reklama

Němeček: Je to zklamání a rozčarování, Sparta byla sterilní

Sparta opět do hlavní fáze Ligy mistrů nepostoupila, za což si podle expertů může sama svou bojácnou hrou. Sparta opět do hlavní fáze Ligy mistrů nepostoupila, za což si podle expertů může sama svou bojácnou hrou. autor: CPA Eduard Erben
Jako o velkém zklamání a rozčarování mluvili někdejší fotbalisté Sparty o vyřazení svých následovníků v boji o základní skupinu Ligy mistrů.

Praha - Jako o velkém zklamání a rozčarování mluvili někdejší fotbalisté Sparty o vyřazení svých následovníků v boji o základní skupinu Ligy mistrů.

Sparťané totiž prohráli v odvetě 3. předkola soutěže na hřišti Malmö 0:2, a nedobrovolně si tak prodloužili devítileté čekání na účast v hlavní fázi soutěže o další rok.

Podle Václava Němečka, Horsta Siegla, Martina Frýdka a Petra Kouby, tedy členů generace, která se v sezoně 1991/92 zasloužila postupem do semifinálové skupiny Poháru mistrů evropských zemí o největší historický úspěch pro Spartu, chyběla týmu okolo Davida Lafaty především dravost.

Němeček: Sparta se úplně zlomila

"Musím se přiznat, že jsem po tom, co Sparta předvedla doma ve druhém poločase hodně zklamanej. Čekal jsem, že Sparta předvede něco podobného i ve Švédsku nebo aspoň to, co předváděla v úvodu sezony," přiznal Němeček, někdejší kapitán Sparty i národního týmu.

Nejvíc jej zaskočilo, že se podle něj Sparta sesypala psychicky, i když už má za sebou řadu podobně náročných zápasů.

"Když Sparta nedala po dvou dobrých průnicích Kadeřábka po pravé straně gól, a když dal Radek Kováč po rohu to břevno, hodně to na ni dolehlo a po tom druhém gólu se úplně zlomila," poukázal 47letý Němeček na fakt, že Sparta nevystřelila ve druhé půli na bránu.

"Bylo to strašně sterilní, když musíte dát gól, musíte do do té branky donést v zubech, nějak to tam dotlačit, buď nějakou tečovanou střelou, nebo z dorážky. Musíte prostě mít neustálý tlak, jenže to se bohužel nestalo," doplnil někdejší defenzivní záložník týmu.

Siegl: Takhle se o Ligu mistrů nehraje

S tím souhlasil i někdejší kanonýr Horst Siegl"Říkal jsem si, že Sparta by měla jít jasně dál po tom, co předvedla minulý týden, ale takhle se o Ligu mistrů nehraje. Zdaleka to nebyl výkon, kterým si můžete takovou soutěž zasloužit," uvedl bývalý útočník Sparty.

"Když už kluci nedokázali udržet čisté konto, tak měli vsadit všechno na útok. Když ale dostali ten druhý gól, úplně se zarazili a nevěděli co hrát. V takové chvíli musíte hrát co nejjednodušeji, jenže tam nebyl žádný centr do vápna, přihrávka za obranu, střela, nic," dodal 45letý Siegl.

Vyřazení těžce nesl i někdejší špílmachr Sparty Martin Frýdek. "Já sice viděl až konec zápasu, ale šlo poznat, jak se Sparta trápí, naopak soupeř pořád polehával na trávníku a to je pak jasné, že je to o jediné šanci, ke které se Sparta bohužel nedostala," přiznal Frýdek.

"Teď doufám, že se Sparta dostane aspoň do Evropské ligy, aby vybojovala nějaké body do koeficientu a aby přijel na Letnou nějaký silný tým, což by mohla být určitá útěcha," myslí si bývalý záložník Sparty.

Kouba: Sparta nesmí rozprodávat

Chybou by podle něj bylo, kdyby nyní začal Sparta rozprodávat kádr, i když ví, že při neúčasti v hlavní fázi Ligy mistrů bude těžké udržet Josefa Hušbauera, Ladislava Krejčího či Pavla Kadeřábka, o něž je v zahraničí velký zájem.

"Je mi jasné, že v Čechách to je tak, že nejlepší hráče musíte prodávat, když nemáte peníze z Ligy mistrů. A zároveň se tam ti hráči neukážou, takže by se pak prodávali jednodušeji. Minimálně na další dvojzápas by ale měl zůstat kádr kompletní," myslí si 45letý Frýdek, který dnes působí jako trenér.

Stejně starý Petr Kouba, který se rovněž věnuje trénování, by vedení radil, aby si nechalo všechno hráče a věřilo, že do Ligy mistrů postoupí příští rok.

"Zvenčí sice nevíte, jak vedení Sparty uvažuje, pokud bych ale byl na jeho místě, hráče bych neprodával. Razím totiž teorii, že hráči mají zůstat delší dobu pospolu, aby vytvořili silný tým. A prodal bych je teprve tehdy, až se Spartě podaří postoupit do Ligy mistrů," přiznal Kouba.

reklama