reklama

Nekamenujte sudí ani hráče, ještě než to začne. Až pak

autor: Reuters
Fotbalový deník Aktuálně.cz, díl pátý

Praha - K úvodním zápasům mistrovství světa vzhlížejí fanoušci s nedůvěrou. Obvykle je to nuda, srovnatelná s předchozím slavnostním ceremoniálem. Padá málo gólů, hra na jistotu vítězí.

Letos navíc hrají mužstva, ze kterých průměrný český expert zná tak obránce Marqueze (Mexičan z Barcelony) a záložníka Pienaara (Jihoafričan z Evertonu). Jestli vám do včerejška něco říkala obranná čtveřice Gaxa, Mokoena, Khumalo, Twala, pak jste nadprůměrní.

Není to ale právě důvod k domněnce, že letošní první zápas nebude tak špatný? A vůbec, my eurocentristi bychom si měli raději hned na začátku turnaje sundat růžové euroligové brýle a připravit se na příjemné překvapení, že pěkný fotbal se hraje i jinde.

Abychom nezapomněli - ještě jednoho z aktérů dobře známe. Na lavičce domácích Bafana bafana sedí slovutný Carlos Alberto Parreira, kterého onehdá čeští bufuňáři na nezapomenutelné tiskové konferenci málem přetáhli k nároďáku místo Brücknera. Chybělo tak málo… Zavzpomínejte si.

Fotbalový deník:
Díl 1: Hitparáda: Nejhorší fotbalovou hymnu mají Němci
Díl 2: Říše zla posílá na šampionát Duklu a Rudou hvězdu
Díl 3: Video: Penalty, které budou na šampionátu zakázány
Díl 4: O polámaném šampionátu, který se možná ani nedohraje

Testem globální kvality fotbalu bude nepochybně i úvodní trojice sudích: Uzbek (hlavní) - Uzbek (pomezní) - Kyrgyz (pomezní). Jestli se jim povede udělat nějaké chyby, je polemika o zapojení „fotbalově rozvojových zemí" nasnadě. Navrhujeme nedělat předčasné závěry - viz boty údajně špičkových rozhodčích v Lize mistrů a Evropské lize.

Tady je jeden exemplární případ:

Youtube video Youtube video   Přehrajte zde

A tady celý seriál:

Jako obvykle se z mistrovství světa radují obchodníci s televizory. Letos s 3D televizory, což je vynález, o kterém se naší rodině, když před MS v hokeji 1972 zakoupila černobílý přístroj východoněmecké výroby značky Stassfurt, ani nesnilo.

Protože chápeme nadšení pro vše nové, připojujeme i varování lékařů: Naše oči nejsou na každodenní několikahodinové sledování 3D přenosů stavěné. V žádném případě vás nechceme od žádného zápasu odrazovat. Jen doporučujeme alespoň střídat 3D a 2D, abyste se pak nedivili, že vás bude bolet hlava. Dobrou zábavu!

reklama