Němci pokořili fotbalisty USA

ČTK
22. 3. 2006 22:54
Dortmund - Fotbalisté USA v druhém letošním přípravném duelu na evropské půdě neuspěli. V Dortmundu prohrál první soupeř české reprezentace na MS s domácím Německem vysoko 1:4 a byli rádi, že v závěru utkání alespoň vstřelili čestný gól, kterým odvrátil největší prohru americké reprezentace za posledních deset let.

Němcům se v odvetě za čtvrtfinále mistrovství světa z roku 2002 dlouho nedařilo. Američané i bez čtyř obvyklých opor potvrzovali, že jejich úspěšné výsledky z poslední doby nejsou vůbec náhodné.

Dobře kombinovali, předčili domácí v dynamice i rychlosti, ale stejně jako Němcům jim chyběla finální přihrávka.

Už v prvním poločase tým trenéra Bruce Areny ale také ukázal své slabinu, kterou je obranné i útočné zahrávání standardních situací.

V nich se lépe předvedli domácí, které podporovalo vyprodané hlediště. Téměř 65 tisíc diváků si ale v prvním poločase několikrát zapískalo na své miláčky, kteří je příliš nebavili.

Německý útočník Miroslav Klose se raduje z gólu v přípravném utkání proti USA.
Německý útočník Miroslav Klose se raduje z gólu v přípravném utkání proti USA. | Foto: Reuters

Pod Brücknerovým dohledem

V hledišti nechyběl ani trenér Karel Brückner s vedoucím reprezentace Jaroslavem Dudlem. Kouč si určitě s vykřičníkem do svého poznámkového bloku poznamenal akci ze 46. minuty, kdy po půlminutovém pobytu na trávníku zahrál střídající Schweinsteiger trestný kop tak lišácky, že míč proletěl chumlem hráčů a pozdě reagující brankář Keller už na míč nedosáhl.

Hosté ale v 66. minutě měli blízko k vyrovnání, jenže při hlavičce Johnsona se vyznamenal skvělým zákrokem Kahn a zachránil tak domácím vítězství.

Nedlouho poté v 73. minutě totiž přišlo rozhodnutí po další nenápadné akci: ze středu hřiště míč doputoval mezi stoperskou dvojici hostů, kteří už jen přihlíželi, jak další náhradník Neuville propálil Kellera podruhé. Vzápětí autor gólu přihrál na další zásah Klosemu, načež Američané rezignovali a inkasovali ještě od Ballacka.

USA prohrály poprvé po sedmi zápasech. Čtyři góly inkasovaly naposledy bez pěti dnů přesně po čtyřech letech v zápase se stejným soupeřem: 27. března 2002 skončil duel stejných soupeřů v Leverkusenu výhrou 4:2. Díky přesnému zásahu Johnsona prohru nakonec alespoň zmírnili.

Německo - USA 4:1 (0:0)
Branky: 46. Schweinsteiger, 73. Neuville, 75. Klose, 79. Ballack - 82. Johnson. Rozhodčí: Fröjdfeldt (Švéd.). Diváci: 64.500 (vyprodáno).

Německo: Kahn - Friedrich (83. Owomoyela), Mertesacker, Metzelder, Lahm - Kehl (83. Ernst), Asamoah (67. Neuville), Schneider (67. Borowski), Ballack - Podolski (46. Schweinsteiger), Klose. Trenér: Klinsmann.
USA: Keller - Cherundolo, Conrad, Berhalter, Gibbs (76. Gibbs) - Zavagnin, Mastroeni, Wolff (17. Klein), Convey - Johnson, Ching (60. Twelmann). Trenér: Arena.