reklama

Největší stadion v Evropě dostane nový kabát, Barcelona zmodernizuje Nou Camp

Diváci si budou zvykat na zastřešený Nou Camp. Diváci si budou zvykat na zastřešený Nou Camp. autor: www.twitter.com
Barcelona začne od příštího roku s rozsáhlou modernizací svého stadionu. Dokončení rekonstrukce Nou Campu je naplánováno na rok 2021. Stavba bude stát okolo 600 milionů eur.

Barcelona - Katalánský velkoklub FC Barcelona seznámil širokou veřejnost s konečným návrhem nového vzhledu stadionu.

O celou stavbu se postará japonská společnost Nikken Sekkei ve spolupráci s katalánskými architekty Joanem Pascualem a Ramonem Ausiém.

A vypadat by po dokončení měl takto:

Dočká se nového stadionu Messi?

S přestavbou se začne už příští rok, slavnostní otevření zrekonstruovaného stadionu je naplánováno na rok 2021, kdy bude největší hvězdě týmu Lionelu Messimu 35 let.

Celý projekt vyjde Barcelonu na částku okolo 600 milionů eur (přibližně 16 miliard korun). 420 milionů spolkne stadion, dalších 90 milionů eur hala Palau Blaugrana, ve které mimo jiné hrají basketbalisté Barcelony s Tomášem Satoranským, a podzemní parkoviště by mělo spolknout rovněž 90 milionů eur.

Trojzubec má cenu poloviny stadionu

Pro srovnání trio Lionel Messi, Luis Suárez a Neymar má podle serveru Transfermarkt.com hodnotu 310 milionů eur. Výkupní klauzule mají tito hráči ještě mnohem vyšší. Barcelona by mohla téměř celý projekt zaplatit pouze z prodeje těchto fotbalistů.

Nou Camp čekala velká rekonstrukce už v roce 2008, ale kvůli finanční krizi se plán neuskutečnil.

Na krajinu už nebude vidět

Barcelonský svatostánek dostane nový kabát, ale rozsáhlé rekonstrukce ho čekají i uvnitř.

Největší novinkou ale bude kompletní zastřešení všech sedadel a zvýšení kapacity o šest tisíc míst. Stadion tedy pojme 105 tisíc diváků. Stavitelé také plánují obrovské podzemní parkoviště, jež by mělo výrazně uvolnit prostory okolo stadionu.

Nou Camp se začal stavět v roce 1954, protože předchozí šedesátitisícový stánek Camp de Les Corts byl původně postaven pro 20 tisíc diváků.

Kapacita se sice neustále navyšovala až na konečných 60 tisíc míst, ale poptávka v Barceloně po fotbale byla mnohem větší, proto se vedení rozhodlo pro výstavbu Nou Campu.

Starý stadion praskal ve švech

Dnešní Nou Camp byl dokončen v roce 1957. Téměř šedesátiletý stadion má za sebou už dvě rozsáhlé rekonstrukce z let 1982 a 1995.

Po první rekonstrukci hostil Nou Camp mistrovství světa ve fotbale. V roce 1992 se na Nou Campu odehrávaly letní olympijské hry.

reklama