Němci nečekaně klopýtli na Kypru

ČTK, SportPlus
16. 11. 2006 0:01
Praha - Fotbalisté Německa v kvalifikaci mistrovství Evropy nečekaně zaváhali na Kypru a pouze tam remizovali 1:1, Irové si snadno poradili se San Marinem.

Němci si připsali do tabulky skupiny D pouze bod a dostali se na první místo před české reprezentanty jen díky lepšímu skóre.

Němci začali velmi dobře a rychle si vypracovali několik příležitostí, jejich aktivita vyústila v branku Ballacka. Německý kapitán se po rozehraném přímém kopu opřel do míče z 22 metrů a trefil se přesně k tyči.

Jenže Kypřané do poločasu vyrovnali nejen hru, ale i skóre. I na druhé straně se prosadil také kapitán, útočník Okkas.

Ve druhé půli začali lépe domácí, ale rozhodnout mohly oba týmy. Ránu Schweinsteigera vykopli z brankové čáry domácí obránci a branka Kypřanů nebyla uznána kvůli předchozímu ofsajdu.

Naturalizovaný Brazilec Eduardo pomohl Chorvatsku třemi zásahy k výhře 4:3 v Izraeli a vrátil svůj tým zpět na první místo skupiny E.

Pro Izraelce to byla první soutěžní prohra po patnácti utkáních. Naposledy podlehli v roce 2003 Francii.

Eduardo začal úřadovat za stavu 1:1. Do vedení dostal hosty ještě v prvním poločase, když mířil přesně hlavou. Stejně se prosadil i podruhé a třetí branku přidal z voleje po snížení Benajuna. Tato branka se nakonec ukázala jako rozhodující, neboť těsně před koncem se prosadil podruhé v zápase domácí Colautti, ale na vyrovnání již Izraelci neměli dostatek času.

Rusové zvítězili v Makedonii 2:0 zásluhou povedeného vstupu do zápasu, který rozhodli během první půlhodiny. Nejprve se prosadil svým prvním reprezentačním gólem záložník Bystrov a vedení pak potvrdil útočník Aršavin, když po průniku Biljaletdinova trefil horní roh branky.

Irové přehráli San Marino

Irští fotbalisté podle očekávání doma přehráli San Marino a zvítězili 5:0 také zásluhou tří branek elitního útočníka Keana. Do kvalifikační skupiny D, ve které je i český národní tým, si tak připsali tři body a jsou čtvrtí se ziskem čtyř bodů.

První branku si hosté dali sami, když Reidův přímý kop nešťastně tečoval obránce Simoncini. Ještě do poločasu Irové získali tříbrankové vedení díky Doylově zásahu hlavou a první trefě Keana, který zasunul míč do branky podél gólmana.

Po změně stran pak nejlepší střelec v historii irské reprezentace mířil přesně hned dvakrát. Nejprve proměnil pokutový kop a pět minut před koncem uzavřel hattrick hlavou po centru Reida.

Portugalci si připsali očekávanou výhru 3:0 nad Kazachstánem. Ve skupině A jsou sice až čtvrtí, ovšem na vedoucí Finsko ztrácejí čtyři body a mají utkání k dobru. O branky se postarali oba krajní záložníci. Simao Sabrosa využil přihrávky Deka a tvrdou ranou trefil přesně roh branky.

Záložník Manchesteru United Cristiano Ronaldo pak předvedl svou typickou samostatnou akci a neomylně zavěsil. Třetí trefu měl na svědomí opět Simao poté, co se k němu dostal míč po rohovém kopu.

Skupina A:
Lahti: Finsko - Arménie 1:0 (1:0)
Branka: 10. Nurmela. Rozhodčí: Thompson (Skot.). Diváci: 10.000.

Brusel: Belgie - Polsko 0:1 (0:1)
Branka: 19. Matusiak. Rozhodčí: Dougal (Skot.).

Coimbra: Portugalsko - Kazachstán 3:0 (2:0)
Branky: 8. a 85. Simao, 30. Ronaldo. Rozhodčí: Rogalla (Švýc.).

• tabulka skupiny A

Skupina D:
Nikósie: Kypr - Německo 1:1 (1:1)
Branky: 43. Okkas - 15. Ballack. Rozhodčí: Fröjdfeldt (Švé.). Diváci: 12.000.
Kypr: Giorgalides - Lambru, Elia, Luka - Theodotou (79. Charalambus), Charalambides, Michael (68. Krassas), Makridis, Aloneftis - Konstantinu, Okkas.
Německo: Hildebrand - Fritz, A. Friedrich, M. Friedrich, Lahm - Odonkor (79. Hitzlsperger), Ballack, Frings, Schweinsteiger - Klose, Neuville (62. Hanke).

Dublin: Irsko - San Marino 5:0 (3:0)
Branky: 31., 57. z pen. a 85. Keane, 7. vlastní Simoncini, 24. Doyle. Rozhodčí: Isaksen (Faerské ostrovy).
Irsko: Given - Finnan, McShane, Dunne, O'Shea - Carsley (50. Douglas), Kilbane (79. Lee), Reid, Duff - Doyle (63. McGrady), Keane.
San Marino: F. Valentini - Bugli - Albani, Bacciocchi, Simoncini (81. Bonini) - Vannucci (72. Crescentini), C. Valentini, Andreini, Mariotti (59. Marani) - Marani, Selva.

• tabulka skupiny D

Skupina E:
Skopje: Makedonie - Rusko 0:2 (0:2)
Branky: 18. Bystrov, 31. Aršavin. Rozhodčí: Allaerts (Bel.). Diváci: 16.500.

Tel Aviv: Izrael - Chorvatsko 3:4 (1:2)
Branky: 8. a 89. Colautti, 68. Benajun - 39., 54. a 73. Eduardo, 35. Srna z pen.. Rozhodčí: Gonzáles (Šp.). Diváci: 45.000.

• tabulka skupiny E

Radzinevičius z Kladna dal první gól za Litvu

Kladenský útočník Tomas Radzinevičius vstřelil svůj první gól v litevské reprezentaci a pomohl jí k vítězství 4:1 v přátelském utkání s Maltou. Ve Vallettě skóroval pětadvacetiletý fotbalista v 58. minutě, krátce nato zvýšil na 3:0 svou druhou brankou v utkání Tomas Danilevičius z italského Livorna. V závěru zápasu přidal každý z týmů po gólu.

Výběr Malty, jejímž koučem je Dušan Fitzel, tak nenavázal na říjnovou senzační výhru nad Maďarskem v evropské kvalifikaci a v sedmém letošním zápase si připsal šestou porážku.

Soupeř české fotbalové reprezentace v kvalifikaci o mistrovství Evropy tým Slovenska zvítězil v přátelském utkání nad Bulharskem 3:1. Nový trenér Ján Kocian si prožil vítěznou premiéru, přestože do utkání zapojil hned sedmnáct hráčů a jedinou řadou, která zůstala beze změn, byla obrana.

Skóre otevřel již v osmé minutě kapitán Mintál, jenž si nejprve pohrál s obráncem a pak překonal hostujícího brankáře. Pojistka přišla až ve druhé půli, kdy první reprezentační branku zaznamenal Sapara poté, co obešel hned dva obránce. Třetí gól přidal z penalty Karhan. Bulhaři zaznamenali čestný úspěch deset minut před koncem, když se po rohu prosadil Karadžinov.

Útočník Didier Drogba potvrdil, že je v poslední době ve střelecké formě a dal jedinou branku v přátelském utkání mezi Pobřežím slonoviny a Švédskem.

Kanonýr londýnské Chelsea se prosadil v 38. minutě a připravil Švédům první prohru po čtyřech vítězstvích, která uhráli v kvalifikaci mistrovství Evropy. Pro Drogbu to byla 25. branka v 37 mezistátních utkáních.

Překvapivé vítězství zaznamenali Gruzínci, kteří doma zdolali 2:0 Uruguay. Oba zásahy obstaral hráč německého Schalke 04 Kobiašvili.

Nizozemci remizovali s Anglií

Souboj dvou předních evropských celků mezi Nizozemskem a Anglií skončil remízou 1:1. Blíže k vítězství měli Angličané, které do vedení poslal patičkou Rooney a prolomil střelecké trápení v národním dresu.

Pro útočníka Manchesteru United to sice byla již dvanáctá reprezentační branka, ale první v letošním roce. Nizozemce zachránil čtyři minuty před koncem Van der Vaart, jenž se prosadil po dlouhém vhazování.

Remízu 1:1 uhrály také týmy Srbska a Norska. Branky padaly pouze v první půlhodině, nejprve se prosadil po standardní situaci domácí obránce Vidič, za hosty brzy vyrovnal kanonýr Carew.

Brazilští fotbalisté si k přípravnému utkání zajeli do Švýcarska, kde vyhráli těsně 2:1 a pod vedením nového trenéra Dungy stále nepoznali hořkost porážky. Brazilci rychle vedli 2:0 po trefách obránce Luisaa a tvůrce hry Kaká a zdálo se, že si dojdou pro jasné vítězství.

Domácí však zabojovali a nátlakovou hrou donutili hosty k chybám. I poslední branku vstřelil Brazilec, ovšem tentokrát si dal Maicon vlastní gól po dotírání Freie. Švýcaři mohli i vyrovnat, ale dvakrát trefili konstrukci branky.

Rakušan Aufhauser zaznamenal hattrick a zařídil vítězství 4:1 nad účastníkem letošního mistrovství světa Trinidadem a Tobagem. Aufhauser dal všechny tři branky již v první půli, ve stejné části padl i jediný zásah hostů v podání Samuela. Po změně stran upravil na konečných 4:1 Feldhofer.

Italové potvrdili, že po triumfu na mistrovství světa nejsou ve formě, a jen remizovali v přátelském utkání s Tureckem 1:1. Ujali se sice vedení zásluhou útočníka Di Nataleho, který využil chyby tureckého brankáře Demizela, chybu však vyprodukovali také domácí.

A to již za tři minuty, kdy vlastní brankou vyrovnal Materazzi. Italové tak od mistrovství světa mají na svém kontě dvě výhry, dvě remízy a stejný počet proher.

Souboj dvou posledních mistrů Evropy mezi Francií a Řeckem rozhodl kanonýr Henry. Překonal tak střeleckou krizi, kterou si přivezl z Arsenalu, za který se trefil naposledy před měsícem.

Ve středu ale v Paříži vstřelil svou 39. reprezentační branku a chybějí mu již jen dva zásahy, aby překonal francouzský střelecký rekord Platiniho. Zápas měl zvláštní náboj pro domácího kapitána Vieiru, který nastoupil za národní tým posté.

Rumunští fotbalisté využili špatné formy španělské reprezentace a na jejím hřišti zvítězili 1:0 brankou Maricy. Pro hráče z Pyrenejského poloostrova to byla třetí prohra z posledních čtyřech zápasů. Pravděpodobně se tak opět rozvinou spekulace o možném odvolání trenéra Aragonése.

Valletta: Malta - Litva 1:4 (0:1)
Branky: 86. Agius - 37. a 67. Danilevičius, 58. Radzinevičius, 90. Kavaliauskas.

Žilina: Slovensko - Bulharsko 3:1 (1:0)
Branky: 8. Mintál, 53. Sapara, 77. Karhan - 80. Karadžinov.
Sestava Slovenska: Čontofalský (46. Hajdúch) - Šinglár, Škrtel, Klimpl, Čech - P. Petráš (61. Šesták), Štrba (68. M. Petráš), Sapara (75. Janočko), Švento - Vittek (46. Hološko), Mintál (61. Karhan). Trenér: Kocian.

Tallinn: Estonsko - Bělorusko 2:1 (1:0)
Branky: 17. a 66. Oper - 63. Hleb z pen.

Tbilisi: Gruzie - Uruguay 2:0 (1:0)
Branky: 39. z pen. a 55. Kobiašvili.

Le Mans (Francie): Pobřeží slonoviny - Švédsko 1:0 (1:0)