Německé finále je blízko. Lewandowski 4 góly sestřelil Real

24. 4. 2013 22:40
Po úterní kanonádě Bayernu Mnichov proti Barceloně (4:0) vyšel i druhý německo-španělský souboj zcela jasně pro domácí tým.
Robert Lewandowski výrazně přiblížil Dortmund k německému finále s Bayernem.
Robert Lewandowski výrazně přiblížil Dortmund k německému finále s Bayernem. | Foto: Reuters

Dortmund - Historicky první "německé finále" Ligy mistrů je na spadnutí. Po úterní kanonádě Bayernu Mnichov proti Barceloně (4:0) v úvodním semifinále soutěže vyšel i druhý německo-španělský souboj zcela jasně pro domácí tým.

Borussia Dortmund vyhrála díky čtyřem gólům Roberta Lewandowského nad Realem Madrid 4:1, a stejně jako Bayern si vytvořila do odvety, která se hraje za týden, výbornou pozici.

Borussia si zahrála ve finále nejslavnější klubové soutěže na světě dosud jen jednou, v roce 1997 v něm na domácím hřišti porazila Juventus Turín.

Dortmund potvrdil letošní dominanci

Čtyřiadvacetiletý polský útočník se navíc stal vůbec prvním hráčem v historii, který se v semifinále trefil čtyřikrát.

"Jsem samozřejmě šťastný za ty čtyři góly, ale hlavní je dosáhnout na finále. To je jediná věc, která se počítá. Real hrál v první půli dobře, ale ve druhém poločase jsme měli hru pod kontrolou. Je to skvělý výsledek," řekl po zápase Lewandowski.

Dortmund tak potvrdil, že se mu letos v Lize mistrů nebývale daří. Jako jediný tým v tomto ročníku soutěže neprohrál, navíc doma vyhrál všech šest duelů při impozantním skóre 14:4.

Proti úřadujícímu španělskému mistrovi navíc dokázal opět svou sílu. V základní skupině Borussia porazila doma Real 2:1, v odvetě se oba týmy rozešly smírně.

Real naopak potvrdil, že se mu na německé půdě vůbec nedaří. Vyhrál tam jediný z 25 zápasů.

Real vrátila do hry špatná malá domů

Rodák z Varšavy rozjel své famózní gólové představení v 8. minutě, když se po Götzeho centru z levé strany nacpal před Pepeho a z voleje poslal míč za záda bezmocného gólmana Lópeze.

Real, jehož hráči byli v první půli směrem dopředu neviditelní, však vyrovnal ve 43. minutě díky fatální chybě stopera Borussie Matse Hummelse, jehož nepovedenou malou domů vystihl Gonzalo Higuaín a na zlatém podnose připravil míč pro Cristiana Ronalda, který se trefil podvanácté v ročníku a popadesáté v soutěži.

Kdo čekal, že darovaná branka nakopně bílý balet ve druhé půli k lepšímu výkonu, ten se mýlil.

V 50. minutě Reus vrátil před branku odražený míč, Lewandowski se chytře vyhnul ofsajdové pasti a z otočky překonal lehkým úderem šajtlí Lópeze podruhé.

Tři góly vstřelil Lewa během 16 minut

Za dalších pět minut zkompletoval hattrick, když se v pokutovém území opět obtočil kolem portugalského nešťastníka Pepého a míč poslal nekompromisně pod břevno.

V 66. minutě polský útočník svůj galavečer dokonal. Po faulu Xabiho Alonsa v pokutovém území na Reuse se ujal míče a z penalty nasměroval míč opět pod horní tyč.

Celkem tak má na kontě už deset zásahů v tomto ročníku a dva zásahy jej dělí od nejlepšího střelce Ronalda.

"Nepřistoupili jsme k tomu tak, jak jsme měli. Počínaje mnou včetně dalších deseti hráčů, kteří byli na hřišti. V odvetě to bude strašně složité, ale musíme si udržet víru v to, že to můžeme zvrátit. Budeme bojovat od první minuty, protože tahle soutěž pro nás hrozně moc znamená," řekl po zápase kapitán Realu Sergio Ramos.

Výsledek:

Borussia Dortmund - Real Madrid 4:1 (1:1)

Branky: 8., 50., 55. a 67. z pen. Lewandowski - 43. Ronaldo. Rozhodčí: Kuipers (Niz.). ŽK: Lewandowski - Khedira, Özil, Ramos. Diváci: 65.829.
Dortmund: Weidenfeller - Piszczek (83. Grosskreutz), Subotič, Hummels, Schmelzer - Blaszczykowski (82. Kehl), Bender, Götze, Gündogan (90. Schieber), Reus - Lewandowski.