachima Löwa, kteří na úvod turnaje v Rusku podlehli Mexiku 0:1 a poté vydřeli výhru nad Švédskem 2:1, jsou třetím obhájcem titulu v řadě, který ztroskotal na MS už v základní skupině. Před čtyřmi lety to byli Španělé, v roce 2010 Italové.

"V této chvíli je těžké říct, proč jsme vypadli. Naše zklamání je obrovské. Nezasloužili jsme si znovu vyhrát mistrovství světa ani postoupit do osmifinále," řekl trenér Německa Joachim Löw.

O triumfu korejského týmu rozhodl ve třetí minutě nastaveného času Kim Jong-kwon, o tři minuty později přidal pojistku Son Hung-min.

Do vyřazovacích bojů naopak postupují Švédové, kteří ve středu porazili Mexiko 3:0.  Švédsko šlo do vedení pět minut po změně stran, kdy svůj první reprezentační gól vstřelil levý obránce Ludwig Augustinsson. Následně zvýšil další obránce Andreas Granqvist, který proměnil už svou druhou penaltu na turnaji. Trápení Mexika pak dokonal kuriózním vlastním gólem Edson Álvarez.

Jelikož Němci boj o postup nezvládli, mohlo se radovat i Mexiko. Do osmifinále tak prošlo už posedmé za sebou, v předchozích šesti případech to pro ně ale byla konečná. Tentokrát se to pokusí napravit proti vítězi skupiny E, kde o prvenství usilují Brazilci, Švýcaři i Srbové. Švédové vyzvou druhého z postupujících.

Němci hráli těžkopádně

Löw udělal v německé sestavě pět změn od minulého utkání se Švédy. Poprvé na turnaji nastoupili Süle s Goretzkou, do úvodní jedenáctky se vrátili Hummels a Özil, naopak Müller začal mezi náhradníky.

Němci se rozjížděli hodně pomalu a v 19. minutě málem inkasovali jako první. Čong U-jong z přímého kopu překvapil gólmana Neuera, kterému vypadl míč, ale pak ho ještě stačit vyrazit na roh před dobíhajícím Son Hung-minem. Útočník Tottenhamu o chvíli později z další slibné pozice minul.

Obhájci titulu častěji drželi míč, ale v ofenzivě působili těžkopádně a nedařilo se jim překonávat korejský obranný blok. Do první příležitosti se až ve 39. minutě dostal po rohu Hummels, který zblízka nedokázal míč protlačit do branky.

Němci do druhého poločasu vstoupili mnohem aktivněji. Nejprve Goretzkovu hlavičku reflexivně vyrazil Čche Hjon-u, jehož branku pak Werner z voleje přestřelil.

Vzhledem k tomu, že Švédsko v souběžně hraném duelu vedlo nad Mexikem, potřebovalo Německo k postupu zvítězit. Favorité se však trápili, působili nervózně a nechávali Korejcům hodně prostoru.

Hrdina zápasu se Švédskem Kroos z dálky pálil nad branku, hlavičku střídajícího Gómeze chytil Čche Hjon-u. Korejci se často dostávali do brejků a po jednom z nich Son Hung-min střílel o kousek vedle.

Němci se ani v závěru nedostali do souvislejšího tlaku. V 87. minutě byl nejblíže gólu Hummels, který z malého vápna hlavičkoval mimo. "Nedokázali jsme dostat míč do sítě, přestože jsme měli hodně šanci, i já v závěru. Tohle jsem měl proměnit," podotkl Mats Hummels.

Sen Němců se definitivně rozplynul v nastavení. Kroos při rohu tečoval míč k volnému Kim Jong-kwonovi a ten poprvé překonal Neuera. Rozhodčí nejprve gól neuznal pro ofsajd, ale verdikt změnil po zhlédnutí videa.

Při závěrečném vabanku úřadující šampioni inkasovali podruhé. Brankář Neuer na útočné polovině ztratil míč, na dlouhý nákop si naběhl Son Hung-min a v šesté minutě nastavení dokonal zmar favorita. Ten na MS vypadl ve skupině poprvé od roku 1938.

"Týmu chyběla ve hře obvyklá lehkost, bezstarostnost i dynamika. Kvůli tomu jsme si nevytvářeli gólové šance, takže jsme si vyřazení zasloužili," upozornil Löw.

Korejci na světových šampionátech stylově ukončili osmizápasové čekání na vítězství. "Pravděpodobně si mysleli, že nás porazí, což si myslel skoro každý. Mě napadlo, že použijeme opačnou strategii a skutečně jsme uhodili hřebíček na hlavičku," prohlásil trenér Koreji Šin Te-jong.

Švédové udeřili po přestávce

Už po 15 vteřinách zápasu mezi Mexikem a Švédskem dostal žlutou kartu Mexičan Gallardo, a stal se tak nejrychleji potrestaným hráčem v historii MS. Švédové potřebovali vyhrát, proto se od začátku tlačili do útoku. Hrozili zejména ze standardních situací a těžili z výrazné výškové převahy.

Mexičany ale držel brankář Ochoa. Nejprve vyrazil nepříjemný přímý kop Forsberga, následně sledoval, jak Bergova střela přes hlavu skončila těsně vedle, a ve 31. minutě reflexivně vyrazil další pokus Berga, který v nastavení ještě trefil boční síť. Ochovi spoluhráči za celý poločas zahrozili jen jednou, ale Velova střela skončila těsně vedle.

Pět minut po změně stran už se Švédové vytouženého gólu dočkali. Po přízemním centru z pravé strany nesedla střela Claesonovi, míč se ale odrazil k Augustinssonovi a levý bek ho napálil do sítě. Ochoa si sice na míč sáhl, jenže v cestě do branky mu nezabránil.

Mexiko nepředvádělo výkon, jaký mu pomohl porazit obhájce titulu Němce, naopak po hodině hry přišel brejk Švédů a zákrok Morena na Berga posoudil sudí Pitana jako penaltu. K ní si stoupl Granqvist a tvrdou střelou do šibenice nedal Ochoovi šanci.

A v 74. minutě nepovedený den Mexičanů potvrdil Alvárez. Po prodlouženém autu se pravý bek snažil odkopnout míč, ale jen promáchl a druhou nohou si smolně srazil míč do vlastní branky. Byl to už o sedmý vlastní gól na turnaji, což je nový rekord MS.

Až pak se Mexičané probudili, ale několik nadějných útoků k brance nedotáhli. V závěru už spíše čekali na výsledek Němců a fanoušci jim bouřlivými oslavami dali najevo, že i přes porážku jdou dál.

Mistrovství světa ve fotbale v Rusku - skupina F:

Mexiko - Švédsko 0:3 (0:0)

Branky: 50. Augustinsson, 62. Granqvist z pen., 74. vlastní Álvarez. Rozhodčí: Pitana - Maidana, Belatti - Vigliano (video, všichni Arg.). ŽK: Gallardo, Moreno, Layún - Larsson, Lustig. Diváci: 33.061.

Mexiko: Ochoa - Álvarez, Salcedo, Moreno, Gallardo (65. Fabian) - Layún (89. Peralta), Herrera, Guardado (75. Corona), Vela, Lozano - Hernández. Trenér: Osorio.

Švédsko: Olsen - Lustig, Lindelöf, Granqvist, Augustinsson - Claesson, Larsson (57. Svensson), Ekdal (80. Hiljemark), Forsberg - Berg (68. Thelin), Toivonen. Trenér: Andersson.

Jižní Korea - Německo 2:0 (0:0)

Branky: 90.+3 Kim Jong-kwon, 90.+6 Son Hung-min. Rozhodčí: Geiger (USA) - Fletcher (Kan.), Anderson (USA) - Makkelie (video, Niz.). ŽK: Čong U-jong, I Če-song, Mun Son-min, Son Hung-min (všichni Korea). Diváci: 41.835

Korea: Čche Hjon-u - I Jong, Jun Jong-sun, Kim Jong-kwon, Hong-čchol - I Če-song, Čong U-jong, Čang Hjon-su, Mun Son-min (69. Ču Se-čong) - Ku Ča-čchol (56. Hwang Hi-čchan, 79. Ko Jo-han), Son Hung-min. Trenér: Šin Te-jong.

Německo: Neuer - Kimmich, Hummels, Süle, Hector (78. Brandt) - Khedira (58. Gómez), Kroos - Goretzka (63. Müller), Özil, Reus - Werner. Trenér: Löw.