Němci spláchli Portugalsko, Američané porazili Ghanu

Podívejte se obrazem na utkání Německo - Portugalsko
Nejvíc první dámu německé politiky potěšil Thomas Müller, který se postaral o vůbec první hattrick na brazilském turnaji.
Týmu Paula Benta nepomohla ani přítomnost uzdraveného kapitána Cristiana Ronalda.
Německo tak stylově oslavilo rekordní stý duel na světových šampionátech. Svěřenci Joachima Löwa porazili svého soupeře počtvrté za sebou a pokaždé na velkých turnajích.
Německo se už ve 12. minutě mohlo radovat. Pereira v šestnáctce stáhl pronikajícího Götzeho...
16. 6. 2014 19:52
Německo porazilo ve skupině G na MS Portugalsko 4:0, Američané zdolali Ghanu 2:1

Praha - Už po prvním poločase byl rozhodnut pondělní šlágr skupiny G na mistrovství světa v Brazílii. Němci si v úvodní půli proti Portugalsku vypracovali díky dvěma trefám Müllera a jedné Hummelse tříbrankové vedení, zatímco Pyrenejci se "zmohli" pouze na zkrat a vyloučení Pepeho (podívejte se ZDE).

Po změně stran pak Müller dokonal první hattrick tohoto šampionátu a Němci tak vyhráli vysoko 4:0.

Ve druhém utkání porazili Američané 2:1 Ghanu. Pátý nejrychlejší gól historie šampionátů vstřelil Dempsey, jenž se trefil už po 31 sekundách (podívejte se ZDE). Za Ghanu v závěrečné desetiminutovce vyrovnal Ayew, ovšem výhru stihl Spojeným státům záhy vrátit Brooks.

Američané oplatili soupeři porážky 1:2 z předchozích dvou šampionátů, především vyřazení v osmifinále před čtyřmi lety.

Ronaldo mohl rozdat karty jinak

Začátek byl trochu nervózní z obou stran. Lahm zaváhal v rozehrávce a pustil do šance Ronalda, jenže ten byl příliš z úhlu a Neuer neměl se zákrokem problém. Na druhé straně zase pokazil výkop Patrício a Khedira z voleje těsně minul prázdnou bránu.

Jenže hned na to přišel jeden z klíčových momentů zápasu. Pereira zatáhl ve vápně štírka Götzeho a Müller proměnil nařízený pokutový kop. Němci pak kontrolovali hru a nikam nespěchali. Portugalců se dál držela smůla, zranil se jim Almeida a musel střídat.

Pepemu ujely nervy

Ve 32. minutě navíc prohrávali už 0:2, když se z rohového kopu hlavou trefil Hummels. Coentrao mohl vzápětí odpovědět, jeho tečovaná střela skončila mimo branku.

Definitivním zlomem v zápase by moment z 37. minuty, kdy Pepemu ujely nervy a hlavou drcnul do Müllera, kterého předtím fauloval. Stoper Portugalska dostal červenou kartu a Němci tak po zbytek zápasu hráli proti deseti protihráčům.

Těsně před přestávkou Müller využil přesilovku, když se rychle otočil s míčem a prostřelil Patrícia.

Ronaldo se ukázal až v závěru

Po přestávce už tempo hry nebylo velké. Velkou šanci zahodil Özil po pěkném záběhu za obranu. Portugalci přišli navíc i o Coentraa, který si po uklouznutí natáhl tříslo a opustil hřiště na nosítkách. Zranění kolene potkalo na druhé straně po chvíli zase Hummelse a i on musel střídat.

Portugalci se poté chtěli u rozhodčího domoci penalty po faulu Höwedese na Édera, ale srbský arbitr to odmítl.

V 78. minutě dokonal Müller hattrick. K tomu mu výrazně pomohl portugalský gólman, jenž Schürrleho střílenou přihrávku vyrazil jen před německého kanonýra. Pro čtyřiadvacetiletého fotbalistu to byl už osmý gól v sedmém zápase na MS.

Až v nastaveném čase o sobě dal poprvé vážněji vědět Ronaldo, jehož dělovku z přímého kopu však vyrazil brankář Neuer. Po pátečním debaklu Španělska 1:5 s Nizozemskem tak v Salvadoru selhal i další celek z Pyrenejského poloostrova.

Bleskový gól Dempseyho

Ještě rychleji se měnilo bezbrankové skóre v zápase Spojených států s Ghanou. Už po půlminutě rozjásal Američany a jejich německého kouče Klinsmanna Dempsey, když dobře převzal přihrávku od Jonese, protáhl se ghanskou obranou a střelou na zadní tyč otevřel skóre.

Bleskový gól duelu pomohl a hrálo se v nadprůměrném tempu. Ghana více držela míč, ale nevycházela jí finální fáze. Brankář Howard musel v první půli zasahovat jen po půlhodině, kdy ho střelou z dálky protáhl Gyan.

Američanům zkomplikovala situaci dvě brzké zranění. Už po 23 minutách musel ze hry s poraněným svalem Altidore, v poločase ho následoval obránce Besler.

Po přestávce byla lepší Ghana

Po pauze Ghana zvýšila tlak a hrozila centrovanými míči. Do zakončení se v rozmezí dvou minut dvakrát dostal agilní Gyan, v prvním případě ale hlavičkoval nad a podruhé zasáhl Howard.

Spojené státy začaly hrát pasivně a africký celek ostřeloval americkou branku, jenže rány byly nepřesné. Až v 71. minutě vyběhl na trávník nejstarší Ghaňan Essien a o jedenáct minut později jeho tým z tlaku srovnal, když Howarda propálil starší z bratrů Ayewů Andre.

Američanům se však odplata za minulý šampionát přece jen povedla. Za další čtyři minuty si totiž na centr z rohu naběhl střídající Brooks a hlavou rozhodl. Spojené státy teprve podruhé od roku 1930 vyhrály na MS zahajovací zápas.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina G:

Německo - Portugalsko 4:0 (3:0)
12. z pen., 45.+1 a 78. Müller, 32. Hummels. Rozhodčí: Mažič - Ristič, Djurděvič (všichni Srb.). ŽK: Pereira. ČK: 37. Pepe (oba Portugalsko). Diváci: 51.081.

Německo: Neuer - J. Boateng, Mertesacker, Hummels (73. Mustafi), Höwedes - Khedira, Lahm - Özil (62. Schürrle), Kroos, Müller (82. Podolski) - Götze. Trenér: Löw.
Portugalsko: Patricio - Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao (65. A. Almeida) - Meireles, Veloso (46. R. Costa), Moutinho - Nani, H. Almeida (28. Éder), Ronaldo. Trenér: Bento.

Ghana - USA 1:2 (0:1)
Branky: 82. A. Ayew - 1. Dempsey, 86. Brooks. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Warnmark (všichni Švéd.). ŽK: Rabiu, Muntari (oba Ghana). Diváci: 39.760.

Ghana: Kwarasey - Opare, Boye, Mensah, Asamoah - Rabiu (71. Essien), Muntari - Atsu (78. Adomah), J. Ayew (59. K.-P. Boateng), A. Ayew - Gyan. Trenér: Appiah.
USA: Howard - Johnson, Cameron, Besler (46. Brooks), Beasley - Bedoya (77. Zusi), Beckerman, Bradley, Jones - Altidore (23. Johannsson), Dempsey. Trenér: Klinsmann.

1. Německo 1 1 0 0 4:0 3
2. USA 1 1 0 0 2:1 3
3. Ghana 1 0 0 1 1:2 0
4. Portugalsko 1 0 0 1 0:4 0