reklama

Němci si postavili fotbalového chameleona

autor: Allianz Arena
Allianz Arena se reprezentaci otevře poprvé po MS

Mnichov (od našeho zvláštního zpravodaje) - Kvalifikační zápas mezi Německem a Českou republikou se odehraje ve středu na jednom z nejmodernějších stadionů v Evropě, v mnichovské Allianz Areně.

Jaký to rozdíl pro české fotbalisty, kteří se naposledy na hřišti soupeře představili v San Marinu. Po venkovském stadionu na Apeninském poloostrově je nyní čeká chrám. A to doslova.

Téměř sedmdesátitisícová aréna v Mnichově musí budit respekt. Vypadá trochu jako futuristická stavba, navíc tento tvar nafukovacího člunu dokáže měnit barvy. Je libo červenou, modrou nebo standardní bílou?

Její design se mění i podle týmu, který na jednom z největších německých stadionů hraje. Nastupují zde oba profesionální kluby z Mnichova, prvoligový gigant Bayern a TSV 1860 z 2. Bundesligy.

Tady se Češi poperou s Němci. Snad jen o balón Tady se Češi poperou s Němci. Snad jen o balón Prohlédněte zde

Tyto celky se přestěhovaly do Allianz Areny z přestárlého Olympijského stadionu. Že se však načekaly. Stavební povolení obdržela aréna až v roce 2001, základní kámen byl položen přesně rok poté, 21. října 2002.

Stavbu provázel korupční skandál

Jenže pak přišel velký skandál, který v roce 2004 otřásl německým fotbalem. Šéf mnichovského TSV Karl-Heinz Wildmoser, jeho syn a další dva lidé byli obžalováni za podvodné jednání.

Vše se týkalo stavby arény a zakázky pro rakouskou firmu Alpine, jejíž cena za provedení byla přemrštěná. A to jen díky informacím získaným od Wildmosera.

Ředitel klubu strávil ve vazbě tři dny, během nichž stihl rezignovat na svou pozici. Na rozdíl od syna ho ale soud propustil pro nedostatek důkazů. To Wildmoser junior dopadl hůře, justiční orgány ho odsoudily ke čtyřem a půl letům vězení.

Allianz Arena v detailech:

  • otevřena 30. května 2005
  • cena stavby: 340 mil. eur
  • hřiště 105x68 metrů
  • 69 901 míst pro diváky
  • 66 000 míst k sezení
  • 11 480 parkovacích míst
  • lístek na ligu od 15 eur

I přes podobné problémy však nebylo otevření stadionu ohroženo. Ba naopak. Němečtí puntičkáři ukázali Allianz Arenu světu více než rok před zahájením světového šampionátu, který byl jedním z důvodů, proč ji stavěli.

Zápas mezi domácí reprezentací zahájil celé mistrovství, svěřenci kouče Löwa se na mnichovský stánek podívali ještě v osmifinále. V obou případech slavili vítězství.

Od loňského léta byla národním týmům uzavřena. Až nyní, po více než roční přestávce, se na jejím hřišti opět představí hvězdná mužstva. Čeští hráči mají tu čest zahrát si před kotlem německých fanoušků, kterým bude konkurovat zhruba pět tisícovek českých příznivců.

Jak zápas dopadne, to je jiná kapitola.

reklama