Německo příkladem pro Čechy. Za deset let ze dna na vrchol

Aleš Vávra Aleš Vávra
15. 7. 2014 11:37
František Straka a Milan Luhový popisují cestu Němců ze dna až na světový trůn.
Radost německých fotbalistů po zisku titulu mistrů světa.
Radost německých fotbalistů po zisku titulu mistrů světa. | Foto: Reuters

Praha - Němci sedí po čtyřiadvaceti letech pevně na světovém fotbalovém trůnu. Jejich cesta na vrchol ale nebyla jednoduchá a samozřejmá.

Německý fotbal se totiž na přelomu tisíciletí ocitl v nebývalé krizi. Na úplné dno jej shodou okolností poslala na Euru v roce 2004 česká reprezentace. Role se ovšem v průběhu času obrátily a po deseti letech si mohou Češi vzít příklad ze systematické práce svých západních sousedů.

"Němci byli po vyřazeních ve skupinách na mistrovství Evropy 2000 a 2004 opravdu na dně. Ale nelenili a okamžitě se zrodil projekt současného německého fotbalu. Oni se rozhodli, že dají šanci hráčům, kteří budou vychovaní domácí bundesligou. Všechno to začalo systematickou prací s mládeží u všech ligových týmů," řekl serveru Aktuálně.cz František Straka, muž, který v Německu působil jako hráč i trenér.

Všechny kluby vytvořily akademie

Německá fotbalová federace vymyslela národní program, který aplikovala u všech fotbalových klubů v bundeslize.

"Německá federace vyzvala všechny kluby, aby vytvořily akademie pro hráče ve věku mezi devíti a devatenácti lety, které budou vybavené nejlepší technickou a lidskou infrastrukturou a financované ze společného fondu, aby byly stejné podmínky pro všechny. Poslední průzkumy ukazují, že více než 250 fotbalistů působících v bundeslize bylo vyprodukováno na základě nového plánu v německém fotbale," vysvětlil na svých webových stránkách fotbalový odborník Milan Luhový.

Národní tým převzal v roce 2004 jako hlavní trenér Jürgen Klinsmann. I proto, že si věhlasnější odborníci na zachraňování potápějící se lodi netroufli. Jediným mužem, který měl odvahu stanout jako asistent po boku Klinsmanna, pak byl neznámý Joachim Löw, dnešní hlavní kouč.

Löw propracoval Klinsmannův systém

"Löw ten Klinsmannův systém ještě více propracoval a zahájil tažení za tím, aby Němci jednou světový titul získali," podotkl Straka. Němci hráli skvěle už v roce 2006 pod Klinsmannem na domácím šampionátu. V semifinále je ale zastavila Itálie. O čtyři roky později zůstal Löwův tým znovu pod vrcholem a opět zásluhou budoucích mistrů světa, tedy Španělů. Mimochodem, v obou případech Němci vybojovali bronz.

"Löw udělal dobře, že se vydal španělskou cestou s německými fotbalisty. Historické sjednocení a plán německé federace zahájený před čtrnácti lety funguje a kulminoval v neděli v Riu de Janeiro," poznamenal Luhový.

Na třetí pokus už Němci na vrchol dosáhli. Podle Františka Straky naprosto zaslouženě. V čem v současné době převyšují své soupeře?

Kreativita a široký kádr

"V první řadě je to úžasná kreativita všech hráčů. Začíná to už od brankáře Neuera, který umí s míčem neuvěřitelné věci. Dokáže číst hru, je to moderní libero. Je to garant pro obránce, kteří jsou v současné německé reprezentaci silní spíš pozičně než rychlostně," začal odzadu současný lodivod Slovanu Bratislava.

Nejsilnější stránky německého výběru vidí v záložní řadě. "Tam je velká síla. Umí rychle zakombinovat, na pár přihrávek se dostat za obranu, nebojí se nahrát hráči, který je obsazený. Po ztrátě míče umí vyvinout enormní tlak na míč, soupeř je neustále pod tlakem," všiml si Straka.

Důležitým faktorem je i široký kádr a fakt, že nikdo není nenahraditelný. "Vezměte si třeba levou obranu. Vypadly jim všechny možné alternativy, tak se rozhodli pro Höwedese. Pro mnohé nepochopitelná volba, ale dopadlo to výborně."

Teď jsou na řadě zase Češi

Dalším příkladem je využití zkušeného Phillipa Lahma. Jeho zařazení do zálohy fanoušci i experti hodně kritizovali. Löw jejich kritiku vyslyšel a v půlce šampionátu přesunul Lahma na jeho dřívější pozici na pravé obraně. A hra se okamžitě zvedla. "Lahm je v záloze evropská třída, ale na kraji obrany je to světová třída," podotkl František Straka.

Účastník světového šampionátu v roce 1990 se s Němci tehdy potkal ve čtvrtfinále italského mundialu. Jejich tehdejší generaci považuje za výjimečnou. "Augenthaler, Matthäus, Brehme, Klinsmann, Völler, Littbarski. To byl fantastický tým. A teď je to podobné. Němcům dozrála další úžasná generace."

Češi jednu takovou měli také. Nejslavnější chvíle Brücknerova týmu s Nedvědem, Poborským či Kollerem pocítili i Němci. V již zmíněném závěrečném duelu základní skupiny na Euru 2004 v Portugalsku nasadil Brückner řadu náhradníků a Češi své slavnější sousedy přesto poslali domů.

Nabízí se zajímavá paralela. S vybudováním nezapomenutelné fotbalové generace je na řadě Česko. Německý příklad táhne, tak směle do toho.

 

Právě se děje

Další zprávy