28. 3. 2009 23:57
Severní Irsko - Polsko 3:2
Azerjbadžánec Leandro Gomes (vlevo) bojuje o míč s Andrejem Aršavinem
Azerjbadžánec Leandro Gomes (vlevo) bojuje o míč s Andrejem Aršavinem | Foto: Reuters

Belfast/Praha - "Česká" třetí kvalifikační skupina o mistrovství světa v Jižní Africe se dál komplikuje. Fotbalisté Severního Irska totiž v sobotu porazili Poláky 3:2 a dostali se do čela skupiny.

Ostrovní tým má nyní na svém kontě deset bodů, díky čemuž předstihl Slováky, kteří měli volno. Z první příčky jej po remíze 0:0 nesesadila ani Česká republika, ani Slovinsko. Severní Irové ovšem odehráli už šest duelů.

Čtěte dále: Slováci ve Wembley propadli. S Anglií prohráli 0:4

Na stadionu v Belfastu je dostal do vedení Warren Feeney, jenž po narůstajícím tlaku překonal hostujícího Boruče.

Polákům se povedlo v 27. minutě vyrovnat zásluhou Jelena, krátce po pauze však znovu prohrávali. Tentokráte se trefil Evans. A když si po hodině hry srazil míč do vlastní sítě Zewlakow, bylo zřejmé, že body zůstanou na britských ostrovech.

Nic na tom nezměnil ani gól střídajícího Saganowskiho v nastaveném čase.

V dalších sobotních utkáních se z důležité výhry radovalo Rusko, které v Moskvě pod vedením Guuse Hiddinka porazilo Ázerbajdžán 2:0. Stejným rozdílem potom zvítězilo Finsko ve Walesu a drží se tak ve čtvrté skupině v závěsu za Ruskem.

Německo potom porazilo Lichtenštejnsko jasně 4:0 a míří za postupem na mistrovství světa. S trpaslíkem si výběr Joachima Löwa poradil hladce, když ráz duelu určily branky Ballacka a Jensena ze čtvrté, respektive deváté minuty.

Překvapivým výsledkem skončil zápas mezi Rumunskem a Srbskem. Hostující tým dokázal Rumuny na jiejich půdě porazit 3:2, za což mohl poděkovat i Stoicovi, který dal dva góly - jeden z toho byl ale vlastní.

Ještě hůře si vedla doma Belgie, která podlehla Bosně a Hercegovině 2:4. Tým kolem Edina Džeka, jenž otevřel skóre, se po večerníí výhře Španělska nad Tureckem posunul před semifinalistu evropského šampionátu.

Bosna nastřílela v pěti zápasech už šestnáct gólů, skoro třetinu z nich má na svědomí útočník Wolfsburgu.

Nečekaně ztratilo i Portugalsko, které nedokázalo dát branku Švédsku.

Mezinárodní fotbalová federace FIFA bude určitě řešit výtržnosti při utkáních v Severním Irsku a v Belgii. Na ostrovech se řádilo před i během zápasu. V Genku potom bosenští fanoušci rozpoutali kvůli výhře doslova ohňostroj.

Skupina 1:
Valletta: Malta - Dánsko 0:3 (0:2)
12. a 23. Larsen, 89. Nordstrand. Rozhodčí: Mikulski (Pol.).

Tirana: Albánie - Maďarsko 0:1 (0:1)
Branka: 38
. Torghelle. Rozhodčí: Kuipers (Niz.).

Porto: Portugalsko - Švédsko 0:0
Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.).

Skupina 2:
Kišiněv: Moldavsko - Švýcarsko 0:2 (0:1)
33. Frei, 90.+2 Fernandes. Rozhodčí: McDonald (Skot.).

Lucemburk: Lucembursko - Lotyšsko 0:4 (0:1)
23. Karlsons, 49. Cauna, 71. Višnakovs, 86. Pereplotkins. Rozhodčí: Whitby (Wales).

Ramat Gan: Izrael - Řecko 1:1 (0:1)
55. Golan - 42. Gekas. Rozhodčí: Rosetti (It.).

Skupina 3:
Belfast: Severní Irsko - Polsko 3:2 (1:1)
10. Feeney, 47. Evans, 61. vlastní Žewlakow - 27. Jeleň, 90.+1 Saganowski. Rozhodčí: Hansson (Švéd.).

Skupina 4:
Cardiff: Wales - Finsko 0:2 (0:1)
43. Johansson, 90.+1 S. Kuqi. Rozhodčí: Iturralde Gonzalez (Šp.).

Moskva: Rusko - Ázerbájdžán 2:0 (1:0)
32. Pavljučenko, 71. Zyrjanov. Rozhodčí: Gumienny (Belg.).

Lipsko: Německo - Lichtenštejnsko 4:0 (2:0)
4. Ballack, 9. Jansen, 48. Schweinsteiger, 50. Podolski. Rozhodčí: Iščenko (Ukr.).

Skupina 5:
Jerevan: Arménie - Estonsko 2:2 (1:1)
32. Henrik Mchitarjan, 88. Kazarjan - 35. Vassiljev, 67. Zenjov. Rozhodčí: Wilmes (Luc.).

Genk: Belgie - Bosna a Hercegovina 2:4 (0:1)
65. Dembele, 89. Sonck z pen. - 7. Džeko, 74. Jahič, 80. Bajramovič, 86. Misimovič. Rozhodčí: Ivanov (Rus.).

Konstanta: Rumunsko - Srbsko 2:3 (0:2)
50. Marica, 74. Stoica - 18. Jovanovič, 44. vlastní Stoica, 59. Ivanovič. Rozhodčí: Trefoloni (It).