Němci pohodlně vyhráli v Ázerbájdžánu a vedou skupinu. Norové českému týmu nepomohli

26. 3. 2017 20:06
Fotbalisté Německa zvítězili v "české" skupině C v kvalifikaci mistrovství světa 4:1 v Ázerbájdžánu, který po výhře České republiky v San Marinu spadl na čtvrté místo tabulky.
Mario Gomez (vlevo) v hlavičkovém souboji s domácím Husejnovem
Mario Gomez (vlevo) v hlavičkovém souboji s domácím Husejnovem | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Německa mají i přes první inkasovaný gól, který obdrželi v dnešním kvalifikačním duelu v Ázerbajdžánu, po pěti zápasech stoprocentní bilanci.

Německo vedlo v Baku od 19. minuty, když Hector poslal z levé strany míč před branku Schürrlemu a ten prvním gólem za reprezentaci od června 2015 otevřel skóre. Domácí ale v 31. minutě dokázali vyrovnat, poté co první branku v kvalifikaci vstřelil Nazarov, jemuž pěkným obloučkem asistoval Ismajlov. Německo inkasovalo po 678 minutách. Pět minut nato ale vrátil vedení lídrovi skupiny po zaváhání domácí obrany Müller.

Ještě do konce poločasu stihl po přesném Kimmichově centru zvýšit náskok hostů hlavičkou Gómez. Útočník Wolfsburgu oslavil jubilejní 30. trefu za národní tým. V závěru si zopakovali spolupráci z prvního dějství Hector a Schürrle a druhý jmenovaný upravil na 4:1.

"Jsem s výkonem spokojený jen zčásti. Zápas neprobíhal úplně tak, jak jsme požadovali. Není všechno zlato, co se třpytí. Mnoho věcí bylo dobrých, také nám ale něco neklapalo," konstatoval sedmapadesátiletý trenér, který "Die Mannschaft" vede už téměř 11 let.

Jeho svěřenci se dostali do vedení v 19. minutě zásluhou Andrého Schürrleho, po chvíli ale odpověděl Dimitrij Nazarov, jenž působí v 2. bundeslize v Aue. Hosté ale překvapení nedopustili, další góly přidali Thomas Müller, Mario Gómez a znovu Schürrle, jenž ke dvěma trefám zaznamenal také asistenci.

"Cítím se zde báječně, trenér mi velmi věří a říká to i veřejně. Pak mohu důvěru splácet. Celkově to byla těžká dřina, ale v rozhodujících momentech jsme byli na správných místech," řekl záložník či útočník Dortmundu.

"Pro Schürrleho sebevědomí byly dva góly samozřejmě důležité. Povinnost jsme absolutně splnili, bylo ale znatelné, že jsme spolu čtyři měsíce nebyli, proto některé mechanismy úplně nefungovaly. Nakonec ale můžeme být spokojeni," dodal Löw.

Nepříliš pozitivní zprávou pro český tým je vítězství Severního Irska, které vyhrálo doma 2:0 nad Norskem. Právě Seveřané budou 10. června v Oslu dalším soupeřem českého týmu.

Severní Irsko vedlo nad Norskem už od druhé minuty, když se v pokutovém území otočil s míčem Ward a střelou k tyči překonal gólmana Jarsteina.

V 29. minutě na druhé straně trefil Söderlund břevno a vzápětí domácí přidali druhý zásah. Davis poslal balon za obranu a útočník Washington zakončil mezi nohy norského brankáře.

V 77. minutě mohl z přímého kopu snížit Nordtveit, který podstřelil zeď, gólman McGovern ale zasáhl u tyče včas. Trenér skandinávského celku Lars Lagerbäck tak při premiéře na norské lavičce neuspěl.

Do zápasu poslal mimo jiné dva debutanty: v základu nastoupil obránce Valsvik, v závěru se do hry dostal též záložník Sander Berge. Severní Irsko doma vyhrálo všechny tři kvalifikační duely se skóre 10:0.