Německo porazilo USA, Portugalsku se zázrak nepovedl

26. 6. 2014 19:49
Němci porazili USA 1:0, Portugalsko vyhrálo nad Ghanou 2:1.
Thomas Müller se dotáhl v tabulce střelců na lídry Messiho a Neymara
Thomas Müller se dotáhl v tabulce střelců na lídry Messiho a Neymara | Foto: Reuters

Praha - Spekulace o domluvené remíze mezi se nepotvrdily. Němci v posledním utkání základní skupiny G zaslouženě porazili Spojené státy americké 1:0, když o jejich výhře rozhodl čtvrtou trefou na turnaji Thomas Müller.

Z postupu se radují i Američané, protože v souběžně hraném utkání porazili Portugalci Ghanu jen 2:1. Díky lepšímu skóre jde dál zámořský celek.

Němci remízu odmítli

Souboj Německa s USA od začátku podléhal spekulacím, zda se němečtí trenéři, kteří obě země vedou, předem nedomluví na remíze, která by oběma zajišťovala postup do osmifinále.

To se ale evidentně nestalo. Nebo alespoň Německo úmluvu evidentně nedodržovalo. Favorit utkání od počátku držel balón a tlačil se přes zhuštěný americký blok.

O první pořádné zakončení se pokusil Müller, ale na zmoklém trávníku netrefil balón přesně a přestřelil. Poté se německý kanonýr osvědčil jako nahrávač, když nabídl šanci Özilovi, ale ten ranou zblízka jen nechal vyniknout gólmana Howarda.

Po přestávce naskočil do německé sestavy její historicky nejlepší střelec Klose a hned to bylo znát. Po deseti minutách se ale stejně radoval Müller, ke kterému se odrazil míč po zákroku amerického brankáře a střelou na zadní tyč otevřel skóre.

Němci poté už drželi otěže zápasu jasně v rukou, Amerika se dostala k větší šanci až v nastavení, jenže Bedoya trefil z hranice vápna skluzujícího Lahma.

Pepe se vrátil do sestavy Portugalska

Do sestavy Portugalska se po trestu za vyloučení vrátil stoper Pepe, Ghana naopak nastoupila bez záložníků Kevina-Prince Boatenga a Sulleye Muntariho. Oba totiž byli vyřazeni z týmu, protože první vulgárně urážel trenéra Appiaha, druhý zase fyzicky napadl člena svazu.

Na Portugalsku bylo od začátku vidět, že se chce pokusit udržet vysokou výhrou naděje na postup. Aktivní byl zejména Cristiano Ronaldo, který už v šesté minutě trefil nenápadným obloučkem břevno a jeho hlavičku z malého vápna zastavil reflexivní zákrok brankáře Deudeho.

Portugalci se dočkali po půlhodině hry, kdy si Boye srazil do branky Velosův centr a postaral se o první vlastní gól Ghany v historii mistrovství světa. V závěru mohl přidat druhý, ale tentokrát míč po jeho teči skončil těsně nad břevnem.

Ronaldo vystřelil smutnou výhru

Po přestávce jako první nebezpečně střílel Gyan, ale mířil těsně vedle. V 57. minutě už ale po centru Asamoaha vyrovnal a s šesti góly se stal nejlepším africkým střelcem na světových šampionátech. Na druhé místo odsunul Kamerunce Rogera Millu.

O tři minuty později měl na hlavě vedoucí gól Waris, zcela osamocen na malém vápně ale poslal míč mimo. Pro Ghanu mohlo jít také o postupovou branku, protože Američané v souběžně hraném utkání prohráli s Německem 0:1 a skóre by při bodové shodě bylo na straně afrického celku.

Zápas poté výrazně ožil a Ghana se tlačila za možnou postupovou brankou, ale místo toho udeřilo na druhé straně a bylo po nadějích. Dorážkou jedenáct minut před koncem se o to postaral Cristiano Ronaldo a díky prvnímu gólu v Brazílii skóroval jako jediný Portugalec na třech světových šampionátech.

Portugalsku to však příliš platné nebylo. Se čtyřmi body se sice dotáhlo na druhé USA, kvůli o tři branky horšímu skóre ale zůstalo na třetí příčce. Z prvního místa postoupili do osmifinále se sedmi body Němci, Ghana s jedním skončila poslední.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina G:

USA - Německo 0:1 (0:0)

Branka: 55. Müller. Rozhodčí: Irmatov - Rasulov (oba Uzb.), Kočkarov (Kyrg.). ŽK: Gonzalez, Beckerman - Höwedes. Diváci: 41.876.

USA: Howard - Johnson, Gonzalez, Besler, Beasley - Beckerman, Jones - Zusi (84. Yedlin), Bradley, Davis (59. Bedoya) - Dempsey. Trenér: Klinsmann.

Německo: Neuer - Boateng, Mertesacker, Hummels, Höwedes - Lahm - Özil (89. Schürrle), Schweinsteiger (76. Götze), Kroos, Podolski (46. Klose) - Müller. Trenér: Löw.

Portugalsko - Ghana 2:1 (1:0)

Branky: 31. vlastní Boye, 79. Ronaldo - 57. Gyan. Rozhodčí: Šukralla - Tulifat, Salih (všichni Bahr.). ŽK: Moutinho - Afful, Waris, J. Ayew. Diváci: 67.540.

Portugalsko: Beto (89. Eduardo) - J. Pereira (61. Varela), Pepe, Bruno Alves, Veloso - Moutinho, W. Carvalho, Amorim - Nani, Éder (68. Vierinha), Ronaldo. Trenér: Bento.

Ghana: Dauda - Afful, Boye, Mensah, Asamoah - Atsu, Rabiu (76. Acquah), Agyemang-Badu, A. Ayew (82. Wakaso) - Waris (71. J. Ayew), Gyan. Trenér: Appiah.